Bruinvis sterft meteen laatste traan Slachtoffer Terhole is elfde dode in verkeer 2 NI MAAN LEO <S 1 Column Ik word wakker met het radio journaal van 7 uur. Daarna grijp ik gretig mijn mobiel om te kijken op nos.nl. Bij mijn ont bijt lees ik de Volkskrant. Als ik op mijn werk aankom ligt daar de PZC klaar. De rest van de dag zie ik op Facebook het laatste nieuws langs denderen en ik laat mij weg dragen naar de slaap door ge- spreksflarden uit Met het oog op morgen op mijn wekkerradio. Het is duidelijk: ik heb een bijna zieke lijke interesse in het nieuws. Maar de afgelopen tijd laat ik steeds vaker de radio uit en ge bruik ik de krant vooral als tv-gids. Ik weet eigenlijk niet zo goed meer waarom ik het nieuws zo slaafs volgde. Verandert het iets aan de situatie als ik er alles van weet? Kwel ik mezelf niet on nodig? Een collega vertelde mij dat ze nooit de krant leest, nooit het nieuws kijkt, niet naar de radio luistert. Mijn eerste reactie was veront waardiging: als intelligent per soon behoor je toch te weten wat er speelt in de wereld! Dat is je ver antwoordelijkheid! Maar nu moet ik mijn reactie toch heroverwe gen. Ik ervaar zelfs een lichte jaloe- Verandert het iets als ik er alles van weet? zie jegens mijn collega. Wat een rust! Bij elke nieuwe aanslag in Euro pa glijd ik 's avonds stroever de slaap in. Ik heb een slechtere dag wanneer ik ontwaak met een nieu we schokgolf horrorverhalen over Syrië. Misschien moet ik mijn nieuwsconsumptie nog verder te rugschroeven? Maar terwijl ik dat bedenk, besef ik hoe aanvechtbaar dat voornemen is. De mensen in Syrië kunnen er niet voor kiezen om simpelweg met een knopje hun oorlog uit te zetten. Als een onrustig gevoel bij het lezen van de krant het enige is dat ik mee krijg van het leed van de wereld, dan mag ik toch niet klagen? Tege lijkertijd verandert er niets aan dat leed in de wereld als ik er ken nis van neem. Dus toch maar de krant dichtslaan? Ik ben er nog niet uit - wordt vervolgd. De Stelling TOOS HENK TOOS EN HENK, ZIJN OP VAKANTIE HENK, KAN HET ZIJN DAT IK ERG DRONKEN WAS gisteravond aan DE BAR Gemeente wacht met azc T l- 4 Keurmerk voor laboratorium Loskade voor koppelstation OUD-VOSSEMEER Project X loopt met een sisser af Met een traan liet een volwassen bruinvisvrouwtje gistermiddag het leven op het strand van Dom burg. De inspanningen van de Strandwacht Veere en Zeezoog- dierenhulp mochten niet baten. Het dier was gisteren al enkele keren aangespoeld op het strand. Omstanders duwden de bruin vis daarop terug in zee. „Dat ra den we mensen meestal af. Ik be grijp dat het de eerste reactie is, maar bruinvissen stranden niet zomaar. Vaak zijn ze dan ziek of hebben ze stijve spieren door de stranding", aldus Albert Dijkstra van Zeezoogdierenhulp. Toen Dijkstra arriveerde, zag hij het dier tegen de paalhoof den in het water. De strand wacht Veere haalde de bruinvis naar de kant. Met een speciaal transport probeerden ze het dier naar de strandpost te brengen om het verder te verzorgen. Dijkstra: „We waren vertrok ken van het strand. Het beest was net daarvoor rustiger gewor den. De stress was afgenomen. Maar in de auto zagen we dat het niet goed ging. Het dier haalde geen adem meer. Nu kunnen ze hun adem lang inhouden, maar dit ging niet goed." Het dier stierfin de auto. Daar bij kwam een laatste traan uit haar oog rollen. „Dat is triest", zegt Dijkstra. Het traanvocht kwam waarschijnlijk vrij, omdat het dier ontspande door de dood. „Maar het is wel heel type rend", zegt Dijkstra. Ook de strandwachten die bij het beest zaten, kregen een brok in de keel. De doodsoorzaak is vooralsnog onduidelijk. Het dier zag er niet ziek, ondervoed of verwond uit, zegt Dijkstra. „Misschien was het net bevallen of moest het nog bevallen. Het is nu nog spe culeren." De bruinvis is overgebracht naar de Faculteit Dierengenees- kunde in Utrecht, waar autopsie wordt uitgevoerd. Volgens Dijk stra is het redden van een ge strande bruinvis uiterst lastig. Van de too levende, gestrande dolfijnachtigen - zoals de bruin vis - redden 5 tot 10 dieren het. Bij een verkeersongeval op de Hulsterweg in Terhole is gister ochtend een persoon omgeko men. Het slachtoffer zat in een auto die eerst tegen een huis reed, daarna in de sloot belandde en vervolgens in brand vloog. In Zeeland zijn dit jaar tot nog toe elf verkeersdoden gevallen. Dat blijkt onder meer uit voorlo pige cijfers van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland. In 20t5 lieten 25 mensen het le ven in het Zeeuwse verkeer. Wanneer wordt ingezoomd op de elf dodelijke ongevallen van dit jaar valt een aantal zaken op. Van de elf slachtoffers vielen er vier op Walcheren, drie in Zeeuws-Vlaanderen, twee op de Bevelanden en twee op Schou- wen-Duiveland. De meeste (ze ven) reden in een auto. Twee za ten op een fiets en één op een motor. Ook overleed een voet ganger. De ongevallen gebeur den binnen de bebouwde kom (drie), op 6o-kilometerwegen (drie) en op 8o-kilometer wegen (vier). Eén dode viel op de A58. Vier slachtoffers waren tussen de 20 en 40 jaar oud. Twee wa ren tussen de 40 en 60. Verder vielen slachtoffers van 10, 60 en 80 jaar. Van twee slachtoffers is de identiteit (nog) niet bekend gemaakt. vrijdag 29 juli 2016 Mediadrift Vandaag: Ik heb geen gadget nodig om op mijn kinderen te letten reageer op pzc.nl Donderdag: Niemand hoeft te gen zijn zin een hand te geven 306 reacties ONEENS PAUL KUSTERS a KAPELLE Ook de gemeente Kapelle komt voorlopig nog niet met een mogelijke locatie voor vluchtelingenopvang. De locaties die de gemeen te onderzoekt, moeten nog beoordeeld worden door het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers. Op 8 september bespreken de dertien gemeenten en de provincie aan de Zeeuwse Regietafel plaats de gevol gen van de verminderde toe stroom van vluchtelingen. GOES Het Laboratorium voor Me dische Microbiologie en Im munologie (LMMI) van het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes heeft een inter nationaal keurmerk voor me dische laboratoria verkre gen. De Raad voor Accredi tatie die het certificaat heeft toegekend, stelt dat het laboratorium zorgvuldig omgaat met de toevertrouw de lichaamsmaterialen en een goed functionerend kwaliteitssysteem heeft. RILLAND De vele kubieke meters zand die nodig zijn voor de bouw van het koppelstation bij Rilland, worden via het water aangevoerd. Langs het Bathse Spuikanaal, nor maal verboden terrein voor scheepvaart, komt ten noor den van de Kreekrakbrug een tijdelijke loskade. Zo wel Rijkswaterstaat als de gemeente Reimerswaal zijn akkoord. De bouw van het gigantische hoogspanning station begint in juni 2017. Het deed denken aan het uit de hand gelopen Project X in Haren: de uitnodiging van een jongen uit Oud-Vosse- meer om bij hem te komen barbecueën. De oproep ver spreidde zich razendsnel, maar de politie werd snel in gelicht en stuurde alle jonge ren onverrichter zake terug. Bas Bareman Domburg Hulpverleners proberen de bruinvis te redden, foto iris dingemanse Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2