1 3 Vind je rosé ook zo'n heerlijk zomerdrankje? ping. Zwemmen kan in de zwemvij ver, een patatje bestellen in de blok hut en uitgaan in club Silva. De gasten hoeven het terrein niet af, en dat is misschien maar goed ook, want jongerencampings hebben niet zo'n beste reputatie. „Ja, Dennen oord is berucht in omgeving", zegt campingbaas Jan Volkerink (52) nuchter. „Er heerst een beeld van jongeren die aan de drank en drugs zitten. Tegen mensen die dat zeggen, zeg ik: kom kijken. Als ze hier zijn ge weest, vinden ze het meevallen. Ja, er wordt veeJ gezopen, maar gedoe is er nooit. Die jongeren willen een leuke tijd hebben met elkaar. Soms moet je streng zijn, maar als je er niet als een schoolmeester bovenop zit, heeft ie dereen hier een gezellige week." Bandje Wat betreft alcohol zijn er duidelijke regels: bij aankomst krijgt iedereen een bandje met een andere kleur naar gelang de leeftijd. Aan de 18-minners wordt geen alcohol verkocht. Drin ken bij de tent mag wel. Volkerink: „Dat is net als thuis een privéomge- ving; daar mag je gewoon doen wat je wilt." Dat is voor de jongeren, veelal onder 18 jaar, wat ze aantrekt aan dit soort campings. Ze kunnen hier ge woon drinken zonder gedoe. Daarbij is het een stuk goedkoper dan een reisje naar Lloret de Mar. Een nachtje op de camping kost 12 euro per per- CAMPINGS soon. Daar kunnen de vliegtickets en hotels aan de Spaanse kust niet te genop. „Naar Salou? Neu, hoeft niet. Dit is toch gezellig zo?" Jack uit Roder- wolde - sjekkie in de ene hand, flesje Grolsch in de ander - ziet de meer waarde van een buitenlandse be stemming niet in. Bovendien was het lastig geworden met hun ver- - voersmiddel: Jack en zijn acht maten (tussen 18 en 24 jaar) zijn vanochtend op de brommer hiernaartoe komen tuffen. Ze heb ben er 7,5 uur over ge daan. „Inclusief pauzes en mankementen hè. Op 3 kilometer van huis kreeg de eerste al een lekke band." De jongens, die samen een keet runnen in Roderwolde, zijn net de tentjes aan het opzetten. Ze blijven hier vier nachten. Wat ze dan gaan doen? „Beetje zwemmen, beetje feesten, potje bier drinken. Lekker muziekje erbij." Na wat ge hannes met draadjes en stekkertjes komt opeens een oorverdovend ge bonk vanonder de partytent. „Hij doet 't", roept Korné ten overvloede. Natuurlijk gaat het met negen mannen ook over het vrouwelijk schoon dat hier in hotpants eover de camping loopt. Als een van de jon gens een meisje wil 'regelen', zijn er regels. Jack: „Als er al iemand van ons in de tent ligt, dan sleuren we die eruit. Die houden we dan bezig met bier, want als iemand kan scoren, dan moet dat wel gebeuren natuurlijk." Met veelbetekenende blik: „Er zijn er hier een aantal nog zwaar maagd." Gehaktballen Voor veel jongeren is dit hun eerste eigen vakantie, de vrijheid lonkt, veel kwaads zit er niet bij. Ze worden vaak door hun ouders gebracht. Zo ook de groep uit Hengelo, van de twaalf blikken bier per persoon. Terwijl de jongens naast de koelkast de voor raad drank opstapelen, haalt Thij- mens moeder bakjes uit haar tas met zelfgemaakte gehaktballen. „Dit komt heel tuttig over of niet? Thij- men vroeg of ik wat gehaktballen wilde maken voor de groep. Natuur lijk doe je dat als moeder." Zo laat ze haar zoon en zijn vrien den alleen achter. „Je houdt het niet tegen hè", zegt ze met een zucht. „Ik vind het een dilemma. Ze zijn nog geen 18 jaar. Maar drinken doen ze toch wel, en als het stiekem gebeurt, weet ik helemaal niet wat ze doen. Wanneer doe je het goed als ouders?" Ondertussen begint Thijmen aan zijn eerste halveliterblik. „Volgend jaar - als we allemaal klaar zijn met de middelbare school - willen we wel naar Spanje. Maar voor nu is het hier prima." Als iemand kan scoren, dan moet dat wel gebeuren natuurlijk donderdag 28 juli 2016 GO seks zijn ze afhankelijk van bestuivers. Die kleuren en geuren hebben ze niet voor ons, maar om hun sekswer- kers te lokken. Die moeten het stuifmeel, planten- sperma, bij de damesbloem bezorgen. Vaak zie je de mannelijke en vrouwelijke geslachtsdelen, de meel draden en stampers, in één bloem zitten. Dat lijkt han dig. Maar een plant wil geen seks met zichzelf, maar met de buurman en i Zweefvlieg op een aard heibloem. liever nog een plant die een paar kilometer verderop woont. Dan worden de genen optimaal gehusseld. Om seks met zichzelf te voorkomen zijn de ge slachtsdelen van de bloem vaak niet gelijktijdig rijp. Dat zie je bij aardbeienbloemen. De vrouwelijke delen zijn er eerder klaar voor dan de mannelijke. Daardoor kun nen de stampers niet wor den bestoven door stuif meel uit dezelfde bloem. Had jij geen seksloze bloe men in de tuin? Groet, Corlijn Cabaretière en zange res Lenette van Don gen, haar laatste show 'Tegenwind' is van vorig jaar, vindt rosé een levensge vaarlijk drankje: „Rosé heb ik sinds de zeventiger jaren niet meer gedronken. Toen was dat bedenkelijke meuk uit een buikfles Ze worden gebracht door hun ouders of ze komen met de brommer. FOTO'S LENNEKE LINGMONT Er zijn vier campings in Nederland die zich richten op jongeren: Duin en Strand - Renesse Bestaat uit twee door een weg gescheiden delen, waarvan één in de zomermaan den voor jongeren is. Minder dan 500 meter van het strand. Dennenoord - Ommen Verwelkomt sinds dertig jaar jongeren, die behalve in hun zelf meege brachte tent, ook kunnen overnachten in een safaritent, huisje of bungalow. De Appelhof - Terschelling Misschien wel de bekendste van het land. Met eigen discotheek op het terrein. Camping Terpstra - Terschelling De andere jongerencamping van het eiland. Geen eigen uitgaans gelegenheid, wel volledig inge richte tenten voor maximaal tien personen. Jack met oor. 'De gelaarsde kaf of zo. Rosé is le vensgevaarlijk. Je giet op een warm terras in de volle zon de koele gla zen rosé als limonade achterover. Je stroomt vol gezellig heid en vind je vrien den GE-WEL-DIG. Tot je moet piesen en op staat. Dan knalt de alcohol je her sens een kwartslag naar rechts. En kan je vervolgens op handen en voe ten een weg naar huis proberen te vin den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47