Taaihuis ingezet tegen laaggeletterdheid Gemeente lapt voor herstel Maartenskerk Azië-jaar krijgt ook een groot spektakel 6 BEVELANDEN EN THOLEN In Goes is 16 procent van de inwoners laaggeletterd: bijna 6000 mensen Muurschildering in de kerk wordt behoed voor verder verval Een Taaihuis is in de eerste plaats een netwerk dat bestaat uit samen werking tussen gemeente(n), taai aanbieders, vrijwilligersorganisa ties en bijvoorbeeld welzijnsorga nisaties die direct contact hebben met laaggeletterden. Het 'fysieke' Taaihuis, dat zal worden onderge bracht in de bibliotheek aan de Oostwal in Goes, is daarnaast een toegankelijke ontmoetingsplaats, oefenplek en accommodatie voor cursussen en groepsactiviteiten en een helpdesk voor vragen en advies over het taalaanbod in de gemeente. Via het Taaihuis wordt informa tie verstrekt, advies gegeven en doorverwezen en er worden taal activiteiten aangeboden. De doel groep van laaggeletterden (men sen die de Nederlandse taal niet goed beheersen waardoor ze zich niet voldoende in de maatschappij kunnen redden) is breed. Het gaat om zowel autochtonen als allocht onen, vrouwen, mannen, werken den en niet-werkenden, jongeren en ouderen. In Goes is op dit mo ment 16 procent van het aantal in woners laaggeletterd; dat zijn bijna zesduizend mensen. Het Taaihuis zal zowel draaien op professionals (van Scalda, de grootste aanbieder van taaitrajec ten in de regio) als vrijwilligers. Om aan voldoende vrijwilligers te komen, zullen afspraken worden gemaakt met de vrijwilligersvaca- turebank van SMWO. Aan de hand van een intake-for mulier krijgt een 'taaivrager' een voor hem of haar toepasselijk tra ject aangeboden, waarbij wordt ge keken naar de behoefte en vaardig heden. De taaivrager kan één op één werken met een taai- vrijwilliger/ taaimaatje of met an deren in een groep worden gehol pen. De taalhuisvrijwilligers ver wijzen taaivragers naar de juiste partner door, zoeken direct con tact met de taaiaanbieders of kop pelen de taaivrager aan een taai maatje. Ook vinden er in het Taai huis activiteiten plaats die zijn ge richt gericht digitale vaardighe den en ontmoeting. De voorbereidingen voor het Taaihuis zijn inmiddels in volle gang: de officiële aftrap is medio november en de proef duurt tot eind 2017. Het is het streven om te gen die tijd 75 getrainde taalvrij- willigers binnen het taainetwerk te hebben en minimaal 25 actieve taaivragers, die via het Taaihuis zijn doorverwezen naar een pas send taalaanbod. Als het Taaihuis succesvol blijkt, zal subsidie wor den aangevraagd om ook na 1 ja nuari 2018 te kunnen doorgaan. Mensen die vrijwilliger willen worden, kunnen zich aanmelden via de website vrijwilligerspunt- goes.nl. Op dit moment worden nog vier mensen gezocht. Zij moe ten 2,5 uur per week beschikbaar zijn (op dinsdag en donderdag) en digitaal vaardig zijn. SINT- MAARTENSDIJK De Her steld Hervormde gemeente in Sint-Maartensdijk krijgt van de ge meente Tholen tienduizend euro voor het herstel van de Maartens kerk. Zowel aan de binnen- als buiten kant is de kerk aan een opknap beurt toe. Buiten worden onder meer het voeg- en metselwerk, go ten, dakbedekking en het glas her steld. Binnen wordt het voegwerk in de natuurstenen vloer en het pleisterwerk op de muren op orde gebracht. Een paar muurschilde ringen worden behoed voor ver der verval. Hoewel de gemeente krap bij kas zit, past het subsidieverzoek volgens een woordvoerster bin nen een verordening die stelt dat eigenaren van kerken en molens een bijdrage voor de instandhou ding kunnen krijgen. De restaura tie van de Maartenskerk wordt dit jaar uitgevoerd. De provincie stelde eerder al twee ton beschikbaar voor het her stel van het monument. GOES Het Goese themajaar over Azië krijgt net als de twee vorige themajaren ook weer een groot openluchtspektakel. De makers ervan zijn nu al op zoek naar mensen die daaraan willen meewerken. Na Afrika en Latijns-Amerika staat Goes in 2017 een jaar lang in het teken van Azië. Op dit moment wordt nog nagedacht over de exacte invulling van het jaar, maar een openlucht spektakel in de zomer komt er zeker weer. Het vertrouwde creatieve team, bestaande uit Koen Schyvens, Lia Fonteijn en Rob Maaskant, werkt momen teel aan een verhaallijn en zoekt een spannende locatie. Ze doen een oproep aan Goe se verenigingen om weer mee te doen aan het spektakel, maar ook mensen die geen lid zijn van zo'n club kunnen zich aan melden. Daarbij gaat het niet al leen om zangers, dansers en ac teurs. Ook Goesenaren die iets willen doen op het gebied van bijvoorbeeld grime, publieksbe geleiding, kostuums of decor bouw zijn van harte welkom. Wie interesse heeft om een bijdrage te leveren aan het spek takel kan zich aanmelden op de site www.goes-azie.nl. Alle vrij willigers worden uitgenodigd voor een informatieavond over het spektakel op 6 september. IN DE REGIO MIJN DORP MIJN STAD ZOMERCONCERT donderdag 28 juli 2016 In Goes komt een proef met een 'Taaihuis' om de laaggeletterd heid terug te dringen. Luc Oggel Goes De vijftiende-eeuwse Maartenskerk in Sint-Maartensdijk wordt aan zowel binnen- als buitenkant gerestaureerd, fotopzc ELLEWOUTS- DIJK Expositie Bart Cal- bo Bart Calbo expo seert in de maand augustus zijn wer ken in 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk. De kunstenaar expo seert tekeningen en schilderijen met vilt stift en waterverf, werken met gips, mossels in een an der jasje, shadow- painting en Zeeuw se knoppen, 't Kerk je van Ellesdiek is in augustus geopend op woensdag, zater dag en zondag van 13.30 uur tot 16.00 uur en is gratis toe gankelijk. YERSEKE Rondvaarten over Oosterschelde Marstrand Rond vaarten Sportvis- serij houdt in de zo mer elke dag een rondvaart op de Oosterschelde van af Yerseke. Bezoekers kunnen kiezen uit zeehon- dentochten, Zeeuws wadlopen, natuurvaarten met sleepvissen of mos- selvissen. De tocht duurt van 15.00 uur tot 17.00 uur en er wordt ver zameld aan de Meer- paalweg 20 in Yer seke. Het afvaartschema is te vinden op www.rondvaarte- nYerseke.nl. THOLEN Nathalie Verburg (klarinet) en Michiel Kwekke- boom (piano) zorgen zaterdag voor de muzikale invulling van het wekelijkse zomerconcert in de Gasthuiskapel in Tho len. Als duo noemen zij zich Piacere wat betekent bevallen, behagen, of ruimte om de muziek een bepaalde wijze van uit voering te geven. Het concert begint om 14.30 uur. De toe gang is gratis. BORSSELE Hoek Kaaiweg/Zeedijk, 15.00 uur - Roofvo gelshow COLIJNSPLAAT Voorstraat 66, 11.30-15.30 uur- Cultuurhistorische rondleiding door Co- lijnsplaat en de di recte omgeving; Dorpskerk, 13.30-16.30 uur- Openstelling kerk, expositie met foto werk van Ko Bakker en Schilderijen van Josje Verton ELLEWOUTS- DIJK Kerkje van Elles diek, 13.30-17.00 uur-Tentoonstel ling Bianca van Rijs- sel onder de titel 'Koppig Textiel' GOES Omnium, vanaf 08.30 uur-Zeeuw se fietsvierdaagse met tochten van 25, 40 of 60 kilometer; Stadskantoor, 09.00-17.00 uur- Expositie schilde rijen Syrische kun stenaar Mohammad Ghanoum; Grote Kerk, 11.00-17.00 uur - Zomerexposi- tie merk- stop- en borduurlappen; Erasmuspark, 14.00 uur - Start wande ling in groepsver band en scootmo- bieltocht HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00-12.00 uur- Weekmarkt; Hoef bladstraat 1, 11.00-12.00 uur- Gratis sporten on der professionele begeleiding in de Be- weegtuin, de trai ning bestaat uit ba lans, souplesse en coördinatie KAMPERLAND Uithaven, overdag - Kermis; Roompot Beach Resort, 16.00-20.00 uur- Pokémon Go Reali ty evenement KAPELLE De Vroone, C.D. Ver- eekeweg 74,13.30 uur-Wekelijkse Bin go KORTGENE Kaaioprit 1, 08.00-15.00 uur- Openstelling Mu seum 't Ouwe Uus over werken en wo nen in de vorige eeuw; Molendijk 1, 10.00-17.00 uur- Openstelling Molen de Korenbloem KRABBENDIJKE Speeltuin Molster/Tremel, 13.30-16.30 uur- Hindernisbaan en springkussen voor basisschoolkinde ren WEMELDINGE Sluisplateau 29, 14.00-16.00 uur- Zeiltrip over de Oos terschelde met de SailForce YERSEKE Oosterscheldemu- seum, 9.30-16.00 uur-Expositie Rita Degen-Sinke (kera miek) en Diny de Kok (schilderij)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67