UXtUiWd fMLuvttA, r Ui 7él Sul MIS DIT NIET! BOEK NU! www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 E 23 Qn /utflA 'ZMs atv Het is geen toeval dat het 126 jaar oude bedrijf gevestigd is in de Bol lenstreek. Halverwege de negen tiende eeuw stikte het in dorpen als Katwijk, Hillegom en Lisse van de mandenmakers voor lokale bol- lenplukkers en de visserij. Ook op richter Cornelis Aangeenbrug be gon in 1863 als handvlechter voor zo'n bedrijfje, voor hij 27 jaar later met een startkapitaal van een rijksdaalder zijn eigen onderne ming startte. Nieuwe producten Van al die mandenmakerijen is Aangeenbrug als enige overgeble ven. En niet alleen in de Bol lenstreek is het slecht gesteld met de branche. In de rest van Neder land, België, Frankrijk en Duits land zijn het aantal ambachtslie den op een hand te tellen. Bedrijfs leider Gert (55, vijfde generatie) denkt wel te weten hoe dat komt „Waarschijnlijk omdat wij net op tijd de bakens hebben verzet. De meeste bedrijven hier in de buurt bleven zich richten op het maken van bollen- en vismanden en zijn niet, zoals wij in de jaren zestig, meubels gaan vlechten." Per jaar maakt Aangeenbrug nog hooguit tien bollenmanden. Tegenwoordig is het vooral terras- meubilair wat de klok slaat voor het bedrijf. Ze leveren het in dui zenden stuks. Loop in de zomer langs een stads- of dorpsplein en je ziet vast een paar stoelen die uit Lisse komen. „Mijn vader is in de jaren zestig op kleine schaal meu bels gaan verkopen en ik heb me zo'n dertig jaar geleden gericht op het bedienen van de horeca. Daar naast leveren we vooral broodman den voor supermarkten en meu bels voor woonwinkels", zegt Gert. Ook werkt Aangeenbrug veel in opdracht. Bedenk iets en het wordt in Lisse gevlochten. Van luxe strandstoelen tot doodskis ten en van schilden voor de Mo biele Eenheid tot hondenmanden. De horecameubels worden stee vast gemaakt van rotan, vervaar digd uit Indonesische lianen. Mak kelijk is de import van het populai re product niet. „Indonesië wil zelf het rotan bewerken en stelt maar een klein deel beschikbaar Mijn vader heeft op tijd de bakens gM voor export. Daarom brengen we de productie onder bij lokale fa brieken. Het is al jaren niet te voorspellen wanneer en in welke hoeveelheid er rotan op de markt komt. Mijn opa zei daarom al: zorg dat je altijd voor anderhalf a twee jaar materiaal in huis hebt, dan kan er nooit iets misgaan." Polen Familiebedrijf of niet, voor Gert was het geen vanzelfsprekendheid dat hij in de zaak zou stappen. Omdat hij na zijn middelbare schoolperiode niet goed wist wat hij wilde, zei vader Willem dat hij maar een tijdje moest komen hel pen op de werkvloer. „Toen ik een jaar later aangaf door te willen gaan, was dat natuurlijk geen pro bleem, maar dan wilde ik wél graag de handel in. Prima, zei mijn vader. Hij zou me alles leren, maar alleen onder de voorwaarde dat ik eerst drie jaar zou blijven vlechten, zodat ik het vak door en door leerde kennen. Op dat mo ment was ik daar niet blij mee, maar later heb ik daar als leiding gevende alleen maar baat bij ge had. Niet alleen hier, maar ook in onze fabrieken in Indonesië en Po len." De werkplaats in Oost-Euro pa is mede geopend door een ge brek aan goed personeel in Neder land. „Wij hebben altijd zelf de mandenmakers opgeleid, maar eind jaren negentig waren er veel jongens die na drie jaar iets an ders gingen doen, terwijl je na die tijd pas alles onder de knie hebt. In Polen waren genoeg manden makers die om werk verlegen za ten. Sinds 2000 worden onze broodmanden daar gemaakt. De productiekosten zijn er lager en het door ons gebruikte wilgen hout groeit er op veel plaatsen." Nog steeds is het voor Aangeen brug lastig om personeel te vin den, omdat het vak van manden maker met een stoffig imago kampt. Al neemt de interesse en aandacht voor ambachtswerk de laatste jaren mondjesmaat toe. Gert heeft zijn vier kinderen nooit gepusht om in het bedrijf te stappen, maar is blij dat zoon Jan-Willem (31) uiteindelijk de stap heeft gemaakt. „Onze goede naam is generaties lang opge bouwd, dus is het mooi dat die fa milietraditie wordt voortgezet. Het zou toch zonde zijn als je het bedrijf na al die jaren van de hand moest doen." 8/10 DAAGSE BUSREIS AL VANAF: €319 T:u.aga-j r-C2—1 -" si?I llü zaterdag 30 juli 2016 Rotan manden? Die komen uit Lisse Al zes generaties lang is de fami lie Aangeenbrug uit Lisse in de weer met mandenvlechten. Daar mee is het in 1890 opgerichte be drijf een van de laatste Neder landse ondernemingen die ac tief is in deze branche. Maar slecht gaan de zaken niet. Lennaert Rooijakkers Lisse Gert Aangee Eigenaar Gert Aangeenbrug in de showroom van zijn mandenma kerij in Lisse. foto dingena mol kim■4«- *r ommodatie beoordeling Het hotel ligt midden in Zeil am See op 5 minuten lopen van het meer en beschikt over een wijnbar, een fitness zaal, een restaurant, een uitgebreide spa en lounge om heerlijk te relaxen. De kamers zijn comfortabel ingericht en voorzien van een groot flatscreen-tv en draadloos internet, een minibar, een kleine bank, badkamer met douche, wastafel, toilet en föhn. De meeste kamers hebben ook een balkon. Het hotel heeft een lift. De veelzijdige natuur in Zeil am See is de perfecte omgeving voor een onvergetelijke vakantie. Speciaal voor het najaar bieden wij u een gezellige all-inclusive busreis aan voor een wel heel scherpe prijs. Uw ervaren chauffeur laat u de mooiste plekjes zien als de Krimmler watervallen, Salzburg en het gezellige Kirchberg. Het letterlijke hoogtepunt is natuurlijk de GroBglockner! DAG 1 Heenreis U reist comfortabel per touringcar naar ons over nachtingshotel in Duitsland waar het diner voor u klaarstaat. Dag 2 Kufstein en Zeil am See Na het ontbijt vertrekken we richting Kufstein met als middelpunt de indrukwekkende vesting. Dag 3 Krimmler watervallen Vandaag brengt u een bezoek aan de Krimmler watervallen in het natuurgebied HoheTauern. Dag 4 Dagtocht GroRglockner Na het ontbijt vertrekken we per touringcar voor een tocht naar de beroemde GroBglockner. Dag 5 Salzburg en dierenrusthuis Aiderbichl Vandaag staat de historische stad Salzburg op het programma, in de middag kunt u een bezoek brengen aan dierenrusthuis Aiderbichl. DAG 6 Kitzbühel en Kirchberg 's Ochtends hebben we vrije tijd in het gezellige Kitzbühel. In de middag bezoeken we Kirchberg en kunt u met de Maierlift naar de top van de Kitzbüheler Alpen! Dag 7 Stuwmeer Kaprun en Gipfelwelt Kaprun (bij 10-daagse reis) Kaprun is gelegen aan de voet van de machtige Kitzsteinhorn. U kunt een bezoek brengen aan het stuwmeer, de Wasserfallboden. Met de gletscherbahn kunt u naar de Gipfelwelt 3000, het hoogst gelegen punt voor een uitstapje in het Salzburgerland. Dag 8 Vrije dag in Zeil am See (bij 10-daagse reis) Dag 7/9 Chiemsee Met een lengte van maar liefst 18 km is de Chiemsee het grootste meer van Beieren. We rijden door naar het overnachtingshotel in Duitsland. Dag 8/10 Terugreis Na het ontbijt vertrekken we naar Nederland. VERTREKDATA EN PRIJZEN - 8 DAAGSE BUSREIS 11 novVERTREKGARANTIEnu vanaf €319,- VERTREKDATA EN PRIJZEN -10 DAAGSE BUSREIS 5 sepVERTREKGARANTIEnu vanaf €619,- 19 sepVERTREKGARANTIEnu vanaf €589,- INCLUSIEF 7/9 hotelovernachtingen 7/9 maal ontbijt en diner 5/7 maal lunch of lunchpakket in hotel Consumpties 17u -22u GRATIS in uw hotel in Zeil am See V Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Koffie of thee op het verzamelpunt op dag 1 Vervoer per Comfort Class touringcar Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. effeweg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23