Onstilbare koopzucht t Aantal stakers bij Air France neemt toe 22 E O Mi I Ondernemers verkopen deel bedrijf Investeren in een goedlopende onderneming in het mkb. Het is de nieuwe trend. Want sparen of beleggen rendeert niet of nauwelijks. In de schijnwerper Hij wordt wel omschreven als sfinx, ar chitect én wonderkind. Sinds hij in 2005 aan het roer kwam van de van oorsprong Belgische brouwer, heeft hij het weten uit te bouwen tot een biergigant. Zijn motto: droom groot. In 2008 wist Brito het Amerikaanse Anheu ser-Busch in te lijven. Dat maakte het con cern in één klap de grootste bierbrouwer. Vo rig jaar gooide Brito wederom hoge ogen door de nummer twee, het Zuid-Afrikaanse SABMiller, over te nemen. Brito lijkt gedreven te worden door een on stilbare overnamedorst. Overleven, vindt hij, doe je het beste door de grootste te zijn. Dat maakt de overname van SABMiller ook zo be langrijk voor hem. Maar helemaal soepel ver loopt het proces niet. SABMiller heeft al meer dan eens ge- ca probeerd om Bri to af te poeieren - recent zijn de onderhandelin gen opgeschort toen een kleine groep aandeel houders dwars ging liggen - maar de Brazili aan weet van geen wijken. In een inter view verklaarde hij eens 'mijn werk is mijn le ven, mijn vrouw weet dat ook'. Dat verwacht hij ook van zijn per soneel. Hij gooi de de slechtst presterende me dewerkers eruit, om daarmee een voorbeeld te stellen. Tegelijkertijd deelt hij graag dikke bonussen uit. Ook aan zichzelf trouwens. Voor de rest houdt hij het simpel. De miljonair loopt graag rond in een jeans, overhemd, zonder stropdas en colbertje. Een bedrijfsauto heeft hij niet en als hij vliegt dan is het economy class. Als de fusie straks in kannen en kruiken is, heeft Ab InBev een derde van de totale biermarkt in handen. Heel ongerust over te ruglopende cijfers hoeft Brito dan niet te zijn. Het is niet voor de hand liggend dat de ceo dan op zijn lauweren gaat rusten. Mis schien ziet hij alweer een nieuwe kans. Jogt elke dag een half uurtje. Flitsen Arcelor Lucas Bols Shell ASMI Peet Vogels De crisis heeft bij veel ondernemers de ogen geopend. De ei gen onderneming, waar heel het vermo gen in zit, kan ook failliet gaan. Vandaar dat het deels verkopen van het bedrijf aan populariteit wint. En geldschieters staan in de rij, want goedrenderende beleg gingen zijn schaars. Ferry Nahon, directeur bij over name- en fusiespecialist Markt- link maakt het dagelijks mee. „On dernemers zijn zich meer bewust dat hun hele vermogen, waar ze soms tientallen jaren hard voor hebben gewerkt, in het bedrijf zit. Een deel van dat vermogen willen ze vast veilig stellen, door een ge deeltelijke verkoop." Vooral bij de jongere generatie merkt hij die ri sicobewustheid. „En cashen is geen vies woord meer. Onderne mers willen bijvoorbeeld geld op zijzetten voor de studie van de kinderen of hun pensioen." En de mogelijkheden om te cashen zijn een stuk groter gewor den. Vroeger had je obligaties, aan delen of vastgoed als mogelijkhe den om te beleggen. Maar daar is steeds minder mee te verdienen, dus het geld zoekt naar andere ma nieren om rendement te maken. De nieuwe trend is inkopen in een goedlopend mkb-bedrijf. „De afgelopen jaren zijn er honderden investeringsmaatschappij en bij ge komen die zich op het mkb rich ten", zegt Nahon. Het gaat tegen woordig niet meer alleen om over names, maar juist om deelnemin- gen. „We noemen dat de pre-exit. Daarbij verkoopt de ondernemer een deel van het bedrijf, maar blijft hij zelf aandeelhouder", legt Nahon uit. „De ondernemer blijft ook nog gewoon aan het bedrijf verbonden als directeur." Dat geeft de investeerder ver trouwen. De ondernemer blijft er met eigen geld inzitten en zijn ex pertise blijft behouden. Daarnaast komt er een nieuw geld in het be drijf, waardoor er mogelijkheden voor groei ontstaan. „De bank is in zo'n situatie ook eerder bereid mee te financieren", zegt Nahon. Wim Dijk, eigenaar van Dijk Na tural Collections, besloot twee jaar geleden al om zijn bedrijf deels te verkopen. Bij hem had het een meer praktische reden ver telt hij. „Ik was meer bezig met managen dan met ondernemen." Dijk begon 25 jaar geleden met een kwekerij in droogbloemen. „Maar die markt zakte na een jaar of tien in. Toen zijn we ons gaan richten op woonaccesoires." Dat liep als een trein. „We zijn gegroeid naar een internationaal bedrijf met 35 tot 40 medewer kers. Op een gegeven moment wa ren we zo groot dat ik me daar minder prettig bij voelde. De laat ste jaren was ik vooral bezig met mensen aan te sturen en dat be viel me niet. Ik wil bezig zijn met het product, de inkoop en het con tact met de klanten", vertelt Dijk. Dat was het moment waarop hij besloot een meerderheidsbelang in zijn bedrijf te verkopen. „Het geld hadden we niet eens nodig om te groeien. Maar de nieuwe aandeelhouder zorgt nu voor het management en heeft er belang bij dat dat allemaal goed loopt. Ik kan me nu weer bezighouden met wat ik leuk vind." Marc van Voorst tot Voorst van de Nederlandse Vereniging van Participatiemaatschappij en (NVP), herkent het verhaal. „In 2024 was er een sterke stijging bij transacties tot 15 miljoen euro." Dat zijn typisch transacties met kleinere mkb-bedrijven, zegt hij. „Wij kunnen niet zien of het om volledige overnames gaat of om deelnemingen. Maar we horen dat ondernemers steeds vaker zoeken naar een pre-exit." Dijk kan onder nemers een pre-exit aanraden. Maar: „Verkijk je niet. Het kost veel tijd en trekt een wissel op je bedrijf. Je zaken gaan door en daar naast moet je gesprekken voeren en op zoek gaan naar een geïnte resseerde partij. Dat was zwaarder dan ik dacht." PARIJS De stakingsbereidheid bij het cabinepersoneel van Air France lijkt toe te nemen. Had voor gisteren 37 procent zich aan gemeld als staker, voor vandaag is dat al 42 procent. De gevolgen voor het vluchtschema zijn niet veel groter dan de afgelopen da gen, meldde de luchtvaartmaat schappij. Net als de voorbije da gen zullen vier op de vijf vluch ten gewoon door kunnen gaan. Van de vluchten naar verre be stemmingen verwacht het zus terbedrijf van KLM minstens 90 procent te kunnen laten vertrek ken. Het Europese netwerk wordt zwaarder getroffen. Daar houdt Air France er rekening mee dat tot 30 procent van de vluchten uitvalt. Van de binnen landse vluchten zal maximaal een op de vijf worden geannu leerd. Het cabinepersoneel is het niet eens met plannen van Air France om verder in de kosten te snijden. Daarom wordt al sinds woensdag gestaakt. De acties gaan door tot en met komende dinsdag. zaterdag 30 juli 2016 Carlos Brito, de ceo van 's werelds groot ste bierbrouwer AB InBev, moet dit slecht smaken: al vier kwartalen achtereen val len de resultaten tegen. L 1 Natasja de Groot Geboren in 1960 in Rio de Janeiro. Getrouwd, vader van vier kinderen. Bij Xerox in Venray verdwijnen de ko mende maanden 150 arbeidsplaatsen. De producent van kopieermachines en printers sluit zijn tonerfabriek in Limburg. Het vertrouwen van Britse consumenten is de afgelopen maand, na het referendum over de Brexit, sterk gedaald. De index stond op -12, terwijl hij in juni nog op -1 stond. Dat blijkt uit onderzoek van GfK. De daling is de grootste sinds de invoering van de poll tax in maart 1990,die het einde van de regering-Thatcher inluidde. O ArcelorMittal profiteert sterk van de weer stij gende staalprij- zen en boekte meer winst. Distilleerder Lucas Bols sloot een hectisch weekje voor de dranksector positief af. w De tweede ver- liesdag op rij voor Shell, dat fors lijdt onder de lage olie prijzen. De toeleveran cier van de chip industrie zag zijn omzet en winst dalen. O o o 'Cashen' geen vies woord meer bij mkb Coevorden k Wim Dijk is blij met zijn pre-exit. foto andré weima Volgens de Nederlandse Vereniging van Participa tiemaatschap pijen was er in 2014 een ster ke stijging van transacties tot 15 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22