De registratie van vluchtelingen was de laatste zorg' 10 NI Volgens zijn moeder heeft hij nooit gevochten Mohanned B. (19) zorgde voor groot alarm: een terrorist in een Nederlands azc. Gisteren vroeg het OM vrijspraak voor de 'pathologische leugenaar'. Mohanned B. zegt vaak dingen die niet waar zijn. Dat weet hij dan wel, maar hij weet dan weer niet waarom hij die dingen zegt. „Misschien om indruk te maken. Ik was geestelijk niet in orde." En dat is hij nog steeds niet, vertelde de 19-jarige Syriër uit Aleppo giste ren in de extra beveiligde recht bank in Rotterdam. Wat hij in november 2015 zei, was genoeg om alle alarmbellen te laten rinkelen. Mohanned sprak toen met medebewoners van het azc in Zaandam over IS, 2,5 jaar zou hij voor die terreurgroep heb ben gevochten. Hij liet op zijn tele foons foto's zien waarmee hij po seerde met zware wapens in Sy rië: een kalasjnikov, een scherp schuttersgeweer. En hij vertelde dat hij met zijn telefoon (au tobommen kon laten ontploffen. Twee medebewoners kregen het benauwd en stapten naar de poli tie. Die, met de toen recente aan slagen in Parijs in het achter hoofd, pakte B. snel op. Zijn arres tatie was groot nieuws en vormde voor sommige politieke partijen het definitieve bewijs dat de vluchtelingenstroom werd mis bruikt door terroristen. Acht maanden later zit B. in de rechtszaal. Slechts een paar dagen nadat vluchtelingen, uit naam van IS, aanslagen hebben gepleegd met een bijl in Würzburg en met een zelfmoordbom in Ansbach. En twee dagen nadat een vrijgela ten Franse jihadverdachte, met zijn enkelband nog om, een pries ter in een kerk de keel doorsneed. „Het is een barre en bizarre tijd waarin we leven", verzucht offi cier van justitie Ferry van Veghel. Het OM worstelt dan ook met B., een atypische terreurverdachte. Om zijn gespierde schouders spant een T-shirt met 'Party Night and Day', zijn halflange haar zit in een hip knotje op zijn hoofd. Hij schetst een getraumati seerd beeld van zichzelf: twee broers stierven in Syrië door een bombardement van president As sad. Hij vluchtte met zijn ouders naar Turkije. B. reisde naar Neder land en vroeg hier asiel aan. Mohanned werd onder zocht door een trits psychologen en ande re deskundigen. Zij zien een posttrauma tische stressstoornis en omschrijven hem als een 'patholo gisch leugenaar'. B. zelf verklaart wisselend. Een tweet uit 2013 waarin hij zegt 'een strijder van IS te zijn' ontkent hij eerst te heb ben verstuurd, later bekent hij toch. Alleen is het niet waar, zegt hij. Hij was niet bij IS, maar wel even 'bewaker van een gevangenis van de Free Syrian Army'. Volgens zijn moeder heeft hij helemaal nooit gevochten en zat hij ten tijde van die tweets ge woon naast haar. Zijn verklaringen zijn zo wisse lend en onduidelijk dat ook het OM vindt dat het 'voorstel baar is dat B. in het azc aan groot spraak deed' over zijn lidmaat schap van IS of al-Qaeda. De wa pens waarmee hij jaren daarvoor poseerde waren in overvloed aan wezig in Aleppo en zijn niet per se bewijs van het meedoen aan ge vechten. „En deze verdachte ging niet naar Syrië om te strijden, maar ontvluchtte de situatie juist." Ook bleken er geen aanwijzin gen dat B. een aanval plande in Ne derland. Het OM vroeg daarom, na lang nadenken, vrijspraak voor B. „Maar ik sta nog steeds achter zijn aanhouding. Dat zou ik mor gen weer doen, en overmorgen ook", stelde Van Veghel. Er lopen, volgens het OM, momenteel geen andere vergelijkbare terreurzaken tegen vluchtelingen die asiel hebben aangevraagd in Nederland. De rechter doet 29 augustus uitspraak. NAAR EUROPA Ewa Moncure weet het nog goed. De woordvoerster van Frontex, de organisatie die helpt de Euro pese buitengrenzen te bescher men, snuift cynisch. Toen de or ganisatie in oktober vorig jaar zag dat Griekenland de komst van honderden bootjes vol vluch telingen niet meer aankonden, deed Frontex een dringende op roep aan de andere Europese lid staten: 'Please, stuur 775 extra grenswachten. En wel zo snel mo gelijk.' De reacties van die lidstaten? „Of we misschien een typefout had den gemaakt en we 70 bedoel den.." Het was geen typefout, maar bittere ernst. De reacties bleken wel veelzeggend. Maan den later waren die 775 extra grenswachten en documenten controleurs er nog niet. e lidsta ten leken eerst de noodzaak niet te zien en waren daarna te veel met zichzelf bezig.In de tussen tijd hadden de Grieken tiendui zenden mensen vrijwel ongecon troleerd verder Europa in ge stuurd. Waar ze later asiel aan vroegen óf simpelweg verdwe nen. Toch stelde de Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid (NCTV) begin november dat het 'onwaarschijn lijk' was dat veel terroristen via de vluchtelingenstroom naar Eu- De eerste zorg was: laat die mensen niet op zee sterven ropa zouden komen. Twee weken later bleken twee van de aanslagplegers in Parijs met vervalste Syrische passen in een bootje naar Griekenland te zijn gekomen. Er kwamen in 2015 een miljoen mensen aan op de Griekse (en Italiaanse) kust. Moncure: „De eerste zorg was: laat die mensen niet op zee ster ven. Toen kwamen opvang en di recte zorg. Daarna was er tijd om aan registratie te denken." Ook in Duitsland ontstonden in het najaar van 2015 grote achter standen bij de registratie. In Ne derland ging het evenmin goed, oordeelde de Inspectie voor Vei ligheid en Justitie eerder dit jaar. Moncure: „Aan het eind van 2015 hadden we meer mensen op de eilanden én kwamen minder vluchtelingen over. Toen kregen we de situatie onder controle." Ook de Nederlandse inspectie stelt dat de identificatie van vluchtelingen nu beter verloopt. De Europese politieorganisatie Europol heeft echter nieuwe zor gen. De politiedienst heeft 200 extra antiterreur agenten naar Griekenland en Italië gestuurd. „Het laatste halfjaar heeft IS zich uitgebreid in Libië (het land waarvandaan de meeste boten naar Italië vertrekken, red). Euro pol houdt die situatie in de gaten en is aanwezig in de centra." vrijdag 29 juli 2016 Syrische nep-jihadi wilde alleen maar stoer doen Cyril Rosman Rotterdam TEKENING PETRA URBAN Terroristen hebben 'veelvuldig' de vluchtelingenstroom ge bruikt om naar Europa te ko men. Waar ging het mis? Inter pol heeft nu extra mensen naar Italië gestuurd om herhaling te voorkomen. Cyril Rosman Rotterdam Ewa Moncure, Frontex

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10