Rutte 'iedere dag' druk met T urkse crisis 59.- 3 dagen Salland 4 NI TURKIJE NASLEEP COUP A De Turkse vicepremier Mehmet Simsek staat bekend als gematigde hervormer, maar over de mislukte staatsgreep in zijn land is hij snoeihard. „Wij zullen de daders berechten volgens de strengste criteria." Mehmet Simsek Op zijn Facebookpagina zegt de premier dat hij en collega-minis ters Lodewijk Asscher (Integra tie), Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) en Ard van der Steur (Vei ligheid) er dagelijks mee bezig zijn, ook tijdens de vakanties. „Het werk vindt deels achter de schermen plaats en deels voor de ledereen in dit land geniet rechtsbescherming. Daar doen we geen millimeter aan af schermen", stelt Rutte, die van re geringspartij PvdA het verwijt kreeg onzichtbaar te zijn. „Waar nodig spreken we ons uit via de media, bijvoorbeeld om dui delijk de norm te stellen dat be dreiging en geweld in onze samen leving nooit acceptabel zijn. Of om duidelijk te maken dat Neder land staat voor mensenrechten. Of om alle mensen te ondersteu nen die kiezen voor gesprek in plaats van intimidatie." PvdA-Kamerlid Ahmed Mar- couch zei gisteren in deze krant zijn hart vast te houden als straks Turkse Nederlanders terug zijn van vakantie. Op scholen zou dan wel eens de vlam in de pan kun nen slaan tussen opgehitste voor- en tegenstanders van president Er- dogan, vreest hij. Daarom moet het kabinet leiderschap tonen. „Maar ik heb bijvoorbeeld Rutte nog niet gehoord", klaagde hij. Marcouch wordt prompt op zijn wenken bediend. „Ook docenten en scholen verdienen hulp wan neer zij na de vakantie in hun klas lokalen mogelijk op discussies tus sen hun leerlingen stuiten. Ah med Marcouch wees terecht op dit punt", aldus de premier, die stelt dat de ministeries van Socia le Zaken en Veiligheid en Justitie bekijken hoe scholen en docenten ondersteund kunnen worden met tips en adviezen. Rutte stelt dat er inmiddels 'en kele tientallen' aangiften gedaan zijn van bedreiging en vernieling. „De politie onderzoekt ze. Het is heel begrijpelijk dat mensen zich geïntimideerd voelen." Hij roept mensen op elkaar als individu te blijven zien. „We be oordelen mensen niet omdat zij zogenaamd bij een grotere groep horen. Dat Gülen-aanhangers in Turkije verdacht worden van de couppoging wil niet zeggen dat een Turks-Nederlandse winkelier in Nederland daar iets mee te ma ken heeft. Iedereen geniet in ons land individuele rechtsbescher ming. Daar doen we geen millime ter aan af. De overheid staat voor rechtsbescherming en handha ving." incl. diner 4 dagen Veluwe 3 dagen Gent www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg ehmet Sim sek ziet er vermoeid uit. Bleek gezicht. Wallen on der de ogen. Hij is amper een dag weer op kantoor na een onverwachte trip naar Moskou. Daar bereidde de vicepremier het bezoek voor van president Recep Tayyip Erdo- gan aan Vladimir Poetin in diens geboortestad St. Petersburg op 9 augustus. Het lijkt op een gang naar Canossa en moet de verzoe ning tussen de twee staatshoof den beklinken. Het is een hectische periode. Nadat de militaire coup door Er- dogan is afgewend, deed Simsek er alles aan om te voorkomen dat een panieksfeer zou ontstaan. Hij organiseerde zondagavond tele- conferenties met de financiële in stellingen Merrill Lynch, Deutsche Bank en Renaissance Capital om vragen te beantwoor den van investeerders uit Ameri ka, Europa en Azië. Woensdag was hij de hele dag aanwezig bij het crisisberaad met de nationale veiligheidsraad en het kabinet. De uitkomst: noodtoestand voor drie maanden. Een overleg in de Chinese stad Chengdu sloot zijn week af Daar sprak hij met de mi nisters van Financiën en centrale- bankpresidenten van de G20. En toen plots naar het Kremlin. „De sfeer was positief, construc tief en oprecht. We zijn vastbeslo ten de politieke en economische banden te herstellen en te begin nen aan een nieuw hoofdstuk in onze relatie na de crisis over het neerschieten van de Russische straaljager. We hopen dat de res tricties op de import van Turkse groenten en fruit binnenkort worden opgeheven. Rusland is onze belangrijkste handelspart ner. Daar willen we een goede en sterke relatie mee." „Nee, wij willen goede betrekkin gen met onze buren en met Euro pa. Türkije wil de EU zeker niet de rug toekeren. We zitten volop in een fase van onrust en onze kerheid, maar we gaan langzaam op weg naar een stabieler land met een sterkere democratie. Wij leven in een moeilijke regio. De problemen uit onze buurlanden bedreigen de veiligheid van Tur- PASPOORT kije, Europa en de wereld. Die kunnen we alleen overwinnen in samenwerking met onze bondge noten en partners." „Om ervoor te zorgen dat dit de laatste ooit was, zijn we nu het le ger grondig aan het herstructure ren. De kustwacht en militaire rijkspolitie komen onder het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en maken niet langer deel uit van de strijdkrachten. De recrutering van studenten, de structuur en het lesmateriaal op militaire aca demies worden totaal vernieuwd. De machtsverhouding tussen de legertop en het ministerie van Defensie zal veranderen, ten gun ste van de laatste." „Dat begrijp ik. Woorden en be loften alleen zijn niet genoeg. We zullen hun vertrouwen moe ten herwinnen met daden. We zitten nog in een periode van risi coreductie. Later volgt de juridi sche afwikkeling van de couppo ging. Wij zullen de daders en me deplichtigen berechten volgens de strengste internationale crite ria." zaterdag 30 juli 2016 Minister-president Mark Rutte ontkent dat hij en zijn kabinetsle den te weinig doen om de opge lopen spanningen tussen groe pen Turkse Nederlanders te tem peren. Laurens Kok Den Haag Voor maar: Ontdek Salland. Tip! Nationaal Park Sallandse Heuvelrug en de Holterberg. 2 nachten in het 3* AC Hotel Holten 7,8 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet l keer diner (dagschotel) met koffie of thee na Gratis wifi en parkeren. Aankomsten t/m oktober 3* HotelMennorode 8,1 3* Europahotel 8,0 3 nachten incl. ontbijt 2 nachten incl. ontbijt Koffie/thee en gebak /LQ Gratis parkeren en wifi JLft Betaal oas bii aankomst! Gratis parkeren en wifi Betaal pas bij aankomst! Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 'We zullen ervoor zorgen dat dit de laatste coup ooit was' Mare Guillet Ankara Hoe was het daar? Keert Turkije zich af van Euro pa? Geboren in 1967 als jong ste van negen kinderen in het Koerdische dorpje Gercüs aan de Syrische grens. In 1993 afgestudeerd aan University of Exeter in Finance en Investments. Werkte bij Merrill Lynch in London als chief econo mist voor opkomende markten in Europa, Mid den-Oosten en Afrika. Was vier jaar senior eco nomist bij de Amerikaanse ambassade in Ankara. Ging de politiek in voor de AKP en werd in 2007 gekozen als parlementslid in provincie Gaziantep. i Daarna benoemd tot mi nister van Economische Zaken. Van 2009 tot 2015 minister van Financiën. B Sinds november 2015 als vicepremier belast met de coördinatie van het eco nomische beleid. Turkse militairen hebben een traditie van staatsgrepen. Was dit de laatste? Buitenlandse investeerders, poli tici en toeristen maken zich ern stig zorgen over de huidige ont wikkelingen. In Frankrijk is ook de noodtoe stand uitgeroepen, maar daar worden niet 66.000 ambtena ren, leerkrachten, rechters, aan klagers, militairen, journalisten opgepakt, geschorst, ontslagen en gearresteerd. Het lijkt steeds meer op een heksenjacht. „Het beeld van Turkije in het bui tenland is op dit moment slecht, maar ik geloof niet dat het doel is om ook mensen van buiten het Gülen-netwerk op te pakken. Ver geet niet dat we het hier hebben over terroristen die de staat heb-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4