BI 8 ZEELANI Van de bijna zeshonderd vaste plaatshouders in de jachthaven van Breskens zijn er op een zomerdag honderd afwezig. Zo komt plek vrij voor passanten. LANGS DE WATERKANT JACHTHAVEN BRESKENS Daar aan de waterkant Jonge mensen beginnen niet meer aan een boot. Als ze al gaan zeilen, huren ze er één in Kroatië of zo' 10 ZOMERSE TIPS A reskens, dat is het be gin van weer op zee zijn." Anneke van Leeuwen uit Heerjans- dam zeilde zowat de hele wereld rond, maar als het een beetje kan slaat ze Breskens niet over. „Even Breskens doen, dat maakt het af." Anneke is met vriendinnen Christel van de Wetering en Jan- neke Wijnhorst net aangekomen in de Breskense jachthaven. Met een drankje vieren ze aan boord de behouden aankomst. „Morgen gaan we weer verder", vertellen ze. Ze zijn bepaald niet de enigen die maar één nachtje in de haven verblijven, vertelt havenmeester Hans Vergouwe. „Veel mensen gaan vanaf hier óf de Noordzee op, richting België of Engeland, of juist de binnenwateren. We zijn een mooie uitvalsbasis." Ook de drie dames staan voor die keuze. Het wordt Antwerpen, vertelt Anneke. „Ik vind het heer lijk om over de Westerschelde te varen. Sommige mensen durven dat niet vanwege die grote contai nerschepen. Maar als je je netjes aan de regels houdt, dan kan er niets gebeuren." De liefde voor Breskens komt voort uit nostalgie, geeft ze aan. „Ik heb vanaf hier vaak meege daan aan de North Sea Races. Dan hebben we het over lang geleden, hoor. Jaren zeventig." De haven in Breskens is van alle gemakken voorzien, concluderen de drie dames. „Maar daar is het ons niet direct om te doen, hoor. We genieten ook van kleinere ha vens als die in Burghsluis en Kats." Sterker nog: de drukke ha vens mijden ze liever. „Zierikzee, die sla ik liever over", verklaart An neke. „Daar lig je soms acht rijen dik. En het is er altijd lawaaiig." In de Breskense haven is altijd plek, vertelt havenmeester Ver gouwe. Al zijn er geen aparte plek ken voor passanten. „Die geven we een plekje van vaste klanten die er niet zijn", legt hij uit. In de zomer zijn dat er pakweg hon derd. „En we hebben zo'n tachtig passanten per nacht, dus dat lukt prima." Hans Vergouwe werkt al 27 jaar in en rond de jachthaven in Breskens. Als havenmees ter helpt hij de gasten, houdt hij een oogje in het zeil en heeft hij voor elk probleem een creatieve oplossing. De klanten komen uit alle wind streken. „Je kunt daar zien uit welk land we gasten hebben", wijst Vergouwe naar een rijtje 'welkomstvlaggen'. „Voor elke na tionaliteit die we hier ontvangen, hijsen we de vlag van dat land." Nou ja, élke... „Van al die vroegere Russische staten hebben we ze niet, hoor... Maar dat soort men sen ontvangen we hier ook niet al te veel." Vandaag blijft het bij de meest gangbare: de Nederlandse, Duitse, Belgische en Engelse vlag hangen gebroederlijk naast elkaar. De haven ligt lekker vol, maar proppen is duidelijk niet nodig. „Ik heb het wel eens gehad dat we ze rijen dik moesten leggen. Dan kon je over de bootjes van de ene naar de andere kant van de haven lopen." Die tijd is voorbij, simpel weg omdat er steeds minder ple zierboten rondvaren. Vergouwe: „Jonge mensen beginnen er niet meer aan. Het is duur, en jonge ren hebben steeds meer te kiezen als ze hun geld willen uitgeven. En als ze al gaan zeilen, reizen ze naar Kroatië en huren daar een boot." Gevolg, zegt Vergouwe: „Al leen nog grijze hoofden op de bootjes." Alleen ouderen? Laat daar nou net het gezin Doomernik uit Den Bosch op een bootje zitten. Vader Joop, moeder Vanessa en zoon Thom (7) nuanceren het beeld van de 'grijze hoofden'. „Ik zie best eens andere kinderen, hoor", vertelt Thom. „Maar niet heel veel." Hij heeft er zelf geen moeite mee om de vakantie door te breng en op en rond de boot. „Ik vind het wel fijn om steeds een soort huis met je mee te kunnen ne men." En slapen aan boord gaat ook prima. „Het wiebelen brengt me in slaap." De Doomerniks waren al een paar keer eerder in Breskens, ver tellen ze. Maar eigenlijk, verklapt Vanessa, hadden ze dit keer al lang weer weg willen zijn. „Vrien den van ons liggen in Blanken- berghe. We hebben twee pogin gen gedaan om daar te geraken, maar gisteren waaide het te hard en zojuist ging de motor raar doen. Dus zijn we maar teruggeko men." Dat wordt vanavond dus nóg een keer uit eten in Breskens. Ook geen straf, hoor... vrijdag 29 juli 2016 TIP 1 Kermis, Renesse De jaarlijkse kermis is neerge streken in Renesse. Tijd en plaats: Hogezoom, van 11.00 tot 24.00 uur. TIP 2 Kofferbakverkoop, Kerk- werve Recreatieboerderij van Lange- raad organiseert in Kerkwerve op het terrein in het bos een zo geheten kofferbakverkoop. Dit is eigenlijk een soort van 'kleed- jesmarkt' maar dan vanuit de kofferbak van een auto of van uit een aanhanger. Website: recreatievanlange- raad.nl/kofferbakverkoop.html TIP 3 Schilderen op het strand, Oostkapelle Op een van de mooiste stran den van Walcheren ga je onder professionele begeleiding je schilderstalent ontdekken. Voor alle materialen wordt gezorgd. De workshop is zowel voor be ginners als gevorderden. Na af loop neem je je eigen gemaakt schilderij mee naar huis. Inschrijven of meer informatie is te verkrijgen via info@dolcecapella.nl of 06-10290048 of lvtveer@zeelandnet.nl of 06-51569220. Tijd en plaats:Strand Berken bosch, van 09.30 tot 13.00 uur. TIP 4 Bezoek Nehalenniatem- pel, Colijnsplaat Geen kleedjes, maar koffer bakverkoop in Kerkwerve. Ervaar de magie van de godin Nehalennia uit de Romeinse oudheid door het bezichtigen van de permanente expositie. Deze is in het zomerseizoen da gelijks te zien. Tijd en plaats: Visserijweg 2, van 10.00 tot 20.00 uur TIP 5 Jaarmarkt, Groede Een keer op een jaar worden de oude straatjes van Groede omgebouwd tot een grote ge zellige markt met ongeveer 120 marktkramen en 150 plaatsen voor rommelmarkt. Op deze markt is voor iedereen wel wat te vinden. Tijd en plaats: Markt (en alle andere zijstraten), van 10.00 tot 17.00 uur TIP 6 Boeken/creativiteits/ cu- riosamarkt, Vlissingen Op zoek naar curiosa, boeken, creatieve spullen of vinyl? Dan kun je terecht op de Oude Markt in Vlissingen, waar van daag een boeken/curiosa/creativiteits/vi nylmarkt wordt gehouden. Tijd en plaats: Oude Markt, 10.00 tot 16.00 uur TIP 7 Speelplein, Sint-Maar tensdijk In gemeenschapscentrum Hae- stinge kun je bij goed en slecht weer terecht voor speelplein Haes Kooien. Kinderen kunnen hier heerlijk ravotten, klimmen Te zien in de Nehalenniatem- pel in Colijnsplaat. en klauteren. Goed om te we ten: geen eigen eten of drinken meebrengen. Tijd en plaats: Sportlaan 2D, van 10.00 tot 17.00 uur TIP 8 Familierondvaart, Burgh- sluis Op deze familierondvaart over de Oosterschelde kun je zee honden zien of misschien wel een bruinvis. Aan boord geeft de gids uitleg. U ziet het onder waterleven van de Deltawer ken, de Schelphoek, de Zee wierboerderij, de Plompetoren, de Zeelandbrug. U hoort alles over de mosselcultuur en ziet heel veel verschillende soorten vogels. Tijd en plaats: Nieuwe Havenweg 5a, van 11.00 tot 12.30 uur TIP 9 Hobbymarkt,Westkapel- le Voor leuke cadeautjes en hob by-ideeën is de Hobbymarkt in Westkapelle een aanrader. De markt wordt gehouden op het plein van de Moriakerk. Bij slecht weer gaat de markt niet door. Tijd en plaats:Markt 67, van 11.00 tot 18.00 uur TIP 10 Mosselfeesten, Middel burg Vandaag en morgen kunnen er volop mosselen worden gege ten tijdens de Mosselfeesten aan de Vlasmarkt in Middel burg. Daarnaast is er goede mu ziek en zijn er straatartiesten. De deelnemende restaurants serveren een eigen bereiding van de Zeeuwse mossel. Tijd en plaats:Vlasmarkt, van 12.00 tot 24.00 uur Voor elke gast gaat nationale vlag in top Martijn de Koning Hans Vergouwe, havenmeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38