X i^\f? tié- »tst TO»iwHKk« T|jrP1 •im mEt 'JjjÏS m 2 dagen Zutphen**** W 4 NI COUP TURKIJE RECHTSSTAAT De Turkse rechter Murat Arslan zit (Q^ werkloos thuis coup. Tientallen rechters en officieren zitten in hechtenis. Jk heb weinig vertrouwen in eerlijke processen." sinds de mislukte 4- m^Jffly© coup. Tientallen officieren zitten Journalisten Zaman liggen onder vuur Dertig dagen vast zonder te weten waarom is een vorm van marteling Zijn officiële status luidt 'Tijdelijk ge schorst'. Maar Murat Arslan, al 16 jaar rech ter, noemt zichzelf een geluksvogel. „Meer dan hon derd van mijn collega's zijn opge pakt en gearresteerd", aldus de voorzitter van de inmiddels verbo den vereniging van rechters en officieren van justitie (Yarsav). De periode dat een verdachte kan worden vastgehouden zonder aanklacht is in de noodtoestand verlengd van 3 tot 30 dagen. Er zijn ruim 13.000 mensen gearres teerd. „Natuurlijk moeten er spe ciale maatregelen genomen wor den tegen degenen die gepoogd hebben om de regering ten val te brengen. Tegelijkertijd dient er res pect voor de mensenrechten te zijn. Dertig dagen zonder te we ten waarvan je verdacht wordt, zonder contact met je familie of advocaat, dat is een vorm van psy chologische marteling. Ik denk dat er na de processen veel bur gers bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens hun beklag doen over de Turkse staat wegens het schenden van hun rechten." Op de avond van de militaire aan vallen op burgers, het parlement, de politie, en tv-zenders genoot Arslan (42) met zijn vrouw en zo nen Yigit (11) en Burak (14) nog van Londen. „Ik mocht daar drie maanden een cursus Engels doen van de president van de rechtbank die me nu geschorst heeft. Toen de schoolvakanties begonnen, voegde mijn gezin zich bij mij in Londen. We kwamen de dag na de couppoging terug in Turkije." Lijst Vrijwel meteen nadat een deel van het leger de macht had gepro beerd te grijpen, publiceerden sommige regeringsgezinde kran ten een lijst met 3.000 namen van rechters en aanklagers die banden zouden hebben met de Turkse moslim prediker Fethullah Gülen. Wie deze lijst heeft samengesteld, is niet bekendgemaakt. „Tot begin 2014 hadden ook talloze AKP-le- den 'banden' met Gülen, omdat ze een bankrekening hadden bij de Gülenbank Asya, of kinderen hadden op een van zijn scholen. Ik ben heel benieuwd hoe ze de 'goede' van de 'slechte' Gülenisten gaan onderscheiden. En welke bewijzen ze hebben dat ze de wet hebben overtreden." Arslans vereniging Yarsav had zich niet geliefd gemaakt bij de is lamitische AKP-regering. Amper een maand voor de coup publiceer de zij een open brief. Over hoe het 'laatste bastion van de Turkse justitie' zou worden gezuiverd met een nieuwe wet. Volgens de grondwet zijn rechters voor het le ven benoemd, maar de regering zette de helft van de rechters in de hoogste gerechtshoven buiten spel, omdat ze ervan verdacht wer den aanhangers van Gülen te zijn. 'Dit is niets anders dan een civiele coup', aldus Yarsav toen. BEDREIGINGEN Turkije wil tientallen journa listen van de krant Zaman la ten oppakken. Collega's van de Nederlandse editie Zaman Vandaag voelen zich be dreigd en vrezen ook op de Turkse opsporingslijst te be landen. „De bedreigingen aan ons adres zijn de laatste dagen verergerd", zegt journa list Hüseyin Atasever van Zaman Vandaag. „Zo wordt mijn foto op social media ver spreid, met de mededeling dat ik opgehangen moet wor den." De redactie van Zaman Van daag in Rotterdam wordt extra beveiligd. „Regelmatig komen agenten poolshoogte nemen, daardoor voel ik me veilig en kan ik gewoon mijn werk blijven doen." Atasever is geschokt door het arrestatiebevel tegen zijn col lega's in Turkije. „Ik ken deze mensen, omdat ik stage heb gelopen in Istanboel. Dit zijn geen terroristen. Het zijn journalisten die proberen objectief verslag te doen. Ik vrees dat het niet lang duurt voordat wij ook op officiële opsporingslijsten belanden." Maatregelen zoals het, zo nodig onder dwang, inzien van de docu menten van advocaten, het opne men van gesprekken tussen ver dachte en advocaat, kunnen het recht op een eerlijk proces in ge vaar brengen, zegt Arslan. Minister van Justitie Bekir Boz- dag, heeft aangekondigd dat hij in augustus 5.110 nieuwe rechters en aanklagers gaat benoemen; 800 advocaten worden rechters en 2.200 anderen zullen worden be noemd uit het reservoir van net af gestudeerden aan rechtenfacultei ten. De resterende kandidaten moeten deze week toelatingsexa men doen. „Ik heb er weinig ver trouwen in dat zij kunnen zorgen voor eerlijke processen. Zij wor den gekozen op hun politieke loya liteit. Het zal voor hen moeilijk zijn om onpartijdig op te treden", aldus Arslan. Koenders Ook minister Koenders (Buiten landse Zaken) heeft laten weten zich grote zorgen te maken over de onafhankelijkheid van het justi- tiesysteem in Turkije. De beelden van verdachte mili tairen die vernederd worden, die bont en blauw geslagen zijn voor of tijdens de verhoren, versterken die zorgen bij politici, mensen rechtenorganisaties en bij rechter Murat Arslan. „Onafhankelijke waarnemers die de verdachten in de gevangenissen bezoeken, kun nen waardevol zijn", zegt hij. „We zijn bezig met het opstellen van een brief aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens." Kort nadat de burgers en de poli tie de tanks hadden veroverd en de putschisten hadden gedwon gen zich over te geven, veroordeel de Yarsav de coup in een verkla ring. „Daarin drongen we er ook op aan de rechtsstaat te eerbiedi gen. Wat we sindsdien echter zien, is dat niet alleen de deelne mers aan de coup maar ook dui- zenden anderen zijn opgepakt. In een aantal gevallen bekende criti ci van de regering. Het lijk steeds meer op een heksenjacht." Bang? Dat is hij niet, zegt Arslan. „We maken een moeilijke periode door. Het is juist nu belangrijk sterk te zijn. Ik hoop dat alleen de schuldigen zullen worden, ge straft en dat de democratie en de rechtsstaat uiteindelijk winnen." De Turkse autoriteiten gaan on verdroten door met de persbrei del. Volgens de zender CNN Türk zijn gisteren w onder meer drie persbureaus gesloten, gingen zes tien televisiekanalen op zwart en kregen 45 kranten en vijftien tijd schriften een verschijningsverbod. incl. diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cP9 3 dagen Antwerpen 3 dgn Twente diner donderdag 28 juli 2016 Rechter: 'Waarnemers in cel' Mare Ankara m": mL^ém Rechter Murat Arslan FOTO MARC GUILLET KW» WÉ9 Peter Winterman Rotterdam Voor maar: Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Verblijf in hef 4* Inntel Hotels Resort Zutphen (8,0) in Hanzestad Zutphen! 1 nacht incl. uitgebreid ontbijtbuffet -? Q 1 keer diner (hoofdgerecht van de dag) Incl. rondvaart door de binnenstad van Zutphen Gratis parkeren, wifi, fitness, sauna en zwembad H 3* Antwerp City Center Hotel 3* Hotel Tubbergen 2 nachten incl. ontbijt 2 nachten incl. ontbijt Gratis gebruik van wifi E095 3-gangendiner CO 50 Betaal pas bij aankomst J Gratis parkeren en wifi J jF*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4