35 PASPOORT Lammerts: geen vervangervoor Dumoulin nodig de afVallen, een lager vetpercenta ge, sneller worden op de eerste to tot 30 meter, mijn hartslag laten zakken. Maar vooral: de frisheid in mijn kop terug. Ik ga niet nog tien jaar spelen, ik moet er nü van genieten. Ik ben ook gezon der gaan eten. Ik heb alle geraffi neerde suikers eruit gehaald en ben gaan leven op groente, fruit en eiwitten. Ik was verslaafd aan koffie, dronk tien koppen koffie per dag, maar sliep megaslecht. Tja... Ik heb mijn hele levenswij ze omgegooid." Afgebeuld „Het was retezwaar, fysiek en mentaal. Ik ben afgebeuld. Het was een heel gevarieerd program ma. Het enige dat ik niet heb ge daan was shuttles lopen of iets met een stick. Want ik moest weg uit die hockeywereld. De con tacten met mensen uit de sport heb ik op een laag pitje gezet. Ik trainde alleen maar een-op-een, alles draaide om mij. Twee keer per week mocht ik zelf een blok invullen. Ik heb gebokst met Ar nold Vanderlyde, een vriend van me, gesquasht met mijn broertje, maar ook yoga gedaan. Als je ziet wat je per week voor vooruitgang boekt, is het op een gegeven mo ment makkelijker vol te houden." „Het was een totale reset. Ik voelde me vijfjaar jonger. Waar ik een halfjaar geleden dacht: Rio is het eindpunt, denk ik nu dat ik nog een paar jaar meekan. Ik ben veel sterker geworden. Meer als een topsporter leven dan nu, kan niet. Maar het belangrijkste was dat ik het plezier terughad. Ik wil weer strijden voor iedere meter, elke minuut." Waarheid „Natuurlijk heb ik me afgevraagd hoe ik het zo ver heb laten ko men. Nu denk ik: je zit in zo'n neerwaartse spiraal dat je niet door hebt hoe ver je gezakt bent. Je wil de waarheid niet zien. En er zijn ook maar weinig mensen die een ervaren topsporter als ik de waarheid durven zeggen. Ik heb er ook niet altijd voor open gestaan. Pas toen ik de bodem raakte. Toen stond ik open voor al les en iedereen die me beter kon maken. Als je het me een halfjaar eerder had gevraagd, had ik ge dacht: wat lullen jullie, ik kom er zelf wel uit." „Nog steeds heb ik het idee: ik kan nog meer doen, het kan nog beter. Maar ik mag hier niet in doorslaan. Over de kop gaan zou erg zonde zijn. Daarom ga ik alles dat me richting Rio uit mijn rit me zou kunnen halen, uit de weg. Ik heb geleerd dat ik egoïs tisch moet zijn. Hoe vreemd dat ook is voor een teamsporter." „Dit project is de meest waarde volle periode in mijn carrière ge weest. En dat met alles wat ik heb gewonnen. Ik ben al die mensen om me heen zo ontzettend dank baar. Het heeft me veel gebracht, ook als persoon en hoe ik straks na het hockey verder ga in het le ven. Ik heb me kwetsbaar opge steld en mensen heel dichtbij la ten komen. Daardoor word je een groter iemand." Baghdatis haakt af met blessure Oranje verliest in Rio van Brazilië zaterdag 30 juli 2016 Maartje Paumen voor de Sint-Jan in Den Bosch. „Pas toen ik de bodem raakte, stond ik open voor alles en iedereen die me beter kon maken." FOTO PIM RAS Naam: Maartje Paumen Sport: Hockey Leeftijd: 30 jaar Eerdere Spelen: Twee keer (2008 en 2012) Grootste successen: Met Oranje 2 keer olympisch goud, 2 keer wereldkampioen, 2 keer Europees kampioen. Bij haar club Den Bosch werd ze 8 keer topscorer van de hoofdklasse. WIELRENNEN Johan Lammerts acht de kans klein dat hij alsnog een vervan ger gaat aanwijzen voor Tom Dumoulin. De wielerbonds- coach vertrekt vandaag in het gezelschap van de Limburger naar Rio. Dumoulin brak bij een val in de Tour het spaak been bij zijn linkerpols, maar droomt nog steeds van olym pisch succes op de individuele tijdrit. „Ik ga af op wat de art sen mij zeggen. Ik begrijp dat er voor Tom geen belemme ring is om te fietsen", zei Lam merts. „Dat hij in de Acht van Chaam moest afstappen, kun je ook positief zien: hij heeft daar een uur kunnen rijden." TENNIS Marcos Baghdatis heeft giste ren afgezegd voor de Olympi sche Spelen. De Cypriotische tennisser is niet op tijd her steld van een blessure aan zijn elleboog. „Als ik wel zou mee spelen, zou ik mijn land on recht aandoen. Ik kan alleen tennissen als ik 100 procent fit en gezond ben, en dat is nu niet het geval", aldus de 31-jari- ge Baghdatis, die in 2006 de finale van de Australian Open verloor. Bij de vorige Spelen verloor Baghdatis, de nummer 42 van de wereld, in de acht ste finales van de uiteindelijke winnaar Andy Murray. HANDBAL De Nederlandse handbalsters hebben in Rio de Janeiro de eerste van twee oefenwedstrij den tegen olympisch gastland Brazilië verloren met 29-27. Bij rust was de achterstand 17-14. Bondscoach Henk Groener liet al zijn internationals speel minuten maken en probeerde in het duel verschillende aan- vals- en verdedigingsvarianten uit. Nycke Groot scoorde vijf keer, Lois Abbingh, Sanne van Olphen en Angela Malestein noteerde vier treffers. Oranje, de nummer twee van het laat ste WK, oefent morgen nog maals tegen de wereldkampi oen van 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35