Geen melding is de 10-jarige Jay te gek 15 Tommy Wieringa /vfv-v BON Helden van Rio *7TtvHI De moderne mens is materieel bevredigd maar ontbeert elk geloof en vertrouwen 8 710 114 00 26 Als gesjeesd historicus denk ik vaak aan achter liggende eeuwen, aan de toestand van schaarste waarin de mens moest overleven. Het ge krabbel, het gesappel, de meedo genloze concurrentie om de be perkte middelen. Schaarste is de natuurlijke omgeving van de mens, hij is als soort uit perma nent gebrek tevoorschijn geko men en inventief geworden om dat hij oplossingen en strate gieën moest verzinnen voor de problemen waar schaarste hem voor plaatste. Mijn voorvaderen hadden een klein bestaan onder de dijk in Noordoost-Groningen, ze ver trokken tussendeks naar de Verenigde Staten omdat ze op een beter leven hoopten. Hier hadden ze weinig meer dan een schaal aardappelen en een bui re gen. Ze knoopten de eindjes aan elkaar, werkten zich een slag in de rondte en stierven een ellen dige dood. Aan de oevers van La ke Michigan was het aanvanke lijk niet veel beter: 'De eerste vond er subiet de dood, de twee de leed er grote nood en de der de pas had er zijn brood'. waar ik opgroeide, stond eens een watermolen. Er werd graan gemalen, maar vanwege de hoge accijnzen werd dat met zand en gruis vermengd zodat het slechts als veevoer dienen kon. Toch werd er brood van gebak ken. De mensen kregen zandko- liek, wie het brood van de Norde- meule at, sakkerde dat 'het vuur oe uut den bek vlög'. Schaarste. De tweede helft van de vorige eeuw bracht ongekende mate riële voorspoed. Van een histori sche scharrelaar was de Noord-Europeaan een bezitter geworden. Mobiel, welvarend en beschermd door een web van rechten. Deze voorspoed duurt tot op de dag van vandaag, maar beschermt hem niet tegen de twee grote kwalen van deze tijd: angst en woede. Tegelijk met zijn materiële op gang verdween zijn god, en met hem het weefsel van morele en hygiënische voorschriften dat hij meebracht. Er kwam niets voor in de plaats. De beloftes van de sociaaldemocratie waren mobili teit, rechtszekerheid en een on bezorgde oude dag. 'Alle mensen hebben recht op een auto', zei Joop den Uyl in 1967. Een strikt materialistisch visioen. Deze op pervlakkige beloftes hebben de moderne mens uitgehold en vat baar gemaakt voor populistische zwendelaars, die voortdurend met sociale daling dreigen. De burger zal verliezen wat hij heeft: zijn oudedagvoorziening, zijn sociale zekerheid, zijn veili ge omgeving. Het vergezicht van de populist is een horizon vol rampen, zijn enige kapitaal de menselijke angst. De moderne mens is materieel bevredigd maar ontbeert elk ge loof en vertrouwen. Materiële schaarste heeft plaatsgemaakt voor een geestelijke variant. Waar we ook kijken, erosie en neergang is alles wat we zien. De ondergang lijkt zich onder onze ogen te voltrekken, we in terpreteren schaduwen op de muur als de apocalyps. Deze angst is niet met groeicijfers en beursoptimisme te dempen. Maar wie zich alleen al de reële schaarste van zijn voorvaderen herinnert - in rechten en in be zittingen - weet dat de schaarste waar populisten mee dreigen een schunnige leugen is. Donderdagmiddag worden hulp diensten opgeroepen voor een on geluk in Maasland. Twee fietsers zijn met elkaar in botsing geko men. Een van de eersten ter plaat se is de 10-jarige incidentenjager Jay Koek. De jongen uit Maasland is de drijvende kracht achter het Twit- teraccount mMiddenDelfland (476 volgers). Hij houdt alle inci denten in het Zuid-Hollandse dorp nauwlettend in de gaten en stapt zo snel mogelijk op de fiets als er iets gebeurt. Hij is helemaal gek van de brandweer en politie. Zijn ultieme favoriet is de politie- helikopter. „Die worden Zulu's ge noemd", weet hij. De fascinatie voor hulpdiensten is langzaam gegroeid. „Bij elk jon getje begint het met politieauto's en brandweerwagentjes, maar bij Jay ging het steeds verder", zegt zijn moeder Joanne Koek. „Hij wist op een gegeven moment de nummers van alle brandweer auto's uit zijn hoofd. Toen bleek dat het meer was dan oppervlakki ge interesse, heeft zijn vader een pieper voor hem gekocht waar Ik moet altijd eerst aan papa of mama vragen of ik erheen mag 112-meldingen op binnenkomen." Anderhalfjaar geleden is hij een site met Twitter- en Facebookac- count begonnen. Daarop vermeldt hij oproepen aan brandweer, poli tie, ambulance en traumahelikop ters. Het liefst gaat hij er zo snel mogelijk heen. „Dan vraag ik wat er gebeurd is en maak ik foto's." Niet onder schooltijd; dat mag niet. Ook 's nachts gaat hij niet uit bed. „Ik moet altijd papa of mama vragen of ik erheen mag." Meestal rijdt zijn vader of moe der mee. Hij verslaat brandjes, on gelukken of een dier in nood. Het gezin heeft duidelijke af spraken gemaakt over privacy. Er mogen geen gezichten of mensen in beeld. „En altijd voorzichtig zijn met hoe snel je iets online zet, want je hebt te maken met fa milie van het slachtoffer", zegt zijn moeder. Toch roept de hobby ook vragen op. Een 10-jarige die afgaat op on gelukken en branden, is dat ver antwoord? Volgens zijn moeder gaat Jay luchtig met de incidenten om. „We hebben het er natuurlijk over gehad. Als hij nachtmerries had gehad, hadden we hem niet meer laten gaan. Jay is het meest geïnteresseerd in de hulpdiensten. Hoe ze met elkaar samenwerken." Het ongeluk van gistermiddag had een nare afloop. Een van de fietsers is overleden. Is Jay niet ge schrokken? „Hij neemt het goed op", zegt zijn moeder. „Maar zo iets weten we niet als we er op af gaan. Gelukkig houdt de politie ie dereen altijd op afstand. Hij heeft niets gezien van het slachtoffer." Bang is hij niet. Sterker nog, voor een spreekbeurt over de brandweer had hij zelf een brand- plan gemaakt voor zijn eigen huis. „Hoe veilig wil je het hebben?" Alles over onze Oranje sporthelden Alle equipes, ploegen en deelnemers overzichtelijk weergegeven Dagelijkse agenda met alle onderdelen A J J Jjjif O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, BLz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar en Vivant. EJ druil vrijdag 29 juli 2016 Schaarste Achter de boerderij in Twente De crisis van de westerse we reld is een geestelijke crisis. Gillende sirenes, zoeklichten en wilde achtervolgingen. Jay Koek uit Maasland kan er geen ge noeg van krijgen. Als hij toestem ming krijgt, gaat hij er achter aan. Rianne de Zeeuw-Heus Maasland Jay in actie tijdens een onge val. FOTO THIERRY SCHUT —Jay Koek, incidentenjager Helden van Rio! PcrrÜHc j DoujW-j Tcrwv zm. v-eMe- frvuijirtA*. Normaal HET WtOaitAMMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15