Nederlandse kerken waarschuwen kerkgangers: let op wie er binnenkomt LAST MINUTE REIZEN 13 Tweede dader aanslag op kerk is 19-jarige man zonder justitieel verleden Niet alleen Parijs, maar heel Frankrijk heeft extra beveiliging nodig na de jongste aanslag. En waarom kon een jihadist moeiteloos vrij rondlopen? ,449 De Franse regering gaat de komende maanden tienduizenden extra agenten inzetten voor de beveiliging van de bevolking. Ook worden meer man schappen vanuit de hoofdstad naar kleinere steden en dorpen gestuurd. Hiertoe is besloten na de aanslag van dinsdag in een kerk in het Nor- mandische Saint-Étienne-du-Rou- vray. Twee mannen die zeiden te han delen uit naam van IS sneden de keel door van een 86-jarige priester. De terreurdaad kwam anderhalve week na de aanslag in Nice, die aan 84 mensen het leven kostte. „Deze zomer mobiliseren we 23.500 extra agenten, militairen en re servisten", aldus minister van Bin nenlandse Zaken Bernard Cazeneu- ve. Zij zullen worden ingezet bij festi vals en concerten. De veiligheidsdien sten worden ook uitgebreid. „De ko mende maanden zullen we 9.000 nieuwe banen creëren." Cazeneuves collega van Defensie maakte boven dien bekend meer manschappen naar kleinere steden te sturen. Van de ongeveer ro.ooo agenten en mili- VEILIGHEID KERKEN tairen die sinds vorig jaar patrouille ren in Frankrijk, is het merendeel in Parijs ingezet. Maar nu terreuraansla gen steeds vaker buiten Parijs wor den gepleegd, gaat dat veranderen. Zo'n 4.000 manschappen blijven in de hoofdstad, de andere 6.000 wor den over het land verspreid. Inmiddels duiken er steeds meer vragen op over één van de daders van de aanslag in Saint-Étienne-du- Rouvray. De 19-jarige jongen probeer de vorig jaar twee keer tevergeefs naar Syrië te reizen en kreeg daarna huisarrest met een enkelband om. Maar de rechter kwam ook met een verlofregeling: de jongen mocht 's morgens wel de deur uit. Justitie te kende nog bezwaar aan tegen die re geling, maar dat werd verworpen. Oppositieleider Nicolas Sarkozy reageerde daarop furieus: „Hoe is het mogelijk dat dit soort mensen, die naar Syrië wilden reizen, vrij rond kunnen lopen?" Uit cijfers van de overheid blijkt dat in Frankrijk der tien 'jihadisten' huisarrest hebben en zo'n enkelband dragen. De regering reageerde op Sarkozy door te onderstrepen dat rechters on afhankelijk zijn. Het zijn rechters die beslissen hoe veroordeelden of ver dachten worden behandeld. „Ik ben We hebben hem tegen gehouden. Nu heeft hij wraak genomen in Frankrijk zelf Kerkgangers moeten goed oplet ten wie er 's zondags de kerk binnenkomt. Dat zegt de Rooms-Katholieke Kerk naar aanleiding van de gijzeling en moord in een katholieke kerk in Frankrijk dinsdag. „Het is zaak om in de eigen pa rochie alert te zijn", zegt woord voerder Anna Kruse van de overkoepelende kerkorganisa tie. „Je kunt bijvoorbeeld kijken of de mensen die binnenkomen herkenbaar zijn als gewone kerkgangers. Het is heel pijnlijk dat dit nodig is, maar het is ook verschrikkelijk wat er is ge beurd." In Saint-Étienne-du-Rouvray kwamen de twee mannen van Islamitische Staat binnen tij dens de mis. Katholieke kerken zijn gewend om dan de deuren open te houden voor bezoekers, ook in Nederland. Kruse: „We zijn graag voor iedereen toegan kelijk, maar het is goed om er over na te denken of dit zo kan blijven." Ook binnen de protestantse kerk wordt nagedacht over de veiligheid nu kerken doelwit zijn geworden van terroristen. Er wordt gewerkt aan een veilig heidsprotocol voor kerken. „We krijgen vragen van kerken of ze beter de deur op slot kun nen doen tijdens de diensten", zegt woordvoerder Marloes Nouwens van de Protestantse Kerk Nederland. „Vrijwilligers voor een strenge aanpak, maar wel binnen de regels van onze rechts staat. Als we dat niet doen, doen we precies wat de terroristen willen: on ze principes afschaffen", aldus minis ter Cazeneuve. De 19-jarige jongen was volgens vrienden en familie geradicaliseerd. Hij zou recent vaak over IS hebben gepraat en gezegd hebben dat hij ook 'iets wilde doen'. „Hij was duidelijk iemand die alles op alles zette om (naar Syrië) te gaan", zei voormalig anti-terreurrechter Mare Trévidic. „We hebben hem tegengehouden. Nu heeft hij wraak genomen in Frankrijk zelf." Gisteren meldden Franse media ook de identiteit van de tweede da der. Het zou eveneens gaan om een 19-jarige jongen, maar zonder justiti eel verleden. De officiële identifica tie zou moeilijk zijn omdat zijn ge zicht volledig werd verwoest tijdens de beschieting door de politie toen hij de kerk kwam uitlopen. Een aantal Franse media heeft gis teren besloten terughoudender te worden met het publiceren van per soonlijke informatie over terroristen. Een televisiezender en dagblad Le Monde zullen geen foto's meer laten zien van daders van aanslagen. Een radiozender besloot om ook geen na men meer te geven van terroristen. De media kiezen voor deze zogehe ten 'anonimisering' omdat de daders anders 'te veel eer' zouden krijgen. die de kerken beheren, zijn be zorgd." Volgens Klaas van der Kamp van de Raad van Kerken gaan veel geloofsgemeenschappen er al praktisch mee om. „Veel ker ken sluiten de deuren vijf minu ten nadat de kerkdienst begint. Een koster houdt dan in de ga ten wie er naar binnen of naar buiten wil." Behoefte aan meer beveiliging, zoals gebeurt bij synagogen, is er vooralsnog niet bij de kerkor ganisaties. Van der Kamp: „Dan zou je bijvoorbeeld ook alle theaters moeten beveiligen, want die zijn ook doelwit." Religieuze leiders in Frankrijk hebben gisterochtend gevraagd om extra beveiliging, meldt persbureau AFP. donderdag 28 juli 2016 Frankrijk zet meer agenten in Frank Renout Saint-Ëtienne-du-Rouvray Politiebewaking in een kerk in Rouen, waar een eerbetoon was voor de vermoor de priester, fotoafp rechter Mare Trévidic Deborah Jongejan Rotterdam «CORT//y Oad Van Split naar Dubrovnik, Kroatië 4/9 gegarandeerd vertrek* 10 dagen oad.nl/VRHR03 Belgische Ardennen, Bouillon, België 2/9, 10/10 gegarandeerd vertrek399 5 dagen oad.nl/BEBEOI Het hart van de Harz, Braunlage, Duitsland 27/8, 24/9 gegarandeerd vertrek* A99 8 dagen oad.nl/BEDE06 Rome, Sorrento Amalfikust, ltaNë "ZOO 6/9 gegarandeerd vertrek* j 8 dagen oad.nl/VEIT09 Beleef de landing in Normandië, Caen, Frankrijk 5 dagen oad.nl/BEFROI Kloosters en steden van Salzkammergut, Oostenrijk 29/8 gegarandeerd vertrek* IO dagen oad.nl/BEAT 17 *kijk voor meer data op onze website of ga naar uw reisbureau Boek nu op Oad.nl/wegener C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. pmKie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13