NUWEG 4* hotel hartje centrum Antwerpen E 17 Plant droogt angzaam uit Een met Xylella besmette plant of boom is niet zo makkelijk te herkennen. De bacterie zorgt voor een soort aderverkalking, waardoor de plant lang zaam uitdroogt. Pas na ver loop van tijd kleuren de blaadjes geel en beginnen de randen af te sterven. Uiteindelijk sterft de hele plant of boom. Voor mensen en dieren le vert Xylella volgens de NVWA geen gevaar op. Be halve dan potentieel voor hun tuin en vensterbank: de toezichthouder waar schuwt dat een uitbraak niet alleen gepaard gaat met grote exportschade. „Er zullen ook veel min der planten voor consu menten beschikbaar zijn." Neem geen planten mee van vakantie. En zeker niet uit de hak van Italië, de Franse Mediterrane kust en Corsica. Daarvoor waar schuwt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Via lavendelplantjes, stekjes van olijf bomen, oleanders en zo'n 400 andere plantensoorten kan onge merkt de schadelijke bacterie Xylella fastidiosa mee naar Neder land reizen. In Zuid-Italië heeft die ziekte gro te verwoestingen aangericht in olijfboomgaarden, in Californië miljoenenschade in de druiven- teelt. Boomkwekers in Nederland houden deze zomer hun hart vast. Als er in Nederland ook maar één plantje met Xylella wordt aange troffen, dreigt voor hun sector meteen een miljoenenstrop. Van uit een gebied met een straal van 10 kilometer mogen dan mini maal vijfjaar geen planten wor den vervoerd. „Nederland is de grootste exporteur van boom kwekerijproducten ter wereld. Als zo'n uitbraak in bijvoorbeeld Boskoop, Zundert, Opheusden of Noord-Limburg plaatsvindt, waar veel boom- en plantentelers zit ten, is de schade niet te overzien", zegt voorzitter Henk Raaijmakers van brancheorganisatie LTO Nederland vakgroep Boom en Vaste Planten. Vergelijk het met de boktorcrisis, toen complete tuinen werden gerooid Binnen een straal van 100 meter moeten bovendien alle planten worden geruimd. In Zuid-Italië, waar sinds 2013 meer dan een miljoen olijfbomen zijn afgestor ven, zien telers de kettingzaag in hun familiekapitaal gaan. „Bomen van soms wel 1000 jaar oud, die Columbus nog voorbij hebben zien varen", zegt Henk Raaij makers met gevoel voor pathos. „Vergelijk het met de boktorcrisis van een paar jaar geleden in Bos koop, toen complete tuinen van particulieren moesten worden ge rooid. Dat is een peulenschil met wat bij een Xylella-uitbraak zou gebeuren." Plantenimporteurs en de Neder landse Voedsel- en Warenautori teit controleren daarom scherp op de bacterie. De boomkwekers ver trouwen erop dat de risico's op in sleep van Xylella via de handel in middels zijn afgedekt, zegt Raay- makers. „Zelfs de ingewikkelde routes van grote bedrijven als IKEA en Aldi. die lavendel importeren uit Portu gal via een distributiecentrum waar ook planten uit Zuid-Italië staan en die vervolgens naar hon derden filialen vervoeren, hebben we nu in kaart. Het gevaar zit bij de cowboys onder de kwekers en verspreiding via onwetende parti culieren." 3 dagen incl. ontbijt en een grote puntzak Vlaamse friet slechts exciiLók^... Boek nu deze lezersreis pzc.nl/webwinkel reizen hotelovernachtingen Adviesprijs €129 p.p. LEZERSPRIJS slechts 65 p.p. vrijdag 29 juli 2016 Souvenir uit Italië? Boomkwekers zijn doodsbang dat Italiëgangers besmette olijf boompjes of lavendelplantjes mee naar Nederland nemen. Annemieke van Dongen Boskoop Henk Raaijmakers, LTO Antwerpen, een unieke stad met een eeuwenoude handelsgeest en een ongekend breed winkelaanbod teven een prachtig Barok decor. Al jaren één van de populairste steden van België! Ontdek Antwerpen vanuit het 4* hotel de Keyser, centraal gelegen aan de bekende Keyserlei. Hotel De Keyser Antwerpen Eindeloos slenteren door de mooie winkelstraten, zoals de bekende Keyserlei en de Meir, sfeer proeven op gezellige markten, mooie musea bezoeken, wandelen door parken of langs de Schelde, genieten van een puntzak Vlaamse frieten of Belgische pintjes drinken op de Grote Markt waar u wordt omringd door prachtige oude Gildehuizen; in mode-, diamant- en havenstad Antwerpen hoef je je absoluut niet te vervelen. Een aanrader is een bezoek aan ZOO Antwer pen. Dit dierenpark is gelegen in het hart van de stad en wordt wel gezien als de mooiste 19e eeuwse dierentuin ter wereld! Het prachtige decor is cultureel erfgoed. Hon derden exotische dieren verwelkomen je: olifanten, brilberen, leeuwen, okapi's en gorilla's. De Keyser is een 4-sterrenhotel, gelegen in hartje centrum, aan de Keyserlei, op 50 meter van het centraal station van Antwer pen. De Grote Markt, ZOO Antwerpen en de Meir liggen op kleine loopafstand. De standaardkamers beschikken over 2 losse bedden of 1 queensize bed, airconditioning, kluisje, minibar, koffiezetapparaat/water koker, aparte zitruimte, een tv en je kunt gratis gebruik maken van WiFi. De badkamer is voorzien van een douche en/of bad, een toilet en een föhn. In de sfeervolle bar kun je na een dag shoppen heerlijk ontspannen en genieten van een echte Belgische pint. In de omgeving zijn tal van gezellige drink-en eetgelegenheden waar u kennis kunt maken met de Belgische keuken en de diverse soorten Belgische bieren. TIP: de gehele maand augustus is er Solden in België. Dit is de jaarlijkse zomeruitverkoop met kortingen tot wel 70%! Meer informatie en/of boeken Ga naar de webwinkel of www.nuwegexclusief.nl waar u direct online uw reservering kunt maken. Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl Arrangement: 2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet per boeking een grote puntzak Vlaamse friet per boeking een sieraad van Exoal cadeau Prijs: 65 p.p. in een 2-persoonskamer. Kinderkorting: niet van toepassing. Toeslag 1-persoonskamer: 100%. Toeristenbelasting: 2,40 p.p.p.n. ter plaatse te voldoen. Boekingskosten: 15 per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17