Op een onbewoond ei-heiland... Bressiaanders boos om 'pestbrief' Jetten KUSTMARATHON ZEELAND 2016 ■ifliiitoi t i&i'f 'it*8 ZEELAND 5 T Alsof ze uit de lucht zijn ko men dwarrelen. Doodstil lig gen ze op de grond. Af en toe een been omhoog. Dan weer een arm. Maar een kalmte, zoals je zie zelden ziet. Een half uur eerder stapten de da mes aan boord van de Branta, het bootje van Staatsbosbeheer dat na tuurliefhebbers schippert tussen het haventje van Bommenede en de onbewoonde eilanden. Naar de Veermans plaat gaan ze. Het ei land dat een halve eeuw geleden nog slechts een zandplaat was, maar nu geldt als het meest begroeide eiland van de Gre- velingen. De bodem is bedekt met zo'n dik ke laag mos en kruipwilg, dat die sméékt om blote voeten. En de munt en andere kruidensoorten rui ken zo sterk dat je door een thee winkel lijkt te lopen. Een betere voorbereiding op je yoga-les kun je niet hebben. „Dit is zo uniek", mij mert Astrid Baan, „dat kan je bijna niet navertellen." Ze doet al jaren aan yoga, in een zaaltje in Barend- recht. „Dat is toch anders." Nog even doorstappen en dan kunnen de matjes worden uitge rold. Schoenen uit, nog een laatste slokje water, een diepe zucht en ont spannen maar. Van het ene op het Wees je bewust van de natuur. Jij bent de natuur andere moment zijn de deelnemers mentaal in slaap. Doen ze een uur lang alleen de bewegingen die yoga- docente Willemijn Schiettekatte hen influistert. Met alle ogen dicht. „Voel vanuitje nek je linkerschouder. Breng je arm iets omhoog. Til nu je hoofd op. Voel vanuitje kruin je hele lichaam. Ervaar jezelf als één ontspan nen, ademend geheel. Weesje bewust van de natuur. Wees je ervan bewust datje als mens ook onderdeel van de na tuur bent. Jij bent de natuur." Met name de laatste tien minuten, als de deelnemers alleen maar hoe ven te liggen, lijken erg te worden ge waardeerd. Haast euforisch lichten de vrouwen zich op van hun matje. Het woord 'herboren' valt herhaaldelijk. „Ik kan er weer even tegen", zegt Marian ne van Dam. „Ik heb een zware tijd achter de rug. Maar nu ik yoga, ben ik me meer bewust van mijn adem haling en dus meer ontspannen." En waar kun je beter ontspannen dan in een ontspannen omgeving? Schiettekatte geeft ook yogales op het strand. „Maar ultiemer dan een onbewoond eiland wordt het niet." In de brief wordt ondernemers op het hart gedrukt 'er alles aan te doen wat redelijkerwijs kan worden gevergd' om overmatige geluidshinder tijdens de jaarlijk se feesten te voorkomen. Na 02.00 uur moet de geluidsinstalla tie een tandje lager tot de 'voor de inrichting geldende norm'. In Breskens snappen ze er niks van. „Al die jaren is het gewoon goed gegaan. De muziek ging al tijd al zachter; daar is nooit een officiële brief voor nodig ge weest", zegt Lucien van de Broecke van het comité Visserij- dagen Breskens en voorzitter van de Bedrijfs Belangen Vereniging Breskens. Van den Broecke, en met hem vele andere Bressiaanders gezien de reacties op social media, vat ten de brief op als een 'pestactie' van burgemeester Annemiek Jet ten. In het dorp en op internet wordt gezegd dat de brief een re presaille is vanwege de massale afwijzing van een asielzoekers centrum aan de Nolletjesdijk in Breskens. Er wordt beweerd dat naar aanleiding hiervan Jetten heeft gedreigd nooit meer naar Breskens te komen om bijvoor- De brief opgevat als wraakactie van Jetten vanwege de massale aversie tegen het azc beeld Koningsdag te openen. Van den Broecke: „Laten we hopen dat dat niet waar is, want dat is een burgemeester onwaardig." Een gemeentewoordvoerster geeft toe dat de brief ongelukkig is geformuleerd. Er komt even wel geen nieuwe. De aanleiding van de brief is de woordvoerster niet duidelijk. „Vorig jaar waren er ook wel geluidsklachten, maar dat waren er niet meer dan in voorgaande jaren." De opmerkin gen over het motief van Jetten laat de woordvoerster voor reke ning van de reageerders. De mooiste en zwaarste marathon van Nederland -athon zaterdag 30 juli 2016 Wendy Wagenmakers Veermansplaat Willemijn Schiettekatte Nog de hele maand augustus wor den, voor 25 euro, yogasessies ge houden op Veermansplaat. Info: www.staatsbosbeheer.nl/ activiteiten/ grevelingen/yoga-op- veermans- plaat ytM' in Wie zich bewust is van zijn ademhaling, is ontspannen. En waar kan dat beter dan in een ontspannen omgeving? foto dirk-jan gjeltema De brief van de gemeente Sluis, waarin (horeca-)onderne- mers worden opgeroepen tij dens de Visserijfeesten reke ning te houden met de geluids norm en de omgeving, is ver keerd gevallen in Breskens. Sheila van Doorsselaer Breskens SEPTEMBER LadiesRun LightKustRun MTB-tocht Kustmarathon Minimarathon Wandelmarathon omroep zeeland DELTA Provincie Zeeland Rabobank Moh.imea Start: Centrum Burgh(Haamstede) Starttijd: 12.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41