Prima braderieweer Mede door wegvallen provinciale subsidie is saneren minder interessant Het tempo om daken te vervangen ligt te laag, stelt landbouworganisatie ZLTO. Er zijn extra inspanningen nodig. Nu is er onvoldoende prikkel om asbestdaken te vervangen 22 jaar Peerock In herinnering Niet alle daken van Zeeuwse boe renbedrijven zijn in 2024 asbest vrij, ook al zijn asbestdaken dan verboden. Dat heeft verschillende oorzaken, aldus boerenorganisatie ZLTO. Zo helpt het niet dat de pro vincie geen subsidie meer geeft en dat regels en kosten om daken te vervangen per gemeente ver schillen. Begin dit jaar leek het er nog wel op dat alle Zeeuwse daken in 2024 asbestvrij zouden zijn. Zeeuwse boeren vervingen sneller de asbestdaken van hun loodsen dan collega's elders in het land. Een sterke drijfveer was dat boe ren toen nog aanspraak konden maken op twee subsidieregelin gen: één van het Rijk en één van de provincies. Bij elkaar opgeteld konden agrariërs onder voorwaar den 9 euro per vierkante meter as- bestdak subsidie krijgen. Daarbij stelde de provincie als voorwaarde dat boeren een nieuw dak van zon nepanelen moeten voorzien. Het subsidiepotje van de provin cie Zeeland is echter sinds april leeg. Er zat 800.000 euro in en er is geen geld om dat potje weer aan te vullen, bevestigt de provin cie. Mede daardoor is het minder interessant om daken te saneren, stelt Roel Clement van de ZLTO. „Per dak praat je al snel over een investering van enkele tienduizen den euro's." Vorig jaar deden 50 Zeeuwse boeren mee aan de collectieve ac tie van de ZLTO om daken te ver vangen. Dit jaar worden - voor zo ver nu bekend - 45 daken gesa neerd. „Om de doelstelling in 2024 te halen moet het tempo om hoog en moeten veel meer daken worden vervangen", zegt Cle ment. Hoeveel precies is niet be kend, maar de schatting is dat het omgerekend om een oppervlak van 250 voetbalvelden gaat. „Daar voor hebben we iedereen nodig: Rijk, provincie, gemeenten en on dernemers. Nu is er onvoldoende prikkel om daken te saneren." Er is een scala aan oorzaken, al dus Clement. „Sommige bedrij ven hebben niet genoeg geld. An dere hebben dat wel, maar investe ren het liever in nieuwe machi nes. En helaas denken sommige boeren dat het later ook nog kan. Vervanging is een verantwoorde lijkheid van ondernemers." Alle (regionale) overheden moe ten daarbij een hand toesteken, vindt Clement. „Het helpt niet als de provincie stopt met de subsidie regeling. Elke stimulans is nodig." Boeren die dan toch de stap wa gen, merken dat Zeeuwse gemeen ten verschillend omgaan met sane ring van asbestdaken. „Sommige stellen eisen aan het soort en kleur daken. Ook rekent de ene ge meente meer voor een vergun ning dan de ander. Het zou hel pen als alle Zeeuwse gemeenten hetzelfde met sanering omgaan." m zaterdag 30 juli 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zeeuwse daken zijn in 2024 nog niet asbestvrij Campingeigenaar Eric van Damme maakt de stap naar een nieuwe genera tie vakantiehuisjes gebouwd van duur zame materialen P2 2 O I Jeffrey Kutterink Vlissingen Roel Clement, ZLTO Geen strandweer, maar ook geen regen: als organisatie van een jaarmarkt in een toeristenstreek kun je meer niet wensen. En dus was het vrijdag op de jaarmarkt in Groede ongekend druk. Voor de parking op een groot grasveld stond regelmatig een rij wachtende auto's, de speciale fietsenparking stond vol en op de terrassen was het zoeken naar een plekje. Gelukkig strekte de combinatie van braderie, rommelmarkt en kermis in Groede zich uit over zowat het hele dorp, waardoor het nergens echt proppen werd. FOTO PETER NICOLAI Vier zussen voelen zich in compleet na overlijden Silvia. P19 Muziekfestival in Colijnsplaat is Noord-Bevelands erfgoed geworden. »P6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77