IAML P T oerist neemt prijs voor lief VU test thuis op GenX in huisstof 'Valairbag' voor ouderen moet gebroken heup voorkomen NIEUWS 7 PAULINE BIJSTER AMSTERDAM De Amster damse horeca duur? Dat is zo iets als vragen of water nat is. De meeste terrasbezoekers op het Rembrandtplein zetten zich er donderdagmiddag maar gewoon over heen, zo blijkt. Zoals Karin Leenhouts (49) uit Middelburg, die rond lunchtijd aan een wijntje zit samen met zonen Victor (20) en Casper Blokpoel (27). Ook (groot)moeder Joke is mee. „In het centrum van Middel burg betaal ik zo'n 3,50 voor een glas wijn, schat ik", zegt Leenhouts. In hartje Amster dam beginnen de prijzen daar pas. De meeste glazen op de kaart doen al gauw 4 tot 5 eu ro. „Toch wel een stukje duur der dan thuis." Ze maken zich er niet druk om. „We zijn hier deze week op vakantie en genieten van de musea en onze vrije tijd. Dat het meer kost is ons uiter aard opgevallen, maar het is geen reden om hier niet te zit ten." Toeristen Ulf en Mandy Din- gelstaedt - hij een Heineken, zij een witte wijn - doen dat een terras verder ook niet, ze vinden Amsterdam echter wél reteduur. „Maar wij ko men wel uit Potsdam, het voormalige Oost-Duitsland." Thuis kost een biertje 4 euro. „Maar dat is Duitsland, daar krijg je een halve liter voor." Ook zijnHeini' vindt hij ver geleken bij zijn normale Rade berger thuis slechts 'Oké'. Hij lacht en wijst om zich heen: „Maar ach, kijk, deze geweldi ge omgeving vergoedt de ho ge prijs!" Een gemiddeld rondje in Amsterdam kost 23,60 euro. Maar op bepaalde hotspots kan het zelfs nog fors duurder uitpakken. Duur of goedkoop zijn ech ter relatieve begrippen, blijkt op het Rembrandtplein, waar vooral veel buitenlandse va kantiegangers blijken te zit ten. De vier Israëlische vrien den vinden hun biertjes juist spotgoedkoop. „In Tel Aviv be taal ik 37 shekel, dat is bijna 9 euro", zegt de 27-jarige Omer. Ook vergeleken met andere Europese hoofdsteden vindt hij Amsterdam goed te doen. „De prijzen zijn prima hier. En de wiet ook." Column @!!!XXÜ! Mensen zeggen 'dat de wereld in oorlog is' en dat het nu wel 'erg eng wordt allemaal'. Toen ik woensdag schreef dat ik liever mijn kop in het zand stak, ontplofte mijn twitterfeed. Mensen zijn bang, maar ik vertik het om daaraan mee te doen. De wereld staat niet in brand, zeker niet hier in Europa. Nog steeds is de kans om te overlijden aan een televisietoestel dat per ongeluk uit een raam op je hoofd valt, groter dan omkomen bij een ter roristische aanslag. Het aantal terreurslachtoffers in Europa was dertig jaar gele den ongeveer even groot als nu. En terrorisme-experts vertellen ons dat IS helemaal niet zo'n goed geoliede bende is, en diens macht niet schrikbarend groot. De aanslagplegers zijn soms niet eens officieel erbij aangesloten. En precies daarom zouden we er niet te veel aandacht aan moeten besteden. De aanslagen die in Europa en de VS zijn ge pleegd afgelopen maanden, wer den uitgevoerd door gestoorde, wanhopige eenlingen. Treurige zielen die dood willen maar eerst nog één - in hun ogen - 'grootse' actie willen plegen. Door deze daden in kranten en op de radio op te blazen als 'ter roristische aanslagen op onze be schaving' en 'de wereld in oor log', geven media hen precies wat ze willen: grootsheid. Frankrijk heeft dit nu gedeelte lijk ingezien: een aantal Franse nieuwszenders wil geen gezich ten of namen van daders meer publiceren om hen de martelaars- roem niet te gunnen. En ja, deze daden zijn aansteke lijk voor andere gestoorde, zie ke eenlingen. Ze worden gekopi eerd: zoals de mass shootings op Amerikaanse scholen werden ge kopieerd. En zoals er in 1774 na publica tie van Goethe's boek Het lijden van de jonge Werther een zelf moordgolf door heel Europa spoelde. Nog een reden dus om aan de gestoorde daden niét te uitgebreid aandacht te schenken. Negeren zal niet de oplossing zijn, maar wel een begin daar van. Wat zou er gebeuren, als na de volgende aanslag niet alle Eu ropese voorpagina's rood kleur den, maar het slechts klein ge meld zou worden op pagina 61 Natuurlijk, ik gun naaste be trokkenen alle liefde, troost en steun van de wereld. Maar ik gun IS niet dat we nu met zijn allen in angst en oorlog verder le ven. De wereld staat niet in brand, zeker niet hier in Europa GenX, dat sinds 2012 bij fabriek Chemours in Dordrecht de stof C8 vervangt bij de productie van Teflon, is volgens hoogleraar in de toxicologie Jacob de Boer mogelijk net zo schadelijk als C8. Maar Che mours betwist dat. Professor De Boer en collega-on derzoeker Marijke de Cock willen bij vijf Dordtenaren in hun wo ning monsters nemen van huis stof. „Het is een verkennend on derzoek", aldus De Cock. „Omdat er nog niet veel bekend is over de mate waarin deze stof door Che mours wordt uitgestoten en dus de mate waarin bewoners uit de omgeving van de fabriek worden blootgesteld aan GenX, willen wij graag in huis wat huisstof komen verzamelen. Dit gebeurt met een speciaal filter in een stofzuiger. Daarna gaan we het meten." De wetenschappers beslissen daarna of ze bij meer Dordtenaren huisstof willen verzamelen. Dan moet ook blijken of mensen dicht bij de fabriek mogelijk meer GenX in huis hebben dwarrelen dan elders, aldus De Cock. „Een vervolgstap kan zijn dat we ook gaan kijken of we GenX in het bloed van de mensen kunnen me ten. Technisch is dat mogelijk." Zo'n onderzoek moet volgens de wetenschapper wel goed voor bereid worden en ter goedkeuring worden voorgelegd aan de me disch ethische toetsingscommis sie. De proef met huisstof is vol gens haar een eerste stap. „Het is eigenlijk als grap ont staan", legt Filippo van Hellen- berg Hubar van Wolk Company uit. Een van de oprichters van het bedrijf gaf zijn moeder bij wijze van sinterklaassurprise een op blaasbare zwemband cadeau. Ze was al een aantal keer gevallen en die zwemband moest haar val de volgende keer breken. Al gauw werd het idee van val- bescherming serieuzer. „Een val heeft vaak grote gevolgen", legt Van Hellenberg Hubar uit. „Een op de vier ouderen die een heup breekt, overlijdt aan de gevolgen. Ook zijn er mensen die na een val niet meer naar buiten durven." Dat ouderen onzekerder zijn met lopen, merkt Heike Vallery, Een op de vier ouderen die een heup breekt, overlijdt hoofddocent Biomechanical Engi neering aan de TU Delft, ook op. Ze werkt samen met Wolk Com pany aan de airbag. „Veel oudere mensen zijn bang om te vallen en lopen daardoor minder. Dan kom je al snel in een vicieuze cirkel." De valairbag moet dat tegengaan. Het is een soort riem die onder kleding gedragen kan worden en bijna niet opvalt. Hoewel de vergelijking met de airbag uit de auto snel gemaakt is, werkt de valairbag anders. „De air bag uit de auto heeft de tijd om op te blazen zodra je iets raakt. Maar dat is bij een val op de grond te laat", zegt Van Hellenberg Hu bar. Met behulp van de TU Delft is daar wat op bedacht. „Er zitten sensoren in die de val een paar tienden seconden voordat je de grond raakt detecteren." Dan schieten de kussens er dus al uit en vangen de klap op. Ook zit er een alarmfunctie in, die een mel ding verstuurd als de gebruiker op de grond ligt. Dat de riem 'afgaat' op andere momenten, is vrijwel helemaal uit te sluiten. vrijdag 29 juli 2016 @paulinebijster Struisvoae De Vrije Universiteit van Amster dam gaat onderzoeken of GenX voorkomt in het huisstof bij Dordtenaren thuis. Ingrid de Groot Dordrecht Ouderen die ten val komen, hoe ven in de toekomst minder bang te zijn voor een gebroken heup. De 'valairbag' van de TU Delft en het jonge bedrijf Wolk Company garandeert een zachte landing. Laura Kroet Delft Filippo van Hellenberg Hubar, Wolk Company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7