Zikavirus tast ook botten aan van foetussen €369,- n €289,- effeweg.nl www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 8 NI BOEK NU! OLYMPISCHE SPELEN Aan de vooravond van de Spelen is de kwaliteit van het zeil- en openzwemwater nog altijd erbarmelijk. Menselijke resten, huisvuil, bacteriën en virussen vormen een gevaar voor de sporters, zeggen experts. Ze publiceren hun ontdekking vandaag in het wetenschappelijk tijdschrift The New England Journal of Medicine. Het zikavirus heerst in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Aangenomen wordt dat de infectie vooral het zenuwstelsel aantast, waardoor baby's geboren kunnen worden met een abnormaal kleine schedel (microcefalie) of een ernstige spierziekte (zoals het Guillain-Bar- ré Syndroom). Onderzoeken richtten zich daar om vooral op de hersenen en het ruggenmerg. Maar bij de foetus van de vrouw is het virus nu ook aangetroffen buiten het centrale zenuwstelsel in andere weefsels van de placenta. „De vondst van het virus zo vroeg in de zwangerschap en buiten het zenuwweefsel is een belangrijke stap in het onderzoek om meer zicht te krijgen op het hele spectrum van ziekten die het zikavirus kan veroorzaken", zegt Marion Koopmans, hoofd van de afdeling viroscience van het Erasmus MC. De zwangere vrouw (31) was 3,5 week in Suriname geweest. Kort na thuiskomst, begin dit jaar, kreeg ze gezondheidsklachten. Artsen stelden een besmetting met het zikavirus vast. Waar het met de vrouw na een week beter ging, vertoonde haar baby geen hartslag meer. Na de miskraam is de foetus in het ziekenhuis onderzocht. De zwangerschap was nog te pril om het te controleren op hersenafwij kingen, maar het zikavirus bleek wel in cellen te zitten die betrokken zijn bij de ontwikke ling van botten en gewrichten. Bij andere onderzoeken naar het zikavirus zijn bij foetussen wel kromme gewrichten ontdekt. „Maar daarbij dacht men aan verkramping als gevolg van neuro logische infecties. Nu blijkt dat het dus ook kan komen door een infectie van het bindweefsel van gewrichten." Daar zijn nog geen harde conclu sies aan te verbinden. Het is niet bekend hoe vaak dit voorkomt en of het een miskraam kan veroorza ken. „We vragen ons af of het zikavirus ook gevolgen kan heb ben voor andere weefsels, naast het zenuwweefsel", zegt Koop- mans. Deskundigen schatten dat tij dens de epidemie 93,4 miljoen mensen besmet kunnen worden met het zikavirus, onder wie 1,6 miljoen zwangere vrouwen. Daar door kunnen 20.000 tot 200.000 kinderen met microcefalie gebo ren worden. Onlangs is in Spanje de eerste baby geboren met micro cefalie als gevolg van zika. In Ne derland is dat nog niet voorgeko men. Als de wind vanuit de Baai van Guana- bara, waar op 8 au gustus het olym pisch zeiltoernooi begint, de boulevard opwaait, ruik je de pregnante rottings geur. Drijvend vuil vermengd met rioolwater. Speciale bootjes en rubberen afscheidingsmatten moeten het grofste afval oprui men en weghouden van het wed strijdparkoers, maar er is bijna geen beginnen aan. Soms halen bergingswerkers complete ijskas ten uit het water. Recent dreven er zelfs menselijke resten in de Baai. Het water in de zee van Copaca- bana, waar de openwaterzwem- mers hun wedstrijden afwerken, is minder vervuild door drijvend afVal. Maar ook daar is het gevaar van bacteriële en virale besmet ting aanwezig. Zoals onder meer het rotavirus, dat diarree kan ver oorzaken. Ook vonden weten schappers een resistente super bacterie in het water, die het im muunsysteem kan aantasten. „At leten en toeristen zullen tussen het vuilnis en de bacterieën hun wedstrijden afwerken en recreë ren. Allen riskeren ze om ziek te worden door al deze micro-orga nismen. Het is een trieste en tege lijk uiterst zorgwekkende vast stelling", zegt de plaatselijke we tenschapper Daniel Becker. NU VANAF NU VANAF Reis- beoordeling Zillertaler Musikantenparade Muziekspektakel in Tirol donderdag 28 juli 2016 Het zikavirus tast niet alleen de hersenen van baby's aan, maar kan al in een vroeg stadium van de zwangerschap ook gevolgen hebben voor botten en gewrich ten. Dat hebben onderzoekers van het Erasmus MC ontdekt bij de foetus van een elf weken zwangere Nederlandse vrouw. Tonny van der Mee Rotterdam Deskundigen schatten dat tij dens de epidemie 93,4 miljoen mensen kunnen worden besmet met het zikavirus. Joost de Jong Rio de Janeiro 5 DAAGSE BUSREIS 9 okt (vertrekgarantie!)va. €369,- 16 okt (vertrekgarantie!)va. €369,- INCLUSIEF Verblijf o.b.v. halfpension Drankjes tijdens het diner in Uderns Dagelijks koffie gebak in Dorfplatzcafé Entree muziekavonden Gratis gebruik van Relax-centrum (ma) Wandeling Pankrazberg o.l.v. een gids Oldtimer-tractorrondrit en fietsenverhuur Vervoer per comfort class touringcar 5 DAAGSE BUSREIS 9 okt (vertrekgarantie!)va. €299,- 16 okt (vertrekgarantie!).va.€289,- INCLUSIEF Verblijf o.b.v. halfpension Welkomstdrankje Drankarrangement (18 - 22u) Wandeling met gids in Hinterthiersee Gezellige muziekavonden Vervoer per comfort class touringcar Deze reis brengt u naar het Zillertal in Tirol. Hier geniet u van de prachtige natuur en van schitterende optredens van de Oostenrijkse sterren! Voor u treden o.a. op: show kwartet Hochtirol en duo'Da Zillertaler und die Geigerin'. Ook maken we een aantal mooie uitstapjes. Ontdek de stad Kufstein en Innsbruck, maak een mooie natuurtocht langs de Schliersee, Tegernsee en Achensee en geniet iedere avond van een muzikaal programma. Inclusief bij deze reis is een drankarrangement in het hotel. U kunt de knip dan gesloten houden! ANVR Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8