Hert met balk en prikkeldraad in gewei niet teruggevonden Gamemarathon levert paar honderd euro op SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Twintig suikerpatiënten lopen al drie maanden twee keer per week over Schouwen-Duiveland voor de Nationale Diabetes Challenge DIABETES AFNAME IN BLOEDSUIKERSPIEGEL EN GEWICHT A Jubelend komt Ton Donker uit Ouwer- kerk fysiotherapie- praktijk Fysant in Zierikzee binnen zetten. Zijn bloedsuikerspiegel is gezakt van 50 naar 43. „Zo'n klap komt niet vaak voor." Twaalf weken zijn ze bezig nu. Vieren dertig lopers, die mee gaan doen aan de Diabetes Challen ge in oktober. Twintig van de deelnemers hebben diabetes. En het gaat ze supergoed af. „De eerste keer was pittig", vertelt Biasca Pankow uit Zierik zee. De rij kwalen waarmee ze te kampen had als gevolg van haar suikerziekte was lang. „Toen ik hiervan hoorde, dacht ik meteen: ik doe mee. Ik wilde veranderen voor mijn eigen ge zondheid." Inmiddels loopt ze elke dag, als het even kan, twee keer een uur. „Mijn suiker is op peil, ik ben zeven kilo kwijt en ben van drie naar twee pillen gegaan. De drijfveer is er nu: ik laat me door niemand meer te genhouden." De spirit is groot en dat geldt voor de hele groep. De drijfveer is er nu. Ik laat me door niemand meer tegenhouden Het is een soort luxe, maar als het kan doe ik visites op de fiets. Om te bewegen Twee keer in de week verzame len deelnemers zich bij Fysant om samen te lopen, verdeeld over twee groepen: een snelle en een iets langzamere. Er wordt gekletst, gelachen en ge noten van vergezichten over de Oosterschelde. Haast onge merkt worden deze keer respec tievelijk acht en zes kilometer afgelegd. De diabetici hebben DIABETES CHALLENGE een stappenteller om de pols. Na terugkomst bij Fysant wor den hun gegevens a la minute aan de organiserende Bas van de Goor Foundation doorgege ven. Op die manier wordt beter in kaart gebracht wat bewegen nu precies met mensen doet. Het lopen met Fysant gebeurt steeds in gezelschap van zorg- specialisten. Dit keer zijn huis arts Marijke Speelman en prak tijkondersteuners Caroline Nieuwenhuize (van de prak tijk Speelman) en Miranda Ra- via van huisartsenpraktijk Bruel erbij. Om eventuele vra gen te beantwoorden, om te supporten en omdat ze collec tief het idee van veel bewegen steunen. Speelman: „Ik hoop dat dit ook motiveert om na de Diabetes Challenge verder te gaan." Donker, die naast de betere suikerspiegel ook al een kilo of vijf aan gewicht ver loor, denkt van wel. „Ik had nooit gedacht dat dit zoveel ef fect zou hebben. Dat heeft me echt verrast." Het damhert dat dinsdag met balk en prikkeldraad in zijn ge wei wegrende in Renesse, is nog steeds niet teruggevonden. Het dier was nabij camping De Julianahoeve vast komen te zit ten in prikkeldraad, waaruit be zoekers hem losknipten. Vervol gens rende het weg met een hou ten balk en een meter prikkel draad in zijn gewei. Iemand heeft met een hond nog anderhalf uur naar hem gezocht, maar het hert is niet meer teruggezien. Bij Staatsbosbeheer vrezen ze het ergste. „Misschien is het prik keldraad vanzelf losgeraakt, maar die kans is klein", denkt Herman Nieuwenhuize. „Hij kan ook er gens gestorven zijn. Het gebied is te groot om volledig uit te kam men, op zoek naar dat hert." Of nog maanden rondlopen met een gewei vol ellende, zoals een soortgenoot acht jaar gele den overkwam. Toen liep een hert drie maanden rond met prik keldraad in zijn gewei en een die pe snee in zijn hals. Alle pogin gen het onfortuinlijke dier te hel pen, waren tevergeefs. Het hert is na drie maanden uiteindelijk ge storven. Hij was uitgehongerd. Boswachter Nieuwenhuize roept mensen daarom op om die ren die klem zitten, voortaan met rust te laten. „Gewoon de po litie bellen, dat is het beste. Die regelt het verder." Vier jongens zijn op vier spelcom puters in een huiskamer in Brui nisse vierentwintig uur achter één in touw geweest. „Het was best wel pittig", zegt aanstichter Julian Brokx over de gamemara thon voor Make-a-Wish. „Zwaarder dan de vorige keer. We hebben minder pauzes geno men dan in februari en zijn alle vier aan één stuk doorgegaan tot twaalf uur 's nachts. In de vroege ochtend, toen we ongeveer op de helft waren, had ik het best even moeilijk. Met racen ben ik vier keer van de weg geraak. Dat moet je in het echt niet doen!" Met de marathonactie sprokkel den Julian en zijn vrienden Klaas- Jan van der Maas, Martijn de Ruij- ter en Arjan Prins zo'n 350 euro bij elkaar voor de organisatie die wensen vervult van kinderen met een levensbedreigende ziekte. Met een aantal toezeggingen in het vooruitzicht, kan die teller nog verder uitlopen. vrijdag 29 juli 2016 'Het effect van lopen heeft me wel verrast' Zierikzee —Biasca Pankow Huisarts Marijke Speelman Janet en Jaco Vleeshou wer van Fysant krijgen da gelijks diabetici over de vloer. En ze kennen Bas van de Goor, de oud-volley baller die de Diabetes Chal lenge op poten zette. „Een heel enthousiaste man. Voor ons was één en één twee." Met hun praktijk schreven ze zich in voor de Nationale Diabetes Challen ge, die van 12 tot en met 15 oktober wordt gehouden. Een loopvierdaagse tijdens de diabetesweek. Op de laatste dag komen alle deelnemers uit Nederland via een soort Via Gladiola samen in de buurt van Pa leis het Loo. Janet is blij met wat ze om zich heen ziet. „In het begin was mijn grootste angst: hoe kom ik aan genoeg mensen? Nu denk ik: er komt waar schijnlijk wel een vervolg." Twee keer in de week verzamelen deelnemers zich bij Fysant om samen te lopen, verdeeld over twee groepen, dirk jan gjeltema Esme Soesman Wendy Wagenmakers Renesse Marcel Modde Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61