hüJcJjy/rfjzJfj, rjJ 13 Tonnen aan subsidie zijn erin gesto ken om de commerciële vangst van Amerikaanse rivierkreeftjes op po ten te zetten. De Reeuwijkse beroeps visser Hans van der Laan verdient er de boterham mee. Maar door Europe se wetgeving en traag draaiende amb telijke molens in Den Haag is hij ge dwongen per 3 augustus zijn fuiken op te bergen. „Iedereen is blij dat ik de Ameri kaanse rivierkreeftjes vang die alles opvreten wat ze tegenkomen. De wa terschappen zien het als een schade lijk diertje, voor mijn klanten is het een delicatesse. En nu wordt mijn werk platgelegd door een paar ambte naren die van het padje zijn. Schan dalig." Van der Laan (72) windt er geen doekjes om. Hij heeft het helemaal gehad met de Haagse pennenlikkers. „In plaats van te zorgen dat ze het be- heerplan op tijd klaar hebben, gaan de heren lekker op vakantie. Terwijl ze weten dat zonder hun plan voor mij op 3 augustus het doek valt. Ze la ten me spartelen als een vis op het droge." Zeker tien jaar is Van der Laan be zig de commerciële vangst van de Amerikaanse rivierkreeftjes in het Groene Hart op poten te zetten. Uit alle dikbetaalde rapporten, onderzoe ken en adviezen blijkt dat er voor het kreeft je een gouden toekomst gloort als streekproduct. „De vraag is vele malen groter dan het aanbod. Mijn kreeftjes gaan naar de allerbeste restaurants. De smaak is geweldig, daar kunnen Spaanse of Chinese kreeftjes niet aan tippen", zegt Van der Laan trots. „Ik heb alle topkoks in mijn boot gehad, ze vin den het een geweldig product." Verboden De rode Amerikaanse rivierkreeft hoort hier niet thuis. De Europese Unie heeft de Amerikaanse rivier kreeft dit jaar met 36 andere dieren en planten op de lijst van invasieve exoten gezet, waarvan de vangst en het vervoer is verboden. De kreeft Nederland moet weer zo nodig het braafste jongetje van de klas zijn vreet in de sloot alle planten en die ren op, verdringt inheemse soorten en graaft gangen in oevers, met als gevolg dat kades en dijken verzwak ken. De schade wordt wel vergeleken met die door de muskusrat: zo'n 110 miljoen euro. De Amerikaanse kreeft verspreidt zich explosief over Nederland. On derzoek uit 2010 in de stadswateren van Gouda toonde aan dat het in de sloten van de wijk Bloemendaal kri oelde van de kreeftjes. „Vermoedelijk heeft iemand ze daar uit het aquarium of uit de vijver gezet. Vanuit hier hebben ze zich ra zendsnel verspreid. Een mannetje en een vrouwtje produceren pakweg 300 jongen per jaar." Dit heeft als ge volg dat de fuiken van Van der Laan in de omliggende polders steevast goed gevuld zijn met donkerrode 'spartelpracht'. Het Europese vangst- en vervoer- verbod gaat op 3 augustus in. Op zich hoefde die Brusselse maatregel niet het eind van de rivierkreeften- vangst te betekenen, maar dan had Nederland een beheerplan moeten inleveren. Daar zijn ambtenaren en de visserijsector mee bezig, maar het plan is niet op tijd klaar. „We zijn in een goed gevorderd stadium", laat een woordvoerder van staatssecreta ris Martijn van Dam (Visserij) we ten. Hij kan niet zeggen wanneer het plan klaar is. „We hebben daar ander halfjaar de tijd voor." De woordvoerder wil niet ingaan op de vraag wat staatssecretaris Van Dam zal adviseren per 3 augustus: stoppen of doorgaan? „Het ministe rie geeft geen adviezen. Gezien het feit dat we bezig zijn met een beheer plan kan ik me voorstellen dat de Ne derlandse Voedsel- en Warenautori teit (die de Europese maatregel moet handhaven, red.) haar prioriteiten el ders legt." Bedoelt de woordvoerder dat de vangst gedoogd wordt? „Dat hoort u mij niet zeggen. Ik moet mij diplo matiek uitdrukken. Als u hier nog meer vragen over stelt, kan ik alleen maar nog vagere antwoorden ge ven." Risico Visser Hans van der Laan reageert verontwaardigd. „Hoe verzinnen ze het? Je maakt een wet dat je niet te hard mag rijden, maar als je het toch doet, zeggen ze: we gaan niet hand haven. Nee, ik neem het risico niet. Er hoeft maar één kwaaie ambtenaar te zijn en ik heb een bon te pakken. Ben ik mijn vergunning en jachtakte kwijt. Nee, dit is puur vissertje pes ten." Hij wijst naar andere Europese lan den. „Spanjaarden zijn helemaal gek op deze kreeftjes. Daar kweken ze ze in de rijstvelden van Sevilla. Dat gaat gewoon door hoor, na 3 augustus! Dat verzeker ik je. Nederland moet weer zo nodig het braafste jongetje van de klas zijn. Met als gevolg dat de visserij op kreeftjes ten einde is." Bij Bolderman ff" aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Eastbourne en het eiland Wight 10 dagen Donaudal en Wenen, Maria Taferl 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija 8/10 dagen Barcelona v.d. Valk Barcarola, Gaudi, Catalonië en Dali 5 dagen Stedenreis Berlijn Berlijn Centrum zaterdag 30 juli 2016 Kreeftverbod is 'pesterij' Visser Hans van der Laan is boos. Vanaf woensdag is de vangst van ri vierkreeftjes verboden. Hans-Paul Andriessen Reeuwijk Hans van der Laan FOTO SANDRA ZEILSTRA Beroepsvisser Hans van der Laan v.a. slechts Vertrekdata: 22, 29 aug/5, 12,19, 26 sept. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 22 aug 15, 24 okt/17 nov. Vertrekdata: 29 aug 19 sept. Vertrekdata: 22 aug/5, 19 sept/10 okt. Vertrekdata: 8 aug/5,19 sept. Brochure en (0318)58 09 58 Lliil oe<,neen- www.bolderman.nl I Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds b reservedngskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13