l L l 1 Bekende Oranje Generaal Winfried Witjes sterft in harnas 1 10 NI Dekker wil zomerschool beter op de kaart zetten TURKIJE INTIMIDATIE IN NEDERLAND De spanningen onder Turkse Nederlanders groeien. Grote gemeenten gaan overleggen over intimidatie en onrust. Meer leerlingen kunnen volgen de zomer hun tekorten wegwer ken en kennis bijspijkeren tij dens zomerschool. Die biedt vaak het enige alternatief voor zittenblijven of overgaan naar een lager schoolniveau. Staatsse cretaris Sander Dekker van On derwijs trekt er 9 miljoen euro voor uit, net als twee jaar gele den. Het is de bedoeling dat middelbare scholen het project uiteindelijk in hun eigen begro ting opnemen. Leerlingen wor den begeleid door docenten en studiecoaches, die ook extern kunnen worden ingehuurd. Ze kunnen in maximaal twee we ken voorkomen dat ze blijven zitten. Dit jaar bieden 310 scho len deze mogelijkheid. Ruim 13.000 leerlingen offeren er een deel van hun zomervakantie voor op. Naast het belang van de leerling speelt mee dat zit tenblijven duur is voor de school. „En voor veel leerlingen erg demotiverend", aldus Dek ker. „Vaak blijft een leerling op één of twee vakken zitten. Het is zonde als iemand een heel jaar moet overdoen." Aanhouding in rekening gebracht Duitser gemarteld Penning voor COC Bus kantelt: 13 gewond Tl r- nbekenden staken in| de nacht van vrij dag op zaterdag het gebouw van de Gouden Gene ratie in Deventer in brand. De stich ting is gelieerd aan de beweging van moslimprediker Fethullah Gülen, die volgens president Erdogan het brein is achter de mislukte coup. Een buurtbewoner rende vijf, zes keer op en neer met emmertjes water en slaagde erin de brand te blussen, nog voor de brandweer arriveerde. Ca mera's registreerden dat even na half twee 's nachts iets brandbaars naar het gebouw werd gegooid, mogelijk een molotovcocktail. Tijdens de couppo ging in Turkije, vorige week, sneuvel den al de ramen van het gebouw. De leden van de stichting durven niet meer bij elkaar te komen, zegt een bestuurslid dat anoniem wil blijven. „Sommigen van ons worden zelfs per soonlijk gebeld. Ze schelden ons uit voor landverraders en dreigen ons in elkaar te slaan als ze ons op straat zien lopen." Ook op internet gaan de verwensin gen door tegen de aanhangers van Gülen. PvdA-raadslid Rasit Görgülü uit Ede steekt zijn afkeer voor de Gülenbeweging op Twitter niet onder stoelen of banken: 'Een sekte.' Over de Nederlandse Gülenbeweging, en de daaraan verbonden Saniye Calkin, schrijft hij: 'Je zou hen liever kwijt zijn.' De PvdA beraadt zich over de kwestie. „We vinden dat mensen res pectvol met elkaar om moeten gaan", zegt een PvdA- woordvoerder. Minister Lodewijk Asscher (Integra tie) noemt de intimidatie 'onaanvaard baar'. Hij heeft vijftien gemeenten uit genodigd op zijn ministerie om op ambtelijk niveau te bespreken hoe ze het beste de onrust kunnen beteuge len. Het gaat om de gemeenten met de grootste Türkse gemeenschappen, waaronder Amsterdam, Rotterdam en Zaanstad. Volgens minister Asscher is de groepsdruk binnen Turkse groepen groot en durven opiniemakers of reli gieuze organisaties in Nederland daar om niet allemaal zichtbaar stelling te nemen tegen de intimidatie van Gülenaanhangers. „Zo'n klimaat maakt het niet makkelijk om op te staan en te zeggen: laten we gewoon normaal doen", zegt de woordvoerder van Asscher. Overigens heeft Diyanet, de religieuze organisatie die verbon den is aan Ankara, wel Turkse Neder- De Elstenaar was onderweg naar Schiphol, om op ludieke wijze de olympische ploeg richting Brazi lië uit te zwaaien, toen hij werd getroffen door een hartaanval. Witjes, die 58 jaar werd, was bij vrijwel elke interland van Oranje present. Hij stierf in in zijn geliefde én elke partij bij. En als het even kon vergezeld van het spandoek met tekst 'ELST' erop. Witjes was op nationaal niveau groot fan van Ajax. Op lokaal ni veau deed hij veel voor Spero en het gelegenheidsteam 'Betuws Elftal'. Zijn mondiale bekend heid leverde hem ook een lokale eretitel op: in 2007 kreeg hij de 'Döppert' van de Elster carnavals verenigingen. Toen Witjes door zijn magere financiële positie na een faillisse ment twee jaar geleden niet naar het WK in Brazilië zou kunnen, werd er geld ingezameld om hem toch in Zuid-Amerika te krijgen. EUROPRIDE befaamde out fit. Witjes droeg zijn oran je pak en pet, waarmee hij wereldwijd be kendheid ver- wief. Bij elke wedstrijd van Winfried Witjes het Nederlands foto anp elftal was hij aanwezig, waar bij televisieregiseurs hem graag in het vizier van de camera's kre gen. Een soort onofficiële mascot te van Oranje en het legioen. Al sinds het succesvolle EK in Duits land van 1988 was hij er vrijwel maandag 25 juli 2016 DEN HAAG AMSTERDAM Homo's, lesbiennes, transgenders en biseksue- len hebben zaterdag met de Pride Walk in Amsterdam, een tocht tegen homohaat en voor tolerantie, het vijftiendaagse evenement EuroPride geopend, foto remko de waal/anp BRUSSEL De politie in Brussel kwam woensdag na een terreuralarm in actie toen een verdachte man met een winterjas met draden er uit hangend in het centrum werd gesignaleerd. Een speciale een heid ging eropaf. Maar de ver dachte bleek een student die be zig was met een onderzoek naar stralingen. De politie was behoor lijk nijdig en stuurt nu een gepe perde rekening. De Universiteit van Gent en haar Iraanse docto raalstudent draaien op voor de grootschalige interventie op het Muntplein. De Britse gokbedrijven Rank Group en 888 Holding overwegen een bod op con current William Hill van 3 mil jard pond (3,6 miljard euro) volgens The Sunday Times. TORREVIEJA De Spaanse politie heeft een Duitser be vrijd die twee weken lang in zijn woning in Torrevieja zwaar is mishandeld. Vijf men sen zijn aangehou den, drie mannen en twee vrouwen in de leeftijd van 26 tot 37. Het slachtoffer had twee gebroken rib ben, een geperforeer de long en tal van bloedingen. De poli tie kwam in actie toen de zus meldde dat haar broer was ontvoerd. AMSTERDAM COC heeft de jubi leumpenning van de stad Amsterdam ont vangen voor de voort durende inzet voor gelijke rechten en ac ceptatie van seksu ele diversiteit. COC- preses Tanja Ineke kreeg de penning overhandigd. COURLAOUX Door een ongeval met een bus met tie ners uit Wales in het oosten van Frankrijk zijn zaterdag dertien gewonden gevallen, van wie drie ernstig. Volgens Franse me dia kantelde het voer tuig door nog onbe kende oorzaak op de A39 bij Courlaoux, in de buurt van Lons-le- Saunier in de Jura, en kwam in een grep pel langs de weg te recht. De bus was met 48 mensen on derweg naar Italië. ngst anha t bij Mare Guillet Deborah Jongejan Deventer Winfried Witjes, de Oranje Ge neraal in het publiek bij wedstrij den van het Nederland elftal, is gisterochtend onverwacht over leden. Bernardo van Hal Eist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10