jWIJlim Kleine zenders Vodafone bieden oplossing voor stranden Een kleine zendkast (small cell) maakt het mogelijk om op de stranden mobiel bereik te hebben zonder grote zendmasten te plaatsen. Wat ik vroeger wilde worden Finalisten bekend voor innovatieprijs mRBHMilHI Vodafone wil systeem ook op stranden van Schouwen en Zeeuws- Vlaanderen donderdag 28 juli 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Joris Jakobsen (36) uit Krabbendijke wilde dol graag kok worden, maar zijn beroep is fruitvervoer- der. Hij staat regelmatig achter het fornuis. Zijn droombaan is zijn hobby ge worden. »P11 Allplast uit Tholen, Bever Innovations (foto) in Zie- rikzee, Delmeco Fishing Technology uit Zierikzee, Kraker Trailers uit Axel en Lubo International uit Kortgene dingen mee naar de Zeeuwse innova tieprijs Emergo. P4 Aan palen of strandpaviljoens hangen 'small cells' die het signaal van de gsm's opvangen. Schotelantennes stralen het signaal door naar een van de zeven verzamelpunten die de verbinding vormen met de zendmast achter de duinen. Theo Giele Domburg De oplossing voor de mobiele be reikbaarheid van de stranden zit in een kleine metalen koffer. Vo- dafone-topman Eben Albertyn wijst naar de 'small cell', een com pacte zender met een gering zend- vermogen, die aan de strandpost van Domburg bevestigd is. Vodafo ne heeft over een afstand van 30 kilometer (tussen Vlissingen en de Banjaard) honderd van deze small cells geplaatst, vastge schroefd aan een strandpaviljoen of aan een zoutwaterbestendige paal aan de rand van het duin. Op de stranden van Walcheren en Noord-Beveland is daardoor sinds gisteren overal mobiel be reik mogelijk. In zeven maanden tijd heeft Vodafone het met Vol- ker Wessels voor elkaar gekregen. Vorig jaar constateerde de provin cie Zeeland dat de stranden een witte vlek vormden in dekking van de mobiele netwerken. De ho ge duinen stonden het signaal tus sen de zendmasten op Walcheren en het strand in de weg. Ook het alarmnummer 112 was niet altijd bereikbaar. De provincie ging in gesprek met de providers en Vod afone nam de handschoen op. Op zeven plaatsen langs het strand zijn palen met schotels ge plaatst die het signaal van een net- werkmast kunnen oppikken. Van af die verzamelpunten wordt het signaal doorgegeven naar de small-cells, die op 29 plaatsen zijn geïnstalleerd. De small-cells zor gen voor de verbinding met de mobiele telefoons op het strand. Voordeel is dat ze vrij onopval lend geplaatst kunnen worden. Albertyn: „Voor goede dekking zijn antennes op een zekere hoog te verreist. In de buurt van het strand zijn niet altijd bestaande hoge gebouwen die daarvoor ge bruikt kunnen worden. Daarnaast staat er niemand te springen om een stalen constructie van 30 a 40 meter hoog in de duinen of op het strand. Gelukkig biedt netwerkin novatie in de vorm van de small cells uitkomst." Volgens Albertyn wil zijn be drijf ook langs de Zeeuws-Vlaam- se en Schouwse kust dit systeem met small-cells toepassen. Klanten van Vodafone hebben nu gegarandeerd bereik op het strand. Andere operators kunnen met Vodafone afspraken maken, zodat ook hun klanten van het net werk gebruik kunnen maken. Ove rigens is het noodnummer 112 voor de klanten van alle providers nu al bereikbaar. m FOTO ANP Ook hier voorlaan overal bereik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69