Heksen ach E-bike redt de vierdaagse SWISS'SENSE 3 6 NI ÖZCAN AKYOL Column terugwerkende kracht, gezien de nieuwe ontwikkelingen in ons land, denk ik dat ze in Ede hele maal niet verkeerd hebben gehan deld. die een heksenjacht zijn begon nen op leden van de sektarische Gülen-beweging - een vermeen de terroristische organisatie. Hoe wel Malik Azmani, Han ten Broe- ke en andere Nederlandse Kamer leden schuimbekkend van televi siestudio naar radioprogramma trekken, allemaal met een wappe rend vingertje, kunnen ze niets doen aan de brandstichtingen en dreigementen waarmee veel Turk se Nederlanders op dit moment hebben te maken. De oorzaak? Vrij simpel. De meeste Turkse Ne derlanders nemen onze overheids apparaten helemaal niet serieus. Ze hebben geen respect voor men sen die hier het parlement repre senteren, maar laten zich leiden Die Marokkaanse consul voor Ede was helemaal niet verkeerd door vertegenwoordigers van Re- cep Tayyip Erdogan, zoals de Turk se ambassadeur in Den Haag, die nota bene eerder deze week in om floerste bewoordingen een verde re hetze aanmoedigde. Het is al eerder opgemerkt dat veel etnische of religieuze orga nisaties, die zich anders hijgerig melden in het integratiedebat, op dit moment ontzettend zwijg zaam zijn. Bijna niemand veroor deelt het toenemende politieke ge weld in ons land. Dat komt na tuurlijk allemaal voort uit oppor tunisme. Er zijn bewegingen ac tief die naar eigen zeggen strijden voor eenheid en verbinding, maar als die strijd potentiële zetels kan kosten, zoals in het geval van DENK, dan kiest men voor de tac tiek van de oorverdovende stilte. In deze situatie is dat eigenlijk best slim. Want ook DENK is geen autoriteit binnen de Turkse gemeenschap. Pas als Erdogan zijn volk tot kalmte maant, zal de rust wederkeren. Misschien dat onze premier hem daarop kan wij zen. Maar hij is in deze kwestie nog onzichtbaarder dan de jon gens en de dame van DENK. Bij de fietsvierdaagse in Sint-Oe- denrode bleek na een telling dat 78 procent van de deelnemers op een e-bike reed. „Vijf jaar gele den was dat nog zo'n 10 pro cent", vertelt voorzitter Rien Voets. Die kentering noopt tot aan passingen van de route. „Elektri sche fietsen hebben een hekel aan zandpaden. Vooral fietsen waarbij de motor in het voor wiel zit, sturen zwaarder en slip pen eerder in het rulle zand. Dat leverde enkele valpartijen met schaafwonden op. Dus we schrappen steeds meer zandpa den uit de routes." Ook vraagt de hogere gemid delde snelheid van de deelne mers om betere bewegwijzering. „Als een groep elektrische fiet sers bij elke afslag op een formu lier moet kijken, wordt er ge remd en gebeuren er ongeluk ken." Bij de Fietsvierdaagse door de Peel gaan ze het aantal e-bikes ook tellen. „Ik verwacht dat zes van de tien fietsen elektrisch zijn", vertelt voorzitter Paul van Sambeeck. „Het zou me niet ver bazen als het veel hoger uitvalt." Ook de Peelvierdaagse houdt rekening met de veranderende doelgroep. Zo waakt de organisa tie voor te lange rechte stukken die 'racen' in de hand werken. „En we drukken mensen bij de start op het hart dat het geen wedstrijd is, maar een toer tocht." De meeste organisaties zijn wel blij met de opkomst van de elektrische fiets. „De deelname van de fietsvierdaagse liep een beetje terug, maar door de elek trische fiets zitten we weer in de lift", constateert voorzitter Hans Dorscheidt van de toertocht in Bladel. Elektrische fietsen hebben een hekel aan zandpaden Toen een groep jongeren van Marokkaanse afkomst uit Ede een woonwijk terrori seerde, koos de gemeente voor een noodgreep: er moest hulp van buitenaf komen van iemand met aanzien en autoriteit. Die persoon was de Marokkaanse consul, een man die genoeg eerbied onder de migrantenjongeren afdwingt, waardoor de kans op een oplos sing zou toenemen. Heel Neder land reageerde woest op de burge meester van Ede, die daardoor gas terugnam en verklaarde dat de consul niet de boel kwam overne- ^^men, maar alleen "a zijn excuses wilde maken voor het wangedrag van zijn landgenoten. Met donderdag 28 juli 2016 @ÖzcanAkyol We hebben momenteel te ma ken met Turkse Nederlanders SINT-OEDENRODE Het over grote deel van de deelnemers aan plaatselijke fietsvierdaag- ses gebruikt mechanische do ping: zij rijden op elektrische fietsen. Rien Voets, voorzitter van de fietsvierdaagse in Sint-Oedenrode BOXSPRINGS S MATRASSEN Uitgebreid assortiment 90 dagen omruilgarantie* Ruim 70 winkels in Europa SwissSense.nl Persoonlijk advies Prijs incl. bezorging en montage JBP-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6