Vierpassen scoren is Pokémon Go voor kerkgangers ZEELAND 13 Dijken van Wijven pakt uit met vijftien kunstenaars felixkade.nl Dijken van Wijven' houdtt elke twee jaar een buitenkunstproject met werk van vrouwelijke kunstenaars. Dit jaar te vinden in de Zwaakse Weel. De Zwaakse Weel is een door Natuurmo numenten en boeren beheerde combinatie van kreken, dijken, oude akkers, wandel, fiets- en rui terpaden. Het gebied ligt vlakbij Kwadendamme. De Zomerbus stopt er dinsdag en donderdag. En één van de haltes van de Stoom trein Goes-Borsele is er niet ver vandaan. Een groepje rustig her kauwende koeien stoof uiteen toen de trein luid toeterend voor bij bonkte. Ik zag ze aan de over kant van de B-weg waaraan het 'Vlinderbelevingspad' grenst. Daar staan tussen het Harig Wil genroosje, het Koninginnenkruid, de Wilde Peen en de - zeldzame - Wilde Marjolein de in vrolijke kleuren geschilderde bijenkasten van Martine Hennebel. Ik had toen al een ruim uur gewandeld en bijna alle kunst gezien. Tijde lijk werk met als uitgangspunt 'Er was eens.dat vooral ingaat op de geschiedenis van het gebied. Hoewel Tineke van de Water het breder trekt en met V-vormig in de grond gestoken versierde dode boomstammen verwijst naar het verdwijnen van vrede, vrijheid en verdraagzaamheid. Veel ander werk brengt me naar de tijd, on voorstelbaar lang geleden, toen er in onze contreien nog van geen land sprake was en de zee vrij spel had. Jeanette Ephraïem laat donke re vormen met vreemde uitstul pingen drijven in een plas bij het Infopunt Zwaakse Weel. Zo, maar dan veel kleiner, zouden de eerste levensvormen er uit kunnen heb ben gezien. Ook 'Vondst ZW-16' van Dorothé Arts herinnert daar aan. Zij toont in een soort stelling- kast witte, ronde, aan elkaar ge klonterde vormen met gaten erin. Oervormen die contrasteren met de vegetatie in de omgeving die bezit heeft genomen van het sinds de middeleeuwen ingepol derde land. Een tijd waarin geen twijfel was over het scheppings verhaal. Visueel overtuigend zijn ook de kleurige 'Zeesterren' die Imke Beek in één van de kreken laat drijven. Ze doen me niet al leen denken aan de oude levens vormen, maar ik associeer ze ook met de weerspiegeling van het nog niet door lichtvervuiling ge teisterde firmament uit de oertijd. Carla Kesteloo speelde mooi in op de locatie, de met populieren ge markeerde dijk, door op dun doek geprinte en bewerkte foto's van de plek. Blijkbaar deed ze dat zo mooi dat dieven met de werken aan de haal gingen. Ze schetste met de werken de toekomst van de Zwaakse Weel. Een mooie vondst is de Thalys die zij voorbij laat flitsen op de plek waar nu de stoomtrein passeert. Deze zomer kunt u er nog genie ten van het geslaagde samenspel van kunst en natuur. Alleen niet van die verdwenen werken van Carla Kesteloo... Het is een soort Pokémon Go voor kerkgangers en inmid dels bijna tien jaar oud. Mid den-Frankrijk schijnt een goede vindplek te zijn. Maar evengoed kan de tocht leiden naar Vietnam of Oe kraïne. De spelers in deze competitie zijn veelal 50 plus, reislustig en gaan ter kerke in Middelburg. Met name in de buurt van gotische kerken zie je ze aandachtig omhoog kijken. Ze zoeken en fotograferen vierpassen. Een vierpas is een ornament dat met name terug te vinden is in ker ken die gebouwd zijn in de laatmid deleeuwse bouwstijl (circa 1200 - 1500). De spitsramen in deze goti sche kerken zorgden destijds voor een bouwkundige moeilijkheid. De ramen werden steeds groter en de kerken lichter. Dat was nog eens re- Monniken werk José Baars schrijft wekelijks over reli gie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monniken werk volutionair. Maar het glas dat ge bruikt kon worden was beperkt van grootte. Door in de spits van het raam een kenmerkende vlakverde ling te maken, werd een versiering aangebracht die van glas kon worden voorzien. De Koorkerk in Middel burg heeft bijvoorbeeld drie- en vier passen in de hoge ramen. De geloofs gemeenschap die hier ter kerke gaat noemde het kerkblad de Vierpas. Over de keuze voor deze naam werd geschreven: 'De naam verwijst naar de middeleeuwse charme van ons ge bouw. In de spitsbogen van de ra men vind je dit ornament regelmatig terug. Tegelijkertijd kun je er iets in lezen van 'vieren', dus van gemeente zijn, kerkdiensten houden. En het woordje 'pas' kun je associëren met toegankelijkheid (denk aan het woord paspoort). Het getal vier doet ook denken aan de vier windrichtin gen: De Koorkerkgemeenschap wil een open gemeenschap zijn, waar mensen van alle mogelijke kanten binnen kunnen komen en welkom zijn. 'Oost, west, thuis best', of'een eigen huis, een plek onder de zon', of - vult u maar in.Omgekeerd kan er ook sprake zijn van uitstraling naar alle kanten - dat zou je onze missie kunnen noemen, zonder er meteen een stralenkrans of een aure ool van te maken.' Alsof op de 'markt van geloven' een marketeer argumenten geeft. Hoe dan ook, het kerkblad verscheen in mei 2016 voor de honderdste keer. Ieder nummer opent met een foto van en verhaaltje over een vierpas. Die kan dichtbij gevonden zijn, zoals bij de Catharinakerk in Zoutelande, maar ook ver weg in Ho Chi Minh- stad (Saigon). Wat begon als een lief hebberij van een eenling, Wim Wat- tel, groeit in de loop van de tijd uit tot een aardigheid voor velen. In sep tember 2013 is er zelfs een fotoboekje uitgebracht: Vierpas wereldwijd. In dat boekje staat over het zoekconcept te lezen: 'Steeds meer oplettende le zers hebben inmiddels het zoekcon cept 'Vierpas' standby staan. Volgens hun verhalen is het een leuke uitda ging om met zo'n insteek meer ge richt naar oude gebouwen te kijken.' Het spelelement van vierpassen scoren, aandachtig kijken en schie ten maar - het lijkt ergens op het spelletje waardoor jongeren deze zo mer achter hun spelconsole vandaan komen en naar buiten gaan. En, zou dat ook kunnen binden? Ruiterplaatmakelaardij zaterdag 30 juli 2016 Mooi samenspel kunst en natuur Nico Out 'Langs de stijglijn en de daalgrens van de dag' van Martine Hennebel is Iris van 't Bosch nam haar persoonlijke herinneringen als een metafoor voor de cyclus van het leven. uitgangspunt voor het markeren van een plek Dijken van Wijven: Tot en met 11 september. Zwaakse Weel. Start route bij Infopunt Natuurmonumen ten, Zwaaksedijk 5 Kwadendam me. Dagelijks 9.00 - 20.00 uur. José Baars Leestips: Foto's bij deze column en een overzicht van de kerkdien sten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk Het goede leven begint aan de Felixkade. Luxe villa's in Kamperland aan de rand van het Veerse Meer. Elegant en toch robuust, luxe en zeer energiezuinig. T 0113 372474 E info@ruiterplaatmakelaardij.nl ZEELANDELIJK WONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49