Grote hinder aan kust Herstel Zaamslags café na forse brand kk ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Markt sfeervol, gezellig én autovrij maken is nog een hele klus Met een autovrije Markt kan Terneuzen eindelijk in huis halen wat elke zichzelf respecterende stad al heeft: een gezellig plein. Maar voordat het zover is, zal er nog heel wat water door de Schelde stromen. Auto's zijn straks helemaal taboe op de Markt in Terneuzen. B en W van Terneuzen zijn daar niet vanaf te brengen, ondanks protes ten van een groep binnenstadsbe woners en een aantal onderne mers. Was er aanvankelijk sprake van dat de auto alleen in het zomersei zoen verbannen zou worden, dat gaat ook gelden voor de rest van het jaar. Dat klinkt heel definitief, alsof er een ferm besluit over is ge nomen. Maar Jack Begijn, locobur gemeester en tevens wethouder van midden- en kleinbedrijf, is ook niet doof voor kritische gelui den. Het afsluiten van de Markt, hoe aardig ook bedacht, heeft namelijk nogal wat consequenties voor de afwikkeling van het autoverkeer aan die kant van de Terneuzense binnenstad. Smalle wegen waar al tijden éénrichtingsverkeer geldt, zouden weer in twee richtingen open moeten. Een aantal onderne mers en bewoners is daar fel te gen. Wethouder Begijn vindt dat je die twee zaken gescheiden moet houden: de verkeersafwikkeling en het algemene parkeerbeleid in en om de binnenstad én het auto- vrij maken van de Markt. De Markt moet 'de huiskamer' van Terneuzen worden, dat staat vast. „Maar", tekent Begijn daar di rect bij aan, „we gaan geen over haaste beslissingen nemen. We til len deze hele zaak daarom over de vakantieperiode heen en maken dus nu even een pas op de plaats." Een pas op de plaats, met - zo goed als zeker - in elk geval een Markt in hartje Terneuzen die het hele jaar door autovrij is. Zoals je dat in praktisch alle Nederlandse plaatsen van een beetje omvang ziet. Begijn voelt zich daarin ge steund door de ontwikkeling die de Terneuzense Markt de laatste tijd heeft doorgemaakt. Er vestigt zich steeds meer horeca, die terras sen wil. „Dan praat ik weer over beleving. En die bereik je niet met parkeerplaatsen voor pakweg vijf tig auto's. Dat wil je niet als je op een terras zit." Hij wil heel snel forse planten- en bloemenbakken, een leuke speelfontein en andere attributen, die de Markt sfeervol ler maken. Voorzitter Martijn van Battum van ondernemerskoepel Bizzy Stad Terneuzen is het helemaal met Begijn eens. „De Markt ver keert in een luxe positie met nage noeg alle panden ingevuld. Met De Markt verkeert in een luxe positie met nagenoeg alle panden ingevuld volop ruimte voor horeca krijgt de Markt de uitstraling die gewenst is: huiskamer van Terneuzen. On langs, met de opening van de Griek op de Markt en de afsluiting voor het autoverkeer vanwege werkzaamheden, zag je hoe gezel lig de Markt is met gevulde terras sen en vrij spelende kinderen." Bizzy denkt nog over een spelele ment, bijvoorbeeld een schaak spel, dat samen met de gemeente op korte termijn zou kunnen wor den verwezenlijkt. Dat de Terneuzense Markt defi nitief autovrij wordt, lijkt al met al een kwestie van tijd. Hoeveel tijd durft niemand te zeggen. Het Strandhotel in Cadzand-Bad wordt uitgebreid en afgelopen tijd is al begonnen met het uitgra ven van een parkeerkelder. De ze ven meter diepe put is gevuld met water, om de druk van de 'duwende' duinen te weerstaan. Het storten van de betonvloer had eerder moeten gebeuren, maar de werkzaamheden liepen vertraging op. 'Uitstel van het storten van on- derwaterbeton brengt grote risi co's met zich mee', liet aannemer Van der Poel in een brief aan om wonenden en dinsdag op een in formatiebijeenkomst weten. Er is wat schade in de bouwkuip ont- Een onafgebroken stroom verkeer, moet dat per se in het hoogseizoen? staan, waardoor de kans bestaat dat de constructie kan inklappen. De aannemer heeft om deze re den vorige week een ontheffing bij de gemeente Sluis aange vraagd om in het hoogseizoen te mogen werken. Die moet nog worden verleend. Het beton wordt met een spe ciale trechter onder water gestort en dat is een hele operatie. De stort staat gepland vanaf dinsdag ochtend en duurt in totaal 44 uur. Gemiddeld elke zes minuten zal een betonmixer over Boule vard de Wielingen naar het bouwterrein rijden. Dat geeft ge- luids- en verkeershinder. De dorpsraad Cadzand maakt zich zorgen over de overlast en vraagt zich af of het nu écht niet even kan wachten. „We zijn niet tegen het project, maar we zijn erg laat geïnformeerd en aan de jachthaven mag nu ook niet wor den gewerkt", zegt Isabelle Scher beijn van de dorpsraad In de woning boven het café-res taurant ontstond zondagavond 24 januari brand. Het woongedeelte brandde bijna volledig uit. Het ca fé-restaurant liep voornamelijk waterschade op en kon ook niet meer open. Besprekingen met de verzeke raar hebben redelijk wat tijd ge kost, laat Ernst Loontjens van de pandeigenaar, de firma Loontjens in Middelburg, weten. De vergun ningen voor herstel van het pand zijn verleend. Na de bouwvakva kantie beginnen de werkzaamhe den, aldus Loontjens. Die zullen naar schatting drie maanden in be slag nemen. Wie Het Wapen van Zeeland gaat exploiteren, is nog niet be kend. Bart Verhagen en zijn part ner keren er in elk geval niet in te rug. Zij hebben elf jaar het ca fé-restaurant tot tevredenheid ge rund, maar het duurde hen te lang voordat ze er weer in konden beginnen. Ze komen van 'de overkant' en gaan daar verder in de horeca: in café Walk Inn 's-Heerenhoek. donderdag 28 juli 2016 Terneuzen worstelt en... Wout Bareman Terneuzen Marktdag op de Markt in Terneuzen. Als het aan wethouder Begijn ligt verdwijnen ook de parkeerplekken aan de andere kant van het plein, foto camile schelstraete Martijn van Battum, ondernemers vereniging Bizzy Stad Terneuzen Vierduizend kubieke meter be ton wordt er volgende week ge stort in Cadzand-Bad. Ook 's nachts wordt doorgewerkt. De dorpsraad maakt zich zorgen. Sophie Stockman Cadzand Isabelle Scherbeijn, dorpsraad Het heeft even geduurd, maar het gaat binnenkort toch gebeu ren: herstel van het door brand beschadigde restaurant-café Het Wapen van Zeeland aan het Plein in Zaamslag. Harmen van der Werf Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72