Mariniers kazerne Thermphos Perkpolder Waterdunen Natuur- pakket 'Rondje met een pontje bekt lekker' ZEELAND 5 VOORTGANG GROTE PROJECTEN A Sinds hot fiasco met do Sloeweg houdt de provincie de vinger aan de pols bij grote projecten. Daarbij worden Provinciale Staten vaker geïnformeerd. Deze week landde een voortgangsrapportage op hun bureau. Trefwoorden: duurder en vertraging. De bouw van de marinierska zerne in Vlissingen loopt for se vertraging op. De eerste van de 2000 mariniers ko men naar verwachting in de cember 2020 naar de kazerne. Maar dan is die nog lang niet klaar. Pas in de tweede helft van 2021 kan de kazerne volle dig in gebruik worden geno men. Minister Jeanine Hen- nis-Plasschaert van Defensie liet dat begin dit jaar weten. Oorspronkelijk zou de mari nierskazerne in 2017 open gaan. Inmiddels zijn wel alle paperassen afgehandeld. Het project kan na de zomer wor den aanbesteed. Begin 2018 kan de bouw beginnen en is de kazerne in 2021 vol in be drijf. Voor de provincie is er nog een klein financieel risi co. Op het terrein liggen mo gelijk nog bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Defen sie heeft al wat onderzoek ge daan en er 5 aangetroffen. Er was met 45 gerekend. Dat ver kleint het risico dat er nog extra geld naar bomruimin- gen moet. Een week geleden kwam de som bere boodschap. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat liet de Staten we ten dat de sanering van de faillie te fosforfabriek pas 22 december klaar is, terwijl die eigenlijk 9 mei had moeten zijn afgerond. Eind oktober is het saneringsbud get van 41 miljoen euro ver bruikt. Tot nu toe zijn de provin cie en grondeigenaar Zeeland Seaports de dans ontsprongen. De sanering wordt betaald uit de boedel van Thermphos plus een bijdrage van het ministerie van Infrastructuur Milieu. De pro vincie is echter tot het einde van het karwei verantwoordelijk voor operationele kosten en eventuele meerkosten die aannemingscom binatie Decontamination Servi ces maakt. Ze loopt dus finan ciële risico's nu het project vertra ging oploopt. Mocht er meer geld nodig zijn, dan wil De Bat dat vier partijen een steentje bijdra gen: de provincie, Zeeland Seaports, de curatoren van Thermphos en het ministerie van Economische Zaken. Het plan Perkpolder, dat een soort economische compensa tie is voor de verdwenen veer dienst, bestaat uit een 18-holes golfbaan, 200 woningen in de westelijke Perkpolder, 250 wo ningen op het voormalige Veer- plein, een hotel, een jachthaven met 350 ligplaatsen, 75 hectare buitendijkse natuur en aanpas sing van de weg N689. Perkpol- derbeheer BV (waarvan de pro vincie en de gemeente 50 pro cent aandeelhouder zijn) onder handelt met ontwikkelaar Hulst aan Zee en de Vlaamse fi nanciële holding Sobradis. De laatste twee willen het aanvan kelijk in twee stukken geknipte plan in één keer uitvoeren. De grondoverdracht zou 18 okto ber moeten plaatsvinden, maar de provincie vreest dat dat niet gehaald wordt. Een ander risico is dat de voorstellen van Hulst aan Zee/Sobradis onacceptabel zijn voor de aandeelhouders van Perkpolderbeheer BV. Kans op vertraging dus, hoewel 2024 als einddatum volgens de provincie niet in het geding is. In februari bleek dat het natuur- en recreatieproject Waterdunen bij Breskens zonder ingreep 6 miljoen euro meer gaat kosten. Het totale project kost 200 miljoen euro. Be zuinigen door het plan soberder uit te voeren is onmogelijk, staat in de voortgangsrapportage. Om dat ze zelf geen geld op plank heeft liggen, vraagt de provincie de partners in het project - Moleca- ten en waterschap Scheldestromen - een 'aanvullende bijdrage'. Dat verzoek is slecht gevallen. Gedepu teerde Staten melden in de voort gangsrapportage: „De gesprekken met de projectpartners over moge lijke bezuinigingen danwel het niet realiseren van ambities gaan moeizaam en leiden tot spannin gen." De provincie zegt nu wel meer grip het project Waterdunen te hebben. Dit pakket bestaat uit ontpol- dering van de Hedwigepolder, uitbreiding van het Zwin, middengebied Waterdunen en Perkpolder, vijf buitendijk se projecten van in totaal 216 hectare en wat kleinere zaken. Doel van de maatregelen is na- tuurherstel in de Westerschel- de. De rol van de provincie is beperkt: begeleiding en toe zicht. Volgens het convenant dat Rijk en provincie hebben gesloten, zou de complete 600 hectare eind 2019 moeten zijn ingevuld. Inmiddels blijkt dat die datum onhaalbaar is. Zo kost de gerechtelijke procedu re om eigenaar Gery De Cloedt van de Hedwigepolder te onteigenen meer tijd. De Cloedt zal ook in cassatie gaan, heeft hij gezegd. Ook de uitvoering zal langer duren dan is ingeschat. Dat is het ge volg van vergunningseisen rond Natuurbeschermingswet en de ontheffing van de Flo ra- en Faunawet. De stuur groep waarin alle betrokken partijen zitten, heeft het mi nisterie van Economische Za ken recent voorgesteld de looptijd te verlengen tot 2022. Pistool in brandgang Scooterrijder vlucht na botsing 112 NIEUWS Verwarde man gooit met dakpannen Wat is er mis met de slogan 'Rond je met een pontje'? „Iedereen kan zich er iets bij voorstellen, het is goed en bekt lekker. Dat moet je niet veranderen." Aad de Klerk uit Middelburg snapt er niets van dat de zes toeris tische fiets-voetveren verder door het leven gaan als 'De Zeeuwse pontjes'. „Alleen omdat men el ders ons misschien heeft geïmi teerd? Maak er desnoods Rondje met een Zeeuws pontje van." De Klerk heeft recht van spre ken. Tussen 1994 en 1996 was hij voorzitter van de door de provin cie ingestelde initiatiefgroep 're creatie en cultuurhistorie'. „Daar bedachten we 'Rondje met een pontje'. Het is een aansprekende titel. Er is geen provincie die vroe ger zoveel pontjes had als Zee land. 120!" Maar omdat onder andere Mid den-Limburg 'Rondje met het pontje' kent, moeten de Zeeuwse veren beter herkenbaar worden. Onzin, vindt De Klerk. „We lijken er in Zeeland patent op te hebben om een goed concept, een bekend logo of een heldere slogan op vage gronden te vervangen door iets van mindere kwaliteit." donderdag 28 juli 2016 't Gaat allemaal traag Frank Balkenende Vertraging Klein financieel risico Vertraging Mogelijk duurder Mogelijk vertraging Vertraging Duurder Vertraging GOES MIDDELBURG GOES Een Poolse man heeft woens dagochtend voor onrust ge zorgd in de Lange Vorststraat in Goes door dakpannen naar be neden te gooien. De straat werd korte tijd afgesloten. Met hulp van een andere Poolse man, die als tolk optrad voor de hulpverle ners die ter plaatse waren geko men, werd hij van het dak ge praat. Hij is overgebracht naar Emergis in Kloetinge en zal daar beoordeeld worden door een psychiater. In een brandgang van de Mon- netstede in Goes is woensdag ochtend vroeg een vuurwapen gevonden. De politie heeft aan wijzingen gekregen dat er moge lijk een schietincident is geweest in de omgeving van de Oude Zee dijk achter de Goese Polder. Dat Het mogelijke schietincident heeft zich vermoedelijk afge speeld tussen 22.00 uur dinsdag avond en 2.00 uur woensdagoch tend vroeg. Getuigen of tipge vers kunnen zich melden bij het politiebureau in Goes, maar ook via 0900 - 8844 of via Whatsapp (06-122 07 006). Een 17-jarige jongen uit Bigge- kerke is dinsdag zwaargewond geraakt toen hij met zijn scoo ter op een andere scooter botste op de Abeelseweg in Middelburg. De bestuurder van de andere scooter ging er na het ongeval vandoor. De ge wonde jongen vertelde dat hij twee scooters tegemoet reed. Op een van hen botste hij. De tegenligger viel ook en zijn scooter kwam in de sloot te recht. Zijn maat haalde die snel uit het water, waarna ze samen vluchtten. De politie vond in de sloot wel de kentekenplaat. Na onderzoek bleek die gestolen. Jeffrey Kutterink Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33