Bibliotheek na zomer naar Zwin College Jazzenede in Assenede ZEEUWS-VLAANDEREN 11 Irak is Zeeuws-Vlaamse noodhulpverlener niet in koude kleren gaan zitten Jaap Scheele is weer terug in Zeeuws-Vlaanderen. De noodhulpverlener moet thuis in De Val weer ontgiften van zijn tijd in Irak. Ik heb niet het idee dat ik ben teruggekomen in een ander land. Deze situatie is er eigenlijk al sinds 11 septem ber 2001 Maar ik ben wel een illusie armer. Ik had gehoopt dat ik 's avonds met een voldaan gevoel in bed zou liggen, maar dat was niet zo zaterdag 23 juli 2016 Het eerste dat Jaap Scheele nu gaat doen, is met de motor door Europa, foto camile schelstraete Jaap Scheele (met boek) tijdens een bezoek aan een nog niet voltooide woning voor vluchtelingen in Bagdad. Scheele's taak was te zorgen voor betere huisvesting, foto ammar Norwegian refgugee council Guido van der Heijden De Val In januari 2015 vertrok Jaap Scheele uit het buurtschap De Val bij Terneuzen naar het Koerdische deel van Irak. Hij verruilde zijn baan als hoofd omgeving, economie, vast goed en openbare werken bij de gemeente Sluis voor een rol bij noodhulporganisaties Medair en later de Norwegian Refugee Cou- cil. In Koerdistan hield Scheele zich bezig met het realiseren van met name sanitaire voorzieningen voor mensen die op de vlucht zijn geslagen voor de terreurdaden van Islamitische Staat (IS). Half juli was hij weer terug in De Val. Aanslagen in Amerika, Duits land, Parijs en Brussel. Sinds hij naar Irak vertrok, lijkt het terroris me steeds dichterbij gekomen. Toch ervaart Scheele het niet zo. „Ik heb niet het idee dat ik ben te ruggekomen in een ander land. Deze situatie is er eigenlijk al sinds 11 september 2001. Dat was eigenlijk al een wakker-wordt-mo- ment. Iedereen weet eigenlijk wel waar hij was toen dat gebeurde. Ook in Irak volgde ik het nieuws, de verharding van het debat. Ik zette pas een filmpje op Facebook waarin wordt uitgelegd hoe Hitier aan de macht kwam. Dezelfde krachten zie je nu ook." Jaap Scheele ziet meer parallel len tussen de huidige ontwikkelin gen en het eigen, vrij recente verle den van Europa. „Zeventig, tach tig jaar geleden was Europa het continent waar mensen zich zor gen om maakten. Toen was het ra ken van de burgerbevolking ook hier nog een beproefd middel, kijk maar naar Dresden." Tot 2014 was Jaap Scheele lid van de CDA-fractie van de Terneu- zense gemeenteraad. „Een ex-col lega van me zei dat godsdienst voor alle ellende zorgt. Maar dat is niet zo. Het ligt er maar net aan welke kant je kiest. De motivatie voor mij om dit te doen, is niet an ders dan de motivatie om gemeen teraadslid in Terneuzen te zijn. Het gaat óók om problemen aan pakken, hooguit wat verder van mijn bed. Dezelfde godsdienst die de kruisvaarders dreef, heeft me ook er toe gezet dit werk te gaan doen." „Het gaat nog heel lang duren voordat het in Irak weer in orde is. Maar ik heb zeker nog hoop. Daar om doe ik dit werk ook. Aan de an dere kant ben ik wel een illusie ar mer. Ik had gehoopt dat ik 's avonds met een voldaan gevoel in bed zou liggen, maar dat was niet zo. Ik ben ook romantisch ge noeg om te dromen. Maar het was ook gewoon werk. Papierwerk, functioneringsgesprekken voe ren." „Ik moet eerst ontgiften; Irak uit mijn systeem krijgen. Het is een rare plek om te leven. Je bent de hele tijd uit je doen. Ik heb nog nooit zo dicht tegen een burn-out aangezeten." Naast zijn visum voor Irak staat een motorhelm. Dat is wat Jaap Scheele nu gaat doen: een rondrit door Europa maken. Een grote ron de door Oost-Europa en via Italië en Frankrijk weer terug. „En daarna? Ik weet het niet. Het is de eerste keer in mijn leven dat ik werkloos ben. In september word ik veertig." Er valt een korte stilte. Hij lacht. „Ja, minister-presi dent lijkt me wel wat. Maar daar hebben we er maar één van nodig. Dus dat zal het wel niet worden. Ik wil in ieder geval bezig blijven met het zoeken van oplossingen voor problemen. Iets in een advies orgaan of misschien iets in de poli tiek." Marlijn de Koning Oostburg De bibliotheek in Oostburg ver huist begin september naar het Zwin College. De verbouwing van de mediatheek in de school is afgelopen week begonnen. Het idee om de bibliotheek te verhuizen naar het schoolge bouw is al een jaar of vijf oud. Sa menwerking met de mediatheek van de school levert immers een kostenbesparing op. Bovendien zoeken Zwin College en de ge meente Sluis naar extra mogelijk heden voor het schoolgebouw, dat mede door het krimpende leerlingenaantal langzaam leger wordt. Zo worden de lessen van de Muziekschool er nu gegeven, en houden basisschoolkoepels Es- calda en Scoba er kantoor. De bieb zat jarenlang in cen trum Den Hoekzak, maar dat is inmiddels gesloopt. De Oostburg- se vestiging bevindt zich nu tijde lijk aan de Brouwerijstraat. De verbouwing van de media theek in de school is bezig. De bi bliotheek krijgt een eigen ingang aan de kant van de Baljuw Velters- weg, zodat bezoekers niet eerst door de schoolgangen hoeven te dwalen. Noodlokalen bij de school zijn inmiddels wegge haald. „Daar komt een kleine par keerplaats, en erachter de in gang", verklaart directeur Rudi Crombeen van de Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen. „En in de mediatheek worden wat muren weggehaald, zodat er één mooie, grote ruimte ontstaat." De nieuwe vestiging opent waarschijnlijk op 5 september. De openingstijden zijn nog niet precies bekend, geeft Crombeen aan. „Maar aangezien de media theek van de school uiteraard ook vaak open is, verwacht ik wel dat we die kunnen uitbreiden." ASSENEDE Vijfentwintig acts staan van volgende week donder dag tot en met maandag op de achtste editie van jazz-, blues- en rootsfestival Jazzenede in het Vlaamse Assenede, net over de grens bij Sas van Gent. Dagtickets zijn te koop voor 5 euro, voor 20 euro kun je er elke dag heen. Alle informatie en tick ets via www.jazzenede.be. Ik heb nooit zo dicht tegen een burn-out aangezeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81