Spanje en Portugal ontsnappen aan Brusselse monsterboete 5 Gevangene zedenmisdrijf in PI Vught bezit kinderporno In het jaar 1992, toen Ruud Lub bers premier was, Ajax de Europa- cup-3 won en een vliegtuig van El Al zich in de Bijlmer boorde - zó lang geleden dus - draaide Amsterdammer Edwin Senff (toen 31) helemaal door: de inbre ker beschiet vijf mensen, op ver schillende dagen. De 69-jarige Frans Suy wordt dodelijk getroffen als hij en zijn vrouw Senff betrappen tijdens een inbraak. Suy's vrouw Janny raakt zwaargewond. Voor onder meer doodslag en tweemaal po ging tot doodslag krijgt Senff levenslang, mede omdat hij zwijgt tijdens de rechtszaken en niet wil meewerken aan psycho logisch onderzoek. Tot op de dag van vandaag zit Edwin Senff achter de tralies. Verlof Het is de bedoeling dat dit tot zijn dood duurt. Hoewel gratie verzoeken formeel nog bestaan, worden die eigenlijk altijd afge wezen. Levenslang is in Neder land al enkele decennia écht le venslang. De trip die Senff giste ren maakte vanuit de gevangenis in Rotterdam naar de rechtbank in Den Haag was sinds véle jaren de eerste keer dat hij weer eens buiten de gevangenismuren kwam. Op verlof mocht hij nooit. De boomlange, magere Senff zei niks tijdens de rechtszaak. Hij las rustig met alle pleidooien mee. Nu het Europees Hof voor de Rechten van de Mens Nederland op de vingers heeft getikt en heeft gezegd dat zélfs levenslang gestraften uitzicht op vrijheid moeten hebben, eist Senff dat hij per direct zijn reïntegratietraject mag beginnen. Hij snakt daar naar. 24 jaar cel zou van de ge welddadige inbreker van weleer een beter mens hebben gemaakt. Senff weet niet hoe een mobieltje werkt, hij komt nog uit de tijd van de gulden Senffs rug is kapot zodat hij in de gevangenis eigenlijk geen werk kan doen. Hij kookt wat, kijkt tv, kan wat lezen, sporten als hij wil, maar dat is het wel. Guldentijdperk Op een stokoude computer mag hij zéér beperkt op internet, maar feitelijk heeft hij de verandering van de wereld om de gevangenis heen via televisie, kranten en verhalen van bezoe kers moeten volgen. „Het complete digitale tijdperk is aan hem voorbij gegaan", zegt zijn advocaat José Lindhout. „Hij weet niet hoe een mobiele tele foon werkt, hij komt nog uit de tijd van de gulden en hij heeft nog nooit van zijn leven een iPad aangeraakt. Hij wil dat graag le ren." De Nederlandse Staat wil ech ter pas als Senff 25 jaar heeft geze ten, bekijken of hij voor reïntegra tie in aanmerking komt. Senff zit 'pas' 23 jaar en zeven maanden vast. Volgens advocaat Lindhout heeft Senff nü al recht op een reïntegratieplan zodat hij over an derhalf jaar, als hij een kwart eeuw vastzit, een serieuze kans maakt dat zijn gratieverzoek ooit wordt ingewilligd. „Dat hij nu mag klussen en sporten, is geen serieuze voorbereiding op een te rugkeer in de maatschappij." Voor de twee kinderen van de destijds doodgeschoten Frans Suy is de poging van 'moorde naar' Senff om vrij te komen, een bittere pil. Maar zij willen de traumatische zaak van 24 jaar geleden niet herbeleven en heb ben besloten zich verre van de zaak te houden. De rechter doet 10 augustus uit spraak. De twee landen komen daarmee in de rij van overtreders van de Europese afspraken, zonder sanc tie. Vooral Noord-Europese lan den is dat een doorn in het oog. Ruim voor de invoering van de euro legden de Europese landen vast dat hun staatsschuld nooit hoger dan 60 procent mag zijn (of in een vooraf vastgelegd sche ma naar dat niveau moet worden afgebouwd) en hun begrotingste kort niet hoger dan 3 procent. Spanje zat vorig jaar op 5,1 pro cent en riskeerde boete van 2 mil jard, Portugal hing door een te kort van 4,4 procent een boete van bijna 200 miljoen boven het hoofd. „Ze kwamen van ver en hebben zich enorm ingespannen om hun tekort te verminderen", aldus vicevoorzitter Valdis Dom- brovskis en Eurocommissaris voor economische en monetaire zaken Pierre Moscovici gisteren. Ze vonden het ook onlogisch om twee landen die net weer wat herstel en banengroei hebben Spanje had 2 miljard euro boete kunnen krijgen, Portugal riskeerde een boete van 200 miljoen met boetes op te zadelen die dat weer in de knop kunnen breken. En hun derde argument: een boe te zou door de bevolking, in een tijd dat Brussel toch al onder vuur ligt, 'niet worden begrepen'. Eerder werd Spanje ook al met fluwelen handschoenen aange pakt omdat er verkiezingen wa ren en Brussel niet wilde 'interfe reren' in de campagne. Probleem is dat ook tekortland Frankrijk steeds uitstel krijgt. Dat maakt het vrijwel onmoge lijk andere landen wel aan te pak ken. Vandaar dat Brussel al we ken zon op een oplossing die zo wel 'intelligent' als 'geloofwaar dig' was: een boete (tóch straf) van nul euro (geen pijn). Als Por tugal niet eind dit jaar onder de 3 procent zit, en Spanje uiterlijk in 2018, dan kunnen de economi sche steunfondsen alsnog voor hen op slot gaan. Een gevangene van de Peniten tiaire Inrichting (PI) in Vught bleek kinderporno in zijn bezit te hebben. De politie is in op dracht van het Openbaar Minis terie een onderzoek begonnen naar hoe de gevangene hieraan kwam. De man zit een straf uit van zeven jaar en tbs met dwangverpleging vanwege sek sueel misbruik van kinderen en het bezit en maken van kinder porno. De gevangene had een harde schijf in zijn bezit, met daarop de afbeeldingen. De di rectie van de PI deed hiervan melding bij de politie. Hoe de man aan de harde schijf kwam, is onderdeel van het onderzoek. De PI in Vught is naast het straf rechtelijke onderzoek ook een intern onderzoek gestart, zo is gisteren bekendgemaakt. Deze maand werd al duidelijk dat in tbs-klinieken in Neder land kinderporno, drugs en tele foons hebben gecirculeerd. De afgelopen jaren waren er tiental len interne meldingen van ern stige voorvallen met smokkel waar. Dertien van die meldin gen gingen over kinderporno. Gemeente weert motorclub Scooter voor held Nice Kraft roept op tot rust Vleesbende opgerold MIJLENVRETERS donderdag 28 juli 2016 Levenslang geen iPad, onmenselijk Hij schoot een kwart eeuw gele den als een outlaw mensen neer en kreeg levenslang. Nu wil de 55-jarige Edwin Senff toch gereïntegreerd worden: „Hij heeft nog nooit een iPad aangeraakt." Victor Schildkamp Den Haag —José Lindhout, advocaat Spanje en Portugal zijn giste ren ontkomen aan een fikse Brusselse boete. Beide landen zijn 'tekortzondaar', maar heb ben zó hun best gedaan dat Brussel het onlogisch vindt ze te straffen. Frans Boogaard Brussel VUGHT Het grootste houten zeilschip dat op dit moment in de vaart is, de Tenacious, komt aan in Sydney na een reis van negen maanden en 29.000 kilometer. De crew bestond uit 40 men sen, van wie de helft gehandicapt, foto peter parks/afp ROTTERDAM De gemeente Rotterdam heeft een bijeenkomst van motorclub Goodfellas volgende week verbo den. Volgens de gemeente en de politie zijn er te veel veiligheidsbe- zwaren om een vergunning af te geven. De motorclub is boos. Eer dere edities van de Harleydag verliepen zonder ongeregeldhe den, vindt de club. Onder meer vanwege de confrontatie in april tussen Hells Angels en Mongols bij een Van der Valkhotel in Rot- terdam-Blijdorp achtte de politie het risico te groot voor de bijeen komst van de Goodfellas. NICE Franck Saga, de man die probeerde de vrachtwagen van ter rorist Mohamed La- houaiej Bouhlel op 14 juli te stoppen, krijgt een nieuwe scooter. Saga gooide op de boulevard in de bad plaats Nice zijn twee- wieler onder de truck in de hoop hem af te remmen, maar dat mocht niet baten. Een crowdfundings- actie heeft ervoor ge zorgd dat de man nu een nieuwe scooter kan kopen. KEULEN Premier Hannelore Kraft van Noord-Rijn- land-Westfalen heeft Duitsers van Turkse komaf opgeroepen tot bezinning. Ze maakt zich zorgen over een betoging zondag in Keulen vóór de regering van president Erdogan. Gevangenissen huren bijna geen particuliere beveiligers meer in. In 2015 is daar nog maar een miljoen euro aan uit gegeven, terwijl dit in 2013 nog bijna 32 miljoen euro was. BASEL De Zwitserse politie heeft een bende op gerold die vleeswa ren van Frankrijk naar Zwitserland smokkelde. De grens wacht in Basel maak te gisteren bekend dat bij een controle een vrachtauto is aangehouden die 1.800 kilo vleeswa ren aan boord had. Het onderzoek naar de 'charcuterie-crimi- naliteit' is half juli na tips op gang geko men. Drie verdach ten zijn gearresteerd. ILLUSTRATIE PETRA URBAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5