6 NI TERRASTEST DUUR, DUURDER, DUURST Bezoekers van een terras betalen 2,4 procent meer voor hun drankjes dan vorig jaar. Dat blijkt uit de jaarlijkse terrassentest van horeca-adviseur Van Spronsen. De verschillen zijn groot. In Breda betaal je het minst, en Amsterdam is opnieuw de duurste e onderzoekers van horeca-advi seur Van Spron sen bestelden af gelopen maand voor de jaarlijkse terrassentest over al dezelfde acht consumpties: twee frisdrank, twee koffie, twee fluitjes bier en twee rosé. Gemiddeld be draagt de rekening 21,63 euro, 51 cent of 2,4 procent meer dan vorig zomer. Dat is een stuk meer dan de inflatie die afgelopen jaar dik onder de procent ligt. Breda blijkt na acht jaar weer de goedkoopste terrasstad: de schade bedraagt 'slechts' 20,43. Hoewel een kleine drie dubbeltjes meer dan in 2015 haalt Breda daarmee Almere in als beste terrasplek. Ook Zwollena ren hebben geluk: doordat hore- ca-uitbaters hun tarieven slechts 12 cent verhoogden, is de stad nu de op twee na voordeligste. 'Grote vier' Duurste is traditiegetrouw Amster dam. De acht consumpties kosten in de hoofdstad gemiddeld liefst 23,60: 55 cent meer dan vorig jaar en liefst 3,18 duurder dan in Breda. Hage naars betalen exact een euro min der, de 'mooie stad achter de dui nen' staat daarmee derde. Van de 'grote vier' volgt Rotterdam met 22,05 op plek zes, terwijl Utrecht met 21,80 veruit de voordeligste gro te stad is. Doordat een rondje nau welijks in prijs groeide staat de Domstad nu elfde. Opmerkelijke stij- ger is tenslotte Arnhem: de prijzen stegen maar liefst 7 procent. Daar mee haalt Arnhem voor het eerste de top 10. Hoewel een terrasje pakken flink kostbaarder wordt, nuanceert Van Spronsen de uitkomsten wel. Voor de terrassentest worden in iedere stad de drukste en meest toeris tische hotspot gekozen. Zoals het Rembrandtplein in Amsterdam, het Utrechtse Neude en de Grote Markt in Groningen. „Daar liggen de huur prijzen nu eenmaal het hoogst, waardoor een rondje altijd duurder is", vertelt Niek Timmermans, ex pert bij Van Spronsen. In Amsterdam geldt dat nog veel sterker, vandaar dat de hoofdstad steevast de jaarlijkse ranglijst aan voert. „Op minder drukke plekken in de stad liggen de prijzen al snel een stuk lager." Van Spronsen beoordeelt Amster dam en de Nederlandse horeca in het algemeen niet als belachelijk duur. Dat blijkt ook uit internationa le vergelijkingen, zoals de bierprijs- inventarisatie van reisorganisatie GoEuro. Van 75 wereldsteden ble ken er vorig jaar 44 duurder dan on ze hoofdstad. Een deel van de prijs- toename komt doordat de grondstof- prijzen voor koffie en bier afgelopen jaren omhoog zijn geschoten. Die prijsstijgingen berekenen terras- en kroeguitbaters trouwens slechts deels aan klanten door. De inkoopprijs van bier steeg afge lopen vijfjaar liefst een vijfde, onder andere omdat hop door de explode rende populariteit van speciaalbieren niet aan te slepen valt. De bierprijzen stegen echter maar 12 procent. Koffie werd zelfs 28 procent duurder qua in koop. De prijs voor een bakkie troost nam 'slechts' tien procent toe. Trends Van Spronsen spot ook terrastrends. Zo blijkt gin tonic de hit van deze zo mer, steeds meer terrassen schenken het. Een hype die inmiddels ingebur gerd lijkt, zijn de Radler-bieren. 96 procent van alle bezochte terrassen verkoopt ze. Alcoholvrijbier wordt eveneens steeds geliefder, op elk terras (98 pro cent) zijn ze te verkrijgen. Limona des en zelfgemaakte ijsthee's raken ook meer in trek. Timmermans: „Die drankjes zijn goedkoop te maken, bo vendien valt de smaak makkelijk aan te passen, waardoor een café of eta blissement zich er echt in kan onder scheiden." De terrassentest wordt al sinds 2004 ieder jaar gehouden. Van Spron sen zegt in elke stad op de onderzoch te locatie meerdere terrassen te verge lijken. „Indien mogelijk bestellen we elk jaar bij dezelfde etablissementen. Zo ontstaat het beste prijsbeeld." Gemiddelde prijs rondje op het terras. vrijdag 29 juli 2016 Rondje op het terras halve euro duurder deze zomer David Bremmer Amsterdam In Amsterdam be taal je voor hetzelfde rondje 3,18 euro meer dan in Breda De onder zoekers bestelden op elk terras de zelfde acht drankjes. De Zeeuwse familie Leenhouts is op vakantie in Amsterdam en maakt zich niet druk om de hoge prijs op het terras, foto maarten brante Een rondje bestaat uit: 2 koffie, 2 fris, 2 bier, en 2 rosé. 19 20 21 22 Amsterdam Haarlem Den Haag Den Bosch Groningen Rotterdam Tilburg Amersfoort Leiden Arnhem Utrecht Zoetermeer Maastricht Enschede Eindhoven Dordrecht Apeldoorn Nijmegen Zwolle Almere Breda Gemiddeld: 21,63 2907161JG BRON: Van Spronsen Partners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6