44 6 COLUMN ROMKE VAN DE KAA ff Nederland telt bijna 3 miljoen waterrecreanten. Op de meest uiteenlopende vaartuigen zoeken ze ontspanning. Deze week varen we mee op de fluistersloep van Ronald van Oijen. Eigenlijk is het leven heerlijk. Door de Amsterdamse grachten varen, een glaasje witte wijn erbij, een vrolijke hond op de kussens en dan ook nog een op gestoken duim krijgen van de woon bootbewoners. Ronald van Oijen (46) overkomt dat regelmatig als hij met zijn bijna 6 meter lange ElektroSloep 600 voor bij glijdt. De duimen gaan omhoog omdat zijn aluminium vaartuig bijna onhoorbaar passeert. En dat is nogal een contrast met de door tweetakt- motoren voortgestuwde speedboten die luidruchtig als kettingzagen door het water klieven. We varen op de Schinkel, het gekanaliseerde riviertje dat langs het Olympisch Stadion loopt. Via via staat het in verbinding met de Noordzee, wat de aanwezige kreeftjes en krabbetjes verklaart. Met vriendin Nicole (49) is Van Oijen trendsetter in Nederland als het gaat om groen varen. De energie voor zijn stille boot komt van de zon nepanelen op het dak van zijn woon boot in Amsterdam-Zuid. Wonen op het water is fijn, maar dan wil je natuurlijk ook varen, ver telt Van Oijen. „Ik wilde geen gedoe. Een boot is leuk, maar ik heb geen zin om dagen te besteden aan het onderhoud. Deze is stil, je kunt hem zelf opladen en hij is nagenoeg onderhoudsvrij." De stille sloep kocht hij samen met vrienden. De rekening van 30.000 euro deelden ze door drie. Van Oijen heeft een bedrijf in de duurzame energiesector. Varen op de zon ligt in het verlengde daarvan. Groene recreatie heeft de toekomst, weet hij zeker. Op de grachten al helemaal. De gemeente Amsterdam verbiedt per 1 januari 2017 tweetakt- motoren voor pleziervaartuigen. En er zijn nogal omstreden plannen om vanaf 2020 alle fossiele brandstoffen uit de grachtenvaart te halen. Alleen met elektriciteit of op spier kracht kun je dan nog vooruit. Het klinkt de kapitein als muziek in de oren. „Als ik eens bij iemand met een benzinemotor aan boord ben, vind ik het geronk al snel vermoeiend worden." Vriendin Nicole serveert intussen drankjes uit de koelbox. Over het stille water glijdt een fuut voorbij. „Als we varen, hebben we de beste gesprekken", vertelt ze. Wel zo fijn als je elkaar dan ook kunt verstaan. 's Ochtends vroeg varen is mis schien wel het mooist, vindt Nicole. Je ziet de stad ontwaken vanaf het water. Briljant Van Oijen: „Als je een bootje hebt, ga je de stad anders zien. Wij kwamen erachter dat het grachtenstelsel briljant in elkaar zit. Je kan echt overal komen." Daarom gebruiken ze de sloep steeds vaker om boodschappen te doen op de markt of om de kinderen af te zetten als ze willen winkelen in het centrum. Nog een tip: wil de gemeente Amsterdam meer mensen verleiden tot elektrisch varen, dan doet ze er goed aan meer aanlegplaatsen met opladers te bouwen. smeltende boter onder de luifel van de tent, maar nu, in de tijd van campers en huurhuisjes, kan iedereen een stek in leven houden. Alles wat je nodig hebt is een koelbox met onderin steekschuim, hard, groen spul dat bloemschikkers voor hun boeketten gebrui ken. Maak een blok vochtig en leg het op de bodem van de koelbox. Sluip in het don ker naar de oleander en snijd er met een scherp mes een paar takjes af. Een topje van zo'n 20 centimeter met drie bladparen is voldoende. Pas op, want het vocht van oleanders kan huidirritaties veroorzaken. Overigens wil In deze tijd van vakantiehuisjes kan iedereen een stekje maken ik geen diefstal propageren. Ik heb goede ervaringen met aanbellen. Soms kreeg ik zelfs een plant cadeau. Maar goed. Knip de stek onder de onderste twee bladeren af en snijd die weg. Steek de stek in het schuim en na thuiskomst in een bloempot met stekgrond. Stekgrond kun je kopen, maar je kunt het ook zelf maken door potgrond te mengen met 50 procent scherp zand. Houd de stek ken uit de zon en vochtig, tot ze na drie weken zijn gewor teld. Overigens wortelen oleanderstekken ook in een jampot met water. Het kan nóg eenvoudiger, dankzij de uitvinding van de petf les. Duw de stekken door de hals van de fles. Die kunnen er dan niet meer uit, alsof je scheepjes-in-de-fles hebt gecreëerd. Bewaar de fles - met wat druppels wa ter - koel. Ga thuis verder zoals hierboven besproken. Nadat de stekken zijn gewor teld, kunnen ze worden opgepot, liefst in een pot grondmengsel met klei, zoals je dat voor rozen kunt kopen. Geef nog geen mest, maar wacht daarmee tot volgend jaar. In de herfst kan de nieuw-gestekte oleander nog buiten staan, maar voor de eerste nachtvorst moet hij naar binnen. Zet hem koel en licht, en geef spaarzaam water. Een scheutje per week is meer dan genoeg. In mei volgend jaar kan hij weer naar buiten en dan kun je begin nen met mesten. Geef elke dag een plens water. En zet de vakantie-oleander op een zo warm mogelijke plaats. e ultieme vakantie- plant is de oleander. Geen struik die de herinneringen aan een zomer aan de Méditerrannée effectiever terugroept. En die de hebzucht van de vakantieganger sneller opwekt, want er is waar schijnlijk geen plant die tijdens de zomervakantie vaker wordt gestekt. Meestal gaat dat mis: de stekken verdrogen of verrot ten. Vroeger, toen er nog volop werd ge kampeerd, was het niet eenvoudig om stekjes in leven te houden. Ze ston den in een potje water naast de vrijdag 29 juli 2016 GO Nicole, Ronald en hond Puffels op hun fluister- stille boot die vaart op zonne- energie. FOTO MARCO OKHUIZEN De duimen gaan omhoog Bob van Huët Reageren? binnenen- buiten@persgroep.nl Tuinexpert Romke van de Kaa buigt zich elke week over zomerse artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: de oleander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52