Burgh-Haamstede gaat aan de slag voor leefbaarheid fel GV Delta Sport opent deuren in de vakantie SCHOUWEN-DUIVELAND 7 De één kruipt achter een spelcomputer, de ander bouwt een pipowagen De 16-jarige Joan Dorst uit Oosterland bouwde zijn eigen pipowagen en gaat ermee op reis. en nichtje Sandy hun reisdoel te bereiken. Op 't gemakje. Joan was al vaker op het festival van historische trekkers en moto ren. Toen hij daar eens een pipo wagen zag, was hij verkocht. „Ik had gelijk ideeën over hoe ik wil de dat de mijne eruit zou zien. Eenmaal thuis ben ik op zoek ge gaan naar een oude schaftkeet. Ik vond er één in Kerkwerve." Dat ding bleek echter niet in heel goede staat; alle houten pla ten waren rot. Alles moest eraf, niets bleef ervan over. Samen met zwager Nico Donselaar en oom Hans van de Velde heeft Joan de keet helemaal opnieuw opge bouwd. Zijn moeder en zus Janine hielpen met de aankleding. Zijn vader stond gisteren nog om vier uur op voor het laatste likje verf. Nu, precies een jaar later, is de pipowagen klaar. Aan alles is gedacht. Van het sfeerhaardje tot de kneuterige gor dijntjes. Van het Britse patrijs poortje tot het Franse brocante- lampje. Van de wateropslag tot de bergruimte die zo hoog is dat er precies een kratje bier in past. De wagen is superstrak afgewerkt: een plaatje om te zien. „Ik ben ook echt heel trots", glundert Joan. Dat mag ook wel, want hij heeft er veel voor over ge had. Elke vrije minuut ging erin zitten. „Mijn vrienden in Bru heb ik al een poosje niet gezien. In het begin vroegen ze nog of ik mee- Mijn vrienden in Bru heb ik al een poosje niet gezien. De wagen moest af ging naar de kroeg in Nieuwer- kerk, maar ik wilde aan mijn pipo wagen werken. Die moest af." Als enige Duivelander in zijn metaal- en elektroklas vol jongens uit Renesse en Zierikzee, die ook nog eens als enige Zeeuws praat, was Joan wel gewend zijn eigen gang te gaan. Hij kan er niks aan doen; er stroomt motorolie door zijn aderen, zijn handen willen ge reedschap vasthouden. En Joan heeft het niet van een vreemde: zijn vader Jan Joost sleutelt ook graag aan alles wat authentiek is en wielen heeft. Ook opa Johan nes (op het dorp bekend als Wan nes) deed het al. Zijn oude, maar prachtig gerestaureerde BSA-mo- tor staat te pronken in de schuur die is omgedoopt tot het J. Dorst Museum. Daar, in de oase van die sel- en olieluchten, komen liefheb bers van oude landbouwwerktui gen samen. Janine hield er recente lijk nog een bingo-avond en Joan geeft er binnenkort een feest om te vieren dat hij geslaagd is aan de Pieter Pontes. Na de zomer gaat Joan mechatro- nica studeren in Bergen op Zoom. Of hij later het bedrijf van zijn va der overneemt, weet Joan nog niet. Zijn vader raadt het -zoals het een vader betaamt- af. „Boe ren hebben tegenwoordig zelf al les wat ze nodig hebben, zegt hij. Ach, ik zie wel. Eerst maar eens met de pipowagen naar Limburg. En wie weet kan ik er volgend jaar mee naar de Brouwse dag." Terwijl zijn klasgenoten joegen op Pokémon, legde Joan de laatste hand aan zijn pipowagen. Na een jaar timmeren, sleutelen en schil deren is de woonwagen klaar om aan de Unimog gekoppeld te wor den. Op naar Panningen! Op de keukentafel ligt een lange boodschappenbrief. Knakworsten prijken bovenaan de lijst. Nog één nachtje slapen en de grote reis naar het Internationaal Historisch Festival kan beginnen. De Uni mog kan maar dertig kilometer per uur, hooguit, dus onderweg naar Limburg brengt het Ooster- landse trekkersgezelschap nog een nacht door in Baarle-Nassau. Vrij dag hopen Joan, zijn zwager, tante ZIERIKZEE GV Delta Sport zet in de zomervakantie de deuren van de turnzaal in Laco Sportcen trum in Zierikzee open voor kin deren van Schouwen-Duiveland die willen sporten. Dat gebeurt vanaf dinsdag 9 au gustus. Vorig jaar heeft de sport vereniging een proef gedaan met eigen leden die in de vakantie konden doorsporten. Die proef werd een succes, maar er kwa men ook veel vragen binnen van kinderen die graag een keer een vriendje of vriendinnetje wilden meenemen. Dankzij financiële steun van stichting Nutsfonds Zierikzee kan GV Delta Sport nu aan die wens tegemoet komen en zijn ook kinderen van Schou wen-Duiveland die geen lid zijn welkom. Op dinsdagen kunnen kinde ren van 9.30 tot 11.00 uur terecht om te gymmen. Thssen 11.00 en 12.30 uur staan trampolinesprin gen en freerunnen op het pro gramma. Iedere woensdag zijn kinderen van één tot vier jaar met hun ouders, grootouders of oppas wel kom om te komen spelen. Voor die groep is de turnhal net een overdekte speeltuin met trampo lines, blokkenbakken en klimtoe stellen. Zij kunnen van 9.30 tot 10.30 uur terecht. Op straat is de leefbaarheid van Burgh-Haamstede al langer onder werp van gesprek. De brand in het pand van voormalig warenhuis Goudzwaard gaf het laatste zetje. „Pas in 2017 een visie? Maar we hebben nü een probleem. Dat is misschien een groot woord, maar er was toch onrust op het dorp: wat moeten we nu?" Aan de slag, vinden ondernemersvereniging en dorpsraad eensgezind. Gebruik makend van de eigen kennis en contacten valt er zinnig voorwerk te doen. Pro Work In samenwerking met de stich ting Pro Work uit eigen dorp wor den na de zomer inspraakavonden belegd met bewoners, verenigin gen, ondernemers en andere orga nisaties. Het streven is om begin volgend jaar een conceptplan aan de gemeenteraad te overhandigen. Dat is best een spannend proces, erkent dorpsraadvoorzitter Cloodt. „Alle neuzen staan op zich dezelfde kant op: gericht op de toekomst." Botsen Tegelijkertijd, schetst de dorps raadvoorzitter, kunnen belangen van bijvoorbeeld recreatieonderne mers en inwoners stevig botsen. „Maar we moeten het samen doen. Samen zorgen voor leefbaar heid. Daar heb je denkers en doe ners voor nodig. Als je die weet te bundelen, kun je heel ver komen." woensdag 27 juli 2016 Joan Dorst (16) uit Oosterland heeft een passie voor alles wat authentiek is en wielen heeft. Het afge lopen jaar heeft hij zijn eigen pipowagen gebouwd. Vandaag gaat hij ermee op reis. foto dirk-jan gjeltema —Joan Dorst Met van die kneuterige gordijntjes Wendy Wagenmakers Oosterland In de pipowagen is plaats voor drie. En aan alles is gedacht, tot een sfeerhaard en kneuterige gordijntjes aan toe. foto: dirk jan gjeltema Dorpsraad en ondernemersvere niging van Burgh-Haamstede zetten samen de schouders on der de ontwikkeling van een dorpsvisie. In de gemeentelijke planning is het dorp pas in 2017 aan de beurt. Dorpsraadvoorzit ter Chantal Cloodt: „Wij willen nu al aan de slag." Esme Soesman Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61