u U 12 NI 'Strategie ontbreekt en ministeries steggelen over wat er moet gebeuren' De grootste Nederlandse militaire missie zit in Mali, waar in VN-verband wordt gewerkt aan veiligheid en stabiliteit. Binnenkort beslist het kabinet of de missie wordt verlengd. sen coalitiepartijen WD (wil weg) en PvdA (wil blijven) wel voortgezet worden, zij het in afgeslankte vorm. De VN-missie in Mali is voor het in ternationaal aanzien goed, maar trekt ook een onevenredig grote wis sel op het personeel en materieel. In de aanloop naar dat mogelijke com promis besloot het kabinet vorige week al de Chinook-transportheli kopters en Apache-gevechtshelikop ters terug naar Nederland te halen - smeekbedes van VN-baas Ban Ki-moon ten spijt. Nu wordt vooral nog gesteggeld over welk land die luchttaken - ook in het geval van een evacuatie tijdens een operatie - wil en kan overnemen. 'Er is geen visie' Filmmaker Robert Oey was voorstan der van de missie. Maar na een jaar filmen in Mali voor een documentai re denkt hij nu dat we beter weg kun nen gaan. „Dat zeg ik met pijn in het hart, maar ik zag met eigen ogen dat het niet goed gaat in Mali. Nederland doet mee enkel om het meedoen." Het probleem zit 'm niet in Mali of de missie daar, stelt Oey, maar is fun damenteler: „Er is geen visie op hoe we de krijgsmacht willen inzetten. Wie is de vijand? Wat is het doel? Hoe lang blijven we? Defensie roept al jaren om meer geld, maar er is eerst een strategie nodig. En die moet niet door militairen, maar door de politiek geschreven worden." Het is precies hoe ook Apache vlieger Gordijn erover denkt. „Onze taak was helder. We vergaren inlich tingen. Maar met die inlichtingen moet je wel iets doen. En dat heb ik heel erg gemist. We zagen tijdens die verkenningen gewapende ben des terrein inpikken. Daar moet je Apache-piloot Peter Gor dijn is er klaar mee. Vo rig jaar vloog hij nog in Mali. Ondersteunde hij grondtroepen. Vergaar de inlichtingen. Maar hij heeft er geen trek meer in. „Niemand kon mij antwoord geven op de vraag wat de rol van de VN-missie nu is", zegt hij. Dus verliet hij het leger. Gordijn is niet de enige die gedesil lusioneerd terugkeerde uit Mali. Joost de Wolf, de Nederlandse kolo nel der mariniers, was bijna een jaar lang de chef militaire operaties van de VN-missie in Mali. Toen hij in 2014 aankwam in hoofdstad Bamako - waar het VN-hoofdkwartier is ge vestigd - schrok hij van de organisa tie. Of liever: het gebrek eraan. „De missie was opgezet om te misluk ken", zei hij eind mei in Amsterdam bij een debatavond over de Mali missie. De Wolf, die in Mali leiding gaf aan 12.000 militairen, haalde er de be zem doorheen. Maar daarbij kreeg hij vanuit Den Haag niet duidelijk te horen wat er nou moest gebeuren. Er was een constante strijd tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie, die allebei andere din gen belangrijk vinden. Ogen en oren Misschien door die worsteling beslo ten de twee departementen ondanks eerdere verzoeken niet mee te wer ken aan een verhaal over wat onze militairen en diplomaten precies doen in het West-Afrikaanse land. We weten alleen dat Nederland sinds 2014 met zo'n 450 militairen, 7 helikopters en 18 diplomaten een bij drage levert aan de VN-missie Mi- nusma in Mali. De Nederlanders - commando's en mariniers - voeren in en rond Gao verkenningen uit en verzamelen inlichtingen. Defensie stelt trots dat 'wij' de 'ogen en oren' van de missie zijn; zonder de Nederlandse inlichtingen kunnen andere operaties niet wor den uitgevoerd. Minister Bert Koenders van Buiten landse Zaken was stellig dit voorjaar: vóór de zomer zou het kabinet een besluit nemen over verdergaan of stoppen in Mali. De zomer is er in middels en heel politiek Den Haag is met reces. De meeste Kamerleden en ministers hebben allengs hun kof fers gepakt. Een Mali-besluit is er nog niet. Toch wordt er volop gespeculeerd. De missie zou ondanks geruzie tus- dan iets mee, vind ik. De politie kan ook niet alleen maar informatie ver garen over criminelen en ze nooit op pakken." Te laat Langzamerhand sijpelt ook in de po litiek het besef door dat het anders moet. VVD-Kamerlid Han ten Broe- ke vroeg het kabinet vorige week in een Kamerdebat of de zomer benut kon worden om een 'visiestuk' op te stellen. Minister Koenders noemde dat 'een goed idee'. Maar komt het niet te laat? De missie in Mali is een zogeheten geïntegreerde missie, het parade paardje van Nederland: niet alleen het wapengekletter van Defensie, maar ook diplomatie en ontwikke lingssamenwerking is vertegenwoor digd in de vorm van ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Dat heet officieel de 3D-benade- ring: defensie, diplomatie en develop ment (ontwikkelingssamenwerking). Die drievoudige benadering is be langrijk omdat met name de PvdA de missie ook ziet als een antimigra- tiemissie. „Wat wij daar doen heeft een direct effect op ons. Door hon gersnood en droogte vertrekken veel mensen uit West-Afrika. Er zitten 15.000 Malinezen in Italië", aldus PvdA-Kamerlid Angelien Eijsink. Een groot deel van de inlichtingen taak hebben de Nederlanders inmid dels al overgedragen aan de Duitsers. Die kunnen die taak in principe pri ma voortzetten, vindt kolonel De Wolf. Hij wil niet zeggen of de mis sie volgens hem verlengd moet wor den. „Gek genoeg is dat een politiek besluit, waaraan de militaire kant on dergeschikt is. Dus daar zeg ik lekker niks over." Met die inlichtingen moet je wel iets doen De missie was opgezet om te mislukken donderdag 28 juli 2016 Hanneke Keultjes Raymond Boere Den Haag Nederlandse Apaches in Gao. FOTO EVERT-JAN DANIELS/ANP Peter Gordijn —Joost de Wolf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12