1 Monnikenwerk aan joods hek ZEELAND 5 Op jacht naar schattige Mew 112 NIEUWS Vijf mannen trekken spoilers van auto af Verwarde man vernielt poort POKÉMON GO EVENT Verdachten van mishandeling melden zich IfS§t fÊ'ê, zitten. En toen we op de helft wa ren, hebben we ons omgedraaid." Van Silfhout zat altijd aan de binnenzijde van het hek op een emmer, Van Nieuwenhuize aan de buitenzijde op een oud stoel tje. De auto's raasden achter hem langs over de Walensingel door Middelburg. „Ik viel wel op hoor, ik had een rode overall aan." Het hek dateert van 1888 - 5648 volgens de Hebreeuwse jaartel ling. De restauratie was vanwege achterstallig onderhoud hoogno dig. Een deel van het hek was zelfs zo beschadigd, dat het gere pareerd moest worden door een professioneel bedrijf, Groosman uit IJzendijke. Al het werk dat de twee man nen verzet hebben, deden ze vrij willig. En het hekwerk was niet het enige dat ze onder handen na men, en nemen. Drie jaar geleden begonnen ze met het opknappen van het metaheerhuisje van de joodse gemeenschap in Vlissin- gen. Na een halfjaar begonnen ze aan het hek. Tussentijds werkten ze bij slecht of koud weer ook aan het metaheerhuisje in Middel burg. Ook op de joodse begraaf plaats in Goes en de Portugees- joodse begraafplaats aan de Joden- gang in Middelburg doen ze on derhoud en herstelwerk. Het metaheerhuisje in Middel burg (uit 1900) is nog niet af. Het door de Jugenstil-elementen op vallende huisje op de hoek van de Walensingel dient om de over ledene de laatste verzorging te ge ven voor de begrafenis, de rituele reiniging. „We hebben het schil der- en stucwerk gedaan en een nieuwe voorzetwand gemaakt", vertelt Van Silfhout. „En we zijn voorlopig nog niet klaar", lacht Van Nieuwenhuize. Soms moet het werk opnieuw. Ze grijnzen. „We hadden een verkeerde kleur gebruikt in het metaheerhuisje. Het was te geel, er moest meer oker in. Het is een monument, dus het moet kloppen." Spijltje voor spijltje. Schu ren, borstelen, schilderen. Ruim twee jaar. Met z'n tweeën. Elke woensdag. Hoeveel spijltjes? Ze hebben ze niet ge teld. Maar het hek meet 150 meter en heeft om de vijf centimeter een spijl. Daar komen de drie dwarslatten en de palen nog bij. Van Silfhout lacht. „Toen we be gonnen, zijn we bewust met on ze rug naar het langste stuk gaan vrijdag 29 juli 2016 MIDDELBURG Vijf mannen worden ervan ver dacht in de nacht van woens dag op donderdag een auto te hebben vernield in de Roozenburglaan in Middel burg. Het vijftal werd kort na het incident aangehouden. Om 2.35 uur meldde een man dat er een vernieling gaande was in de Roozenburglaan. Een groep mannen zou bezig zijn om een auto kapot te ma ken. De melder vertelde de meldkamer dat de spoilers van de auto werden getrok ken. De politie ging er vervol gens met verschillende eenhe den op af. In de omgeving wer den vijf Middelburgers, varië rend in de leeftijd van 19, 20 en 21 jaar, aangehouden. Ze voldeden aan het signale ment. De politie start een on derzoek. De aanleiding tot de vernieling zou volgens de aan gever een eerder conflict kun nen zijn. HULST Een verwarde man heeft gis terochtend vroeg vernielingen gepleegd bij een woning aan de Mauritslaan in Hulst. De melder hield hem tegen tot de politie arriveerde. Een bewoner van de Maurits laan meldde de politie om 4.50 uur dat hij had gezien dat een man zijn poort had vernield. Met de poort zou hij daarna tegen een rolluik slaan. De politie ging naar de woning toe en trof daar een 24-jarige inwoner uit Hulst aan als verdachte. De melder had hem tegengehouden. De verdachte is ingesloten aan het bureau. Voor hem wordt psychische hulp gezocht. Kamperland Zie je groepjes jongeren gebo gen over hun smartphone door een vakantiepark banje ren, dan weet je dat de jacht op Pokémons zoals Mortres, Zapdos en de schattige Mew is geopend. Dat gebeurde gis teren dan ook op Roompot Beach Resort in Kamperland. Het recreatiebedrijf had inspe lend op de rage een Pokémon Go Reality Event op touw ge zet. Zo'n 300 jongeren deden eraan mee. Het is tot nu toe het grootste Pokémon-event in Zeeland, zegt Roompot woordvoerder Mare Volle man. Het bedrijf had gezorgd voor gratis wifi en een oplaad- punt voor mobieltjes. Doordat Roompot voorzag in extra Lu res - speciale apps die Poké mons naar een bepaalde plek lokken -werd de jacht op de virtuele wezentjes beloond. FOTO MECHTELD JANSEN ZOUTELANDE Het duo dat verdacht wordt van de mishandeling van Ko Dommisse (70) heeft zich ge meld bij de politie. Dat schreef Politieteam Walche ren gisteravond op zijn Face- bookpagina. Eerder op de dag gaf de poli tie beelden vrij van de ver dachte die Dommisse vorige week in Zoutelande een ge broken heup bezorgde omdat die hem aansprak op zijn rijge drag. Op de foto's waren een man en een vrouw op een scooter te zien. Het lijkt erop dat het hen nu te heet onder de voeten is geworden. Het Facebookbericht van de politie, dat honderden keren werd gedeeld sinds de mis handeling is inmiddels verwij derd. Hendrik van Silfhout (links) en Cees van Nieuwenhuize voor het sierhek van de joodse begraaf plaats. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Het monnikenwerk zit erop voor Hendrik van Silfhout en Cees van Nieuwenhuize. De res tauratie van het bijzondere hek werk rond de joodse begraaf plaats van Middelburg is klaar. Maurits Sep In het metaheerhuisje krijgt de overledene de laatste rituele wassing voor de begrafenis. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35