Opgegeven drenkeling leeft nog 3 Tuincentrum Uddel prooi van de vlammen Ministerie van Onderwijs pleit voor meer maatwerk Ouders zijn niet langer gebonden aan hoogseizoen. Scholen kunnen meer afwisselen met lestijden. Proef laat behoefte aan flexibiliteit zien. Tiener plant aanslag Terwijl half Nederland vakantie viert, zitten op montessorischool Casa nog ruim 200 kinderen met de neus in de boeken. Sinds 2011 doet de tweetalige montesso rischool in Pijnacker mee met de proef om de lestijden te flexibili seren. Ze mogen vijftig weken per jaar open zijn, tussen kerst en oud en nieuw is de school dicht. Basisscholen kunnen drie va kantieweken aan ouders geven, maar maken daar nauwelijks ge bruik van. Alleen de zomer- en kerstvakantie én één week van de meivakantie liggen wettelijk vast. „Veel scholen weten vaak niet dat ze nu al meer kunnen met de les tijden", zegt Johan Gelderloos, be stuurder van de Vereniging Ikook (Ieder kind optimale ontwikkei- kansen). Op de montessorischool Casa mogen ouders hun kinde ren thuis houden wanneer ze wil len. „Ze kunnen 's avonds nog een vrije dag invoeren voor de dag erna. Alleen als ze langer dan een week vrij willen zijn, weten we dat graag eerder", vertelt direc teur Karin Keizer. Dat vergt een goede administra tie en een compleet andere ma nier van lesgeven. De traditionele groepen 1 tot en met 8 bestaan hier niet. Kinderen tot en met vijf jaar zitten in de onderbouw, de 6- tot 9-jarigen in de midden bouw en de leerlingen van 9 en ouder in de bovenbouw. Alle maal werken ze in hun eigen tem po en op hun eigen niveau. De school - nieuw in 2011 - is in vijf jaar tijd gegroeid van 20 naar dik 300. Ruim 200 kinderen hebben het totaalpakket met de flexibele lestijden. Zeker in de on derbouw groeit dat percentage rap. Casa heeft een wachtlijst met 300 kinderen. De behoefte aan meer flexibiliteit is groot. Dat komt zeker niet alleen doordat de ouders dan buiten de schoolva kanties naar de zon kunnen ver trekken, weet de Vereniging Ikook. „Op onze scholen is het maatwerk verder ontwikkeld. Er komen bijvoorbeeld meer zorg- leerlingen naar deze scholen, om dat ouders vinden dat hun kinde ren elders niet het onderwijs krij gen dat ze nodig hebben", vertelt voorzitter Bart Eigeman. Kinderen kunnen 's avonds nog een vrije dag invoeren voor de dag erna Het ministerie van Onderwijs on derzoekt over meerdere jaren wat er met de kwaliteit gebeurt. Twee proefscholen zijn dicht gegaan, omdat ze beneden peil presteer den. In 2018 bekijkt het ministe rie of de proef doorgaat, wordt uitgebreid of dat het de wet zó gaat aanpassen dat alle scholen de vakanties kunnen loslaten. Om een goede beslissing te kunnen nemen, roept staatssecre taris Dekker andere basisscholen op de grenzen van de wet op te zoeken en meer te variëren met lestijden. „Met flexibele onder wijstijden kunnen scholen hun onderwijs op elke leerling apart afstemmen, zodat talent zich op elk niveau maximaal kan ont plooien. Flexibele tijden zijn daar bij geen doel, maar een middel", aldus de staatssecretaris. Om basisscholen een handje te helpen maakt Ikook een handrei king met alles wat ze moeten doen om de traditionele lestijden los te kunnen laten. Het is name lijk geen kwestie van alleen de schooltijden veranderen. De ma nier van lesgeven moet worden aangepast. Alle leerlingen doorlo pen een eigen lesprogramma, zo dat het niet uitmaakt wanneer ze vrij zijn. Er kleven wel financiële nadelen aan. Er moeten vaker le raren aanwezig zijn en waar gaan scholen die van betalen? Overigens mogen scholen de kinderen nu ook al hun eigen be gin- en eindtijd laten kiezen. EGMOND AAN ZEE Een 15-jarige drenkeling van wie de ouders al over zijn dood waren ingelicht, bleek toch nog te leven. De jon gen ligt in een ziekenhuis in Am sterdam waar hij vecht voor zijn leven. De jongen was met een broer en vrienden gisteren bij Eg- mond aan Zee het water ingegaan en zou zijn meegesleurd door de sterke stroming. Hulpverleners re animeerden hem zonder resultaat. Zijn ouders werden ingelicht. „Er werd toch nog een laatste reanima tiepoging gedaan en toen begon zijn hart te kloppen", aldus een politiewoordvoerster. LUDWIGSBURG Een 15-jari- ge jongen is gisteren in het Duitse Ludwigsburg aange houden op verdenking van het voorbereiden van een aan slag. Zijn school zou het be oogde doelwit zijn geweest. De tiener werd gepest, verza melde wapens en speelde ge welddadige games. De politie ontdekte messen, dolken en kogels in zijn ouderlijke wo ning. donderdag 28 juli 2016 Een tuincentrum in het Gelderse Uddel (gemeente Apeldoorn) is gisteren door brand voor een groot deel in de as gelegd. De brand in het bedrijf dat tuinmeube len, buitenkeukens, tuinhuizen, sauna's en zwemba den verkoopt, ontstond gisterochtend, maar in de mid dag gaf de brandweer het sein vuur meester. Door de brand is driekwart van het complex verwoest. Alleen de kelder, die vol stond met tuinmeubelen en andere voorraden, is gespaard gebleven. Na het uitbreken van de brand werd de provinciale weg N302 afgeslo ten, omdat via die weg bluswater moest worden aan gevoerd. Door de brand kwamen grote rookwolken vrij. Die waren tot in de wijde omgeving te zien. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. FOTO NIELS DAMSTRA/ANP Flexibele schooltijd nog te weinig benut Ellen van Gaaien Pijnacker Karin Keizer, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3