J Greipel in Parijs eindelijk snelste Gewaardeerde meesterknecht Wout Poels weet dat de beloning ooit heus zal volgen fcfc Sagan valt in de prijzen 3 dan zijn toenmalige kopman Bradley Wiggins. Vanuit dat kamp wordt het verhaal verteld dat Froome 's avond in het hotel na een Pyreneeënetappe om een grote som geld vroeg om zich in de rest van de Tour weg te cijfe ren voor Wiggins. Maar nog vreemder is het ver haal over het verleden van Froome. Want laten we wel we zen: hij kwam uit de lucht vallen als klassementsrenner. Eind 2011 stond hij op het punt om eruit te worden gegooid bij Sky; hij was er niet meer dan een waterdrager. „Chapeau, monsieur Wouter Poels. Bravo!", zei de commenta tor van de Franse televisie toen de meesterknecht van deze Tour de France gewapend met een fris pilsje in zijn hand gistermiddag al fietsend op de foto ging met zijn kopman Chris Froome. Meer nog dan vorig jaar werd deze Tour de France duidelijk hoe be langrijk Poels is geworden bij Team Sky. Als een vleesgewor den stofzuiger zoog hij bergrit na bergrit de klimgeiten op die on danks het imponerende tempo van de Sky-trein toch nog dach- Op het laatste moment werd hij opgeroepen om de Ronde van Spanje te rijden, als vervanger van de zieke Lars Petter Nord- haug. In die Vuelta werd Froome tweede in het eindklassement. Niemand had het zien aankomen - ook zijn ploeg niet. Het was een komeetinslag. Van de ene op de andere dag was Froome een po tentiële winnaar van een grote ronde. Legende De redenen die hij naderhand noemde, lijken geen hout te snij- ten te kunnen ontsnappen. In de Pyreneeën, maar zeker in de Alpen bleek Poels met zijn sterkste touroptreden ooit de belangrijkste knecht van de gele truidrager. „Ach, ik heb gewoon mijn steentje bijgedragen en gelukkig was ik de laatste dagen supergoed. Maar Chris moet het zelf toch afmaken en ik ben maar een klein onderdeel in het suc ces", bleef Poels zoals altijd be scheiden. Het gebaar van Froome, na de finish van vrijdag, vertelde een completer verhaal. In de chaoti sche finale naar Saint-Gervais Mont Blanc lag de Brit opeens op de grond. Gele trui kapot. Materi- den. Hij zou een tropische ziekte onder de leden hebben gehad (bil- harzia), maar daar had hij ook na zijn eerste zege in de Tour nog last van. Hij zou vet hebben verlo ren, maar ook met een paar kilo meer had hij logischerwijs wel eerder iets meer van zijn huidige klasse hebben laten zien. Het is een raadsel waarop het antwoord nog niet gevonden is. Je kunt voor het antwoord van het raad sel heel cynisch wijzen naar het dopingpotje, maar daar is bij Froome geen enkel bewijs voor. Met drie Tourzeges heeft Froome zich tussen legendes als Greg LeMond en Louison Bobet gehesen. En hij is nog lang niet klaar, want hij is pas 31 jaar oud en zegt nog jaren mee te willen doen. „Mijn focus ligt nu echt op de Tour, omdat het zo'n speciale race is. Het is mijn droom om de komende vijf a zes jaar aan de start te staan van de Tour en om mee te kunnen doen om de ze ge" Chris Froome is en blijft een enigma. Hij was er ineens, maar hij is voorlopig nog lang niet van plan om te verdwijnen. aal kapot. Geraint Thomas stond z'n fiets af en Poels loodste Froome veilig naar de finish, waar de Limburger een arm om zijn schouder kreeg van de tour winnaar. „Ik moet mijn ploegma ten danken en in het bijzonder Wout." Ooit komt de beloning voor al het beulswerk, weet Poels, die zichzelf nu nog met alle plezier wegcijfert. „Misschien volgend jaar al wel, in de Giro of de Vuel ta. Of hier als tweede man achter Chris", verwacht hij. Eerst wacht een duel tussen Froome en Poels, in de olympische wegrace. „Daar kan Wout gewoon winnen", stelt Sky-teambaas Dave Brailsford. Marcel Kittel kreeg in Parijs te ma ken met een lekke band en vanaf dat moment was hij eigenlijk ge zien. Hij kwam nog wel terug in het peloton, maar kon geen rol van betekenis meer spelen. De overwinning moest hij laten aan zijn landgenoot Greipel. Peter Sa- gan werd tweede, Alexander Kris- toff eindigde als derde. De renner van Lotto Soudal was na afloop uiteraard zeer opge lucht. „Dit is niet te beschrijven, ik ben echt supertrots. Het Lotto team heeft geloof in me gehou- Ik ben echt supertrots. Lotto heeft geloof in me gehouden den. De afgelopen drie weken was het proberen, proberen en nog eens proberen. Maar het lukte ge woon niet." Dat het in de laatste rit toch luk te, kon de Duitser eigenlijk niet ge loven. „Als ploeg hadden we een goed plan, in het begin energie sparen en op het eind vol gaan. De ploeg heeft hard voor me gewerkt, uiteindelijk kwamen we één man te kort in de trein. Maar ik kon mee in het wiel van Kristoff en uiteindelijk wist ik het af te ma ken. Het kon niet beter dan dit, winnen in Parijs is fantastisch." Peter Sagan is zaterdag gekozen tot de strijdlustigste renner van deze Ronde van Frankrijk. De jury gaf drie stemmen aan de Slowaak, die ook al de groene trui won. Sa gan hield de Belg Thomas De Gendt (twee stemmen) en de Co lombiaan Jarlinson Pantano (één stem) achter zich. Voor de verkiezing mochten wielerfans via internet hun voor keur uitspreken. Daarna was het aan de jury om een keuze te ma ken. Sagan was net als vorig jaar veelvuldig in de aanval. In de Tour van 2015 leverde dat vijf tweede plaatsen op, dit jaar was Sagan met drie ritzeges een stuk succes voller. maandag 25 juli 2016 r A Het geel zat Chris Froome deze Tour weer als gegoten. Na de achtste rit kreeg hij de trui om zijn schouders, foto reuters Arjan Schouten Parijs Wout Poels eindigde als 28ste in het algemeen klassement. Een knappe prestatie, aange zien de Limburger een aantal etappes rustig uitreed om zijn benen te sparen. $5- Op de Champs-Elysées kwam André Greipel gisteren, na drie weken Tour, eindelijk als eerste over de finish. Martijn Zeven Parijs —André Greipel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35