WIM HOFMAN Rampen Project X Oud-Vossemeer loopt met een sisser af Celstraf geëist voor overval Terneuzen Bloeden voor gekluns in super Philippine ZEELAND 11 Ik zag auto's met jongeren en heel veel kratjes bier. 'Waar is nou dat feestje?', werd er geroepen Angst zet mensen aan tot eigenaar dige en dikwijls krankzinnige dingen. Zo zit men sinds men senheugenis met het idee dat er spoedig een eind aan de tijd komt, maar dat er eerst nog allerlei verschrik kelijke dingen moeten gebeuren. Die gebeu ren er natuurlijk dagelijks, maar volgens som migen kan het veel en veel erger. Zo heeft men het in bepaalde geschriften over een soort definitieve eindstrijd. De krijgsheren en strijders van de Islamitische Staat zouden daar een tijd terug naar hartenlust aan begon nen zijn. Zij nemen het op tegen de rest van de verdorven wereld. Ze willen zo de komst van het einde der tijden bevorderen. Dat ze bepaalde, meer dan tegendraadse opvattingen hebben is duidelijk. Waar wij bijvoorbeeld min of meer vrolijk de afschaffing van de sla vernij vieren, voeren de aanhangers van de Is lamitische Staat haar even vrolijk weer in. Zij zijn echt niet de enigen die een eindtijd voor spellen. Lang is de lijst van voorspellers van rampen. Degenen die het einde van de we reld voorspelden aan de hand van de sterren, mierenhoroscopen, Mayakalenders, Heilige Boeken, staartsterren, hadden het echter blijk baar steeds mis. Hitier droomde van een dui zendjarig Rijk, dat van vreemde smetten vrij was. De IS wil een kalifaat waarin slechts plaats is voor de ware gelovigen. Dat ze de rampen - die ze bij voorbeeld door zelfmoord aanslagen, beschietingen en martelingen ver oorzaken - zien als een gunstig voorteken komt ons als pervers voor. Het zal echter wel zo zijn - en dat is verre van nieuw- dat door trapte krijgsheren samen met sluwe geeste lijke leiders hun aanhang met van die krank zinnige ideeën voeden en zo hun macht ver der hopen te kunnen uitbreiden. De buren konden er gisteren al weer smakelijk om lachen. „Nor maal gebeurt hier nooit iets", grapte Annelies Janssen, die een paar honderd meter bij de jongen vandaan woont. „Nu was er ein delijk eens leven in de brouwerij. Ik zag ze voorbijrijden: auto's met jongeren en heel veel kratjes bier. Op een gegeven moment stopte er zelfs één voor ons huis. 'Waar is nou dat feestje?', werd er geroepen." Annelies en haar partner Leo Niemantsverdriet kregen maan dag al in de smiezen dat er iets niet in de haak was. Ze zagen op Instagram een bericht waarin ie mand opriep om massaal naar een feest aan de Duivekeetseweg, net buiten de bebouwde kom, te komen. „We hebben meteen de politie ingeschakeld", aldus Leo. „Die verdient een pluim, hoor. Ze hebben het heel serieus opge pakt." De r6-jarige jongen had aan het begin van de week zelf ook al contact gezocht met de wijkagent. Het was nooit zijn be doeling dat de uitnodiging aan zijn vrienden rond zou gaan op de sociale media. Burgemeester Ger van de Velde prijst hem. „Omdat hij zo vroeg aan de bel trok, hadden we genoeg tijd om samen met de politie voorzorgs maatregelen te nemen." De gemeente heeft er bewust voor gekozen om niet vooraf een oproep te doen aan jongeren om weg te blijven. Dat zou de aan dacht alleen maar meer op het feest hebben gevestigd. „In Haren hebben we gezien waar dat toe kan leiden", aldus Van de Velde, doelend op het volledig uit de hand gelopen Project X in 2012. Desondanks werd de oproep voor het feest een paar duizend keer geliked. Reden voor de poli tie en de gemeente om alle regis ters open te trekken. Er lag zelfs een noodverordening klaar. Uit eindelijk kwamen er 'maar' zo'n honderd jongeren naar Oud-Vos- semeer. Ze zijn door de politie te ruggestuurd. Het bleef rustig. Op het feestadres was gisteren niemand te bekennen. De jongen heeft waarschijnlijk even de luw te opgezocht. De buren hebben met hem te doen. „Het is een aar dige, rustige jongen", zegt Anne lies Janssen. „Die is zich natuur lijk ook rot geschrokken." De burgemeester roept jonge ren op voorzichtig om te gaan met het rondsturen van uitnodi gingen. „Je ziet wat er kan gebeu ren als iemand het gaat delen via de sociale media. Dan heb je er to taal geen grip meer op." MIDDELBURG Officier van justi tie Wilfred Suijkerbuijk heeft gis teren tegen Terneuzenaar J.M. (18) een celstraf van drie jaar waarvan één jaar voorwaardelijk geëist. Ook zou M. een schadevergoeding van 2796 euro moeten betalen, moet hij onder toezicht van de re classering komen en moet zijn scooter worden verbeurd. Dat alles voor zijn aandeel in een overval die op zondag 25 no vember vorig jaar in Terneuzen plaatsvond op een flatwoning aan de Edvard Grieghof. Vier gemaskerde mannen dron gen de woning binnen, mishandel den de bewoner door hem te slaan en te schoppen en bedreig den hem met een mes. Hij werd vastgebonden en de overvallers verlieten de woning met een lap top, PlayStation en bankpas. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG Officier van justi tie Rob Rammeloo maakte het gis teren de 28-jarige J. van D. en J.P. uit Oostburg voor eens en voor al tijd duidelijk: de basis van de straf eis voor een klunzige overval is net zo groot als voor een professio nele: twee jaar in het gevang. Dat leverde voor de beide mannen elk een eis van dertig maanden cel waarvan tien voorwaardelijk op. De twee waren op 29 januari on der invloed van drank en drugs toen ze de Spar-supermarkt in Phi lippine overvielen. Ze bedekten hun gezicht, P. overhandigde Van D. een (nep)vuurwapen en die stapte op de kassa af. Hij eiste de geldlade en sigaretten maar stond dermate te klungelen met al die zaken in zijn armen, dat een man die achter hem stond hem na een korte worsteling ontwapende. Uitspraak 11 augustus. vrijdag 29 juli 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Je bent jong, je ouders zijn op vakantie... Tijd voor een barbe cue met vrienden. Een 16-jarige jongen uit Oud-Vossemeer zal de volgende keer wel twee keer nadenken voordat hij nog eens zoiets bedenkt. De politie moest woensdagavond mas saal opdraven om te voorko men dat zijn feestje helemaal uit de hand liep. Rob Paardekam Oud-Vossemeer —Annelies Janssen, buurvrouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41