Haar voorbereiding was minutieus. Niemand kent ée geheimen van de olympische baai beter dan zéilstèr Marit Bouwmeester. In Rio js ze misschien telf-wet haar grootste tegenstander. f 27 OLYMPISCHE SPELEN NOG 8 DAGEN Ik heb geprobeerd mijn skills zo af te richten dat ik kan winnen onder alle omstandigheden Andere zeilsters kunnen niet winnen in Rio, maar ik kan er wel verliezen In het brein van Marit Bouw meester zitten, keurig opgebor gen in toot vakjes, 1001 scena rio's die zich straks in de baai van Rio de Janeiro kunnen vol trekken. „Sommige zeilers", zegt de 28-jarige Friezin, „zijn van 'go with the flow, we zien wel hoe de wind waait'." Zo werkt het voor haar dus niet. „Ik heb misschien maar vijf van die scenario's nodig, maar ik kan die er dan zo uithalen en weet welke tac tiek daarbij hoort. Alsof je een heel boek leert voor een tentamen, maar slechts een paar vragen krijgt." Heel veel werk voor niets dus ook. Maar liever dat, dan improviseren. „Je ge voel kan je in de steek laten, zeker in Rio. Ik wil houvast, ben meer van de wetenschappelijke benadering." Zeilers zijn afhankelijk van het weer en van wind. Van stroming en van de grillen van tegenstanders. Niets is voorspelbaar. Maar alles wat Bouwmeester de afgelopen jaren heeft gedaan, was erop gericht de toe valsfactor zo klein mogelijk te ma ken. Als er dan na een week varen ie mand anders beter is, oké, gefelici teerd. Maar er is geen zeilster die be ter voorbereid op pad gaat dan zij. Toen Bouwmeester in 2013 voor de eerste keer in Rio kwam om kennis te maken met het olympische water, was er geen andere zeiler te beken nen. In 2014 wel, een paar Britten. Toen de rest van het spul in 2015 de zeilen kwam hijsen, kon Bouwmees ter de omgeving al dromen. De bui tenbanen op de open zee, de Guana- bara Bay dichtbij de kustlijn, de smal le opening tussen beide, de reusach tige Sugarloof-berg met zijn myste rieuze invloed op de wind. Alles had ze in kaart. Zeilbijbel Letterlijk. Bouwmeester heeft op haar laptop een enorme zeilbijbel aangemaakt. Net als vier jaar geleden in de aanloop naar 'Londen'. „Maar die was nog gemaakt met pen en pa pier. Vlak voor de Spelen liet ik mijn aantekeningen in het vakje van de stoel voor me in het vliegtuig zitten. Ik werd helemaal gek." Over op de digitale variant dus. Voor het geval er wat met de laptop gebeurt, heeft ze back-ups gemaakt. Niet één, niet twee, maar 'veel'. Vei lig opgeborgen in een kluis. Het document is een groot dag- PASPOORT boek, van de 300 dagen die ze al in Rio doorbracht. Met metingen van de wind, observaties en terugkeren de patronen van stromingen, de kleur en textuur van het water. Eén deel is puur technisch. Het tweede is tactisch, met spelregels. Wat te doen als dit of dat gebeurt, bij die en die omstandigheden. „Als je dat voor een race zou lezen, zul je zien dat ik het precies zo uitvoer. Ik heb geprobeerd mijn skills zo af te rich ten dat ik onder alle omstandighe den kan winnen." Bouwmeester is vier jaar verder dan in Londen. Daar was ze voor haar gevoel de beste, maar eindigde ze met zilver. Het duurde even voor dat ze daarmee kon leven. „Ik heb van kinds af aan het uitgangspunt dat je het niet doet voor een tweede plek. Zo van: ik doe alles wat ik kan, zet alles opzij, om de één na beste te zijn... Ik snap überhaupt niet waar om er zilveren en bronzen medailles worden uitgereikt. Is ook een egodin getje, hoor. Nu ben ik wel blij met die tweede plaats in Londen. Maar je moet het niet te snel accepteren." Kaartenhuis Na de Spelen nam Bouwmeester een halfjaar vakantie. Even bijtan ken. Jarenlang was ze 300 dagen van huis geweest. Toen ze de boel begin 2013 weer oppakte, stortte haar le ven als een kaartenhuis in elkaar. Haar relatie met Ben Ainslie, de Brit die in Londen voor de vierde keer zeilgoud won, liep stuk. Haar coach Mark Littlejohn verbrak de samen werking, vaste trainingspartner Clai re Blom koos voor een andere klasse en ook haar fitnesstrainer moest weg. Bouwmeester begon haar campag ne voor 'Rio' helemaal op nul. Vond met Jaap Zielhuis een nieuwe coach, eentje die 180 graden anders is dan Littlejohn. Maar het werkt. In 2014 werd ze voor de tweede keer wereld kampioen. Wie haar kan verslaan? Bouw meester zegt dat ze zelf haar groot ste tegenstander is. „Een beetje op zijn Cruijffs. Anderen kunnen niet winnen, ik kan wel verliezen. Het uitdagende van deze sport is dat niet altijd de sterkste wint. Het ge beurt niet heel vaak, maar ik kan het overzicht verliezen, onhandige din gen doen als ik even niet scherp ben. Vooral van overmacht word ik slordig. De kunst is zeven dagen lang precisie en perfectie na te stre ven en niet te verslappen." donderdag 28 juli 2016 Marit Bouwmeester is in Rio op alles voorbereid foto pim ras De zilveren en bronzen medaille snap ik niet' Rik Spekenbrink Eindhoven Naam: Marit Bouwmeester Sport: Zeilen, La ser Radial Leeftijd: 28 jaar Eerdere Spelen: één, zilver in Londen 2012 Grootste succes sen: 2x wereldkampi oen (2011, 2014) Marit Bouwmeester won goud op de WK van 2014. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27