Schoonmaak fosforfabriek De auto was Bjorns grote passie, maar werd hem, 21 jaar oud, ook fataal Burgers mogen best even stoom afblazen over een azc, maar daarna moeten ze zeggen wat er echt loos is De schoonmaak van de failliete fosforfabriek van Thermphos bij Nieuwdorp wordt vrijwel zeker duurder. Ook is de sanering pas 22 december klaar. Eigenlijk had de verwerking van de fosforresten al 9 mei klaar moeten zijn. Gedeputeerde Staten melden in een brief aan Provinciale Staten dat het saneringsbudget van 41 miljoen eu ro eind oktober op is. Van dat be drag komt het overgrote deel uit de boedel van Thermphos, inclusief de pot onvoorzien (3,5 miljoen euro). Los daarvan is er een bijdrage van 3 miljoen van het ministerie van Infra structuur Milieu. De provincie is tot het einde van het karwei verantwoordelijk voor operationele kosten en eventuele meerkosten die aannemingscombi natie Decontamination Services maakt. Ze loopt dus financiële risi co's nu het project vertraging op loopt. Eind september bestaat daar over meer duidelijkheid. Volgens gedeputeerde Jo-Annes de Bat (milieu) zijn de risico's nu las tig te berekenen. Met de aannemer en Van Citters Beheer (VCB), de BV die door havenbedrijf Zeeland Seaports voor het Thermphos-ter- rein is opgericht, wordt overlegd om de beheerkosten terug te dringen. Die kosten fluctueren nu, maar lo pen soms op tot zeven ton per maand. Het is volgens VCB-bestuur- der Dick Engelhardt zaak de fosfor zo snel mogelijk samen te brengen op één plek. Daardoor zou de be drijfsbrandweer kunnen krimpen, wat geld bespaart. Daarnaast wordt de aannemer een beloning in het vooruitzicht gesteld als de sanering sneller wordt afge rond. In de onderhandelingen over deze beloning worden wederzijdse claims meegenomen. Mocht er meer geld nodig zijn, dan wil De Bat dat vier partijen een steentje bijdragen: de provincie, Zee land Seaports, de curatoren van Thermphos en het ministerie van Economische Zaken. Overigens heb ben Zeeland Seaports en de provin cie tot nu toe nog geen cent hoeven te spenderen aan de sanering. In de Thermphos-installaties, -tanks en -leidingen bevindt zich nog zo'n 2.000 ton fosfor. Dat zit in negentien verschillende samenstel lingen, wat het verwerken van grote volumes in een zogeheten calcinee- roven bemoeilijkt. Volgens gedeputeerde Jo-Annes de Bat (milieu) zijn de risico's nu lastig te berekenen Aannemer DS heeft inmiddels een expertteam ingeschakeld om het volume op te krikken. Als het echt nodig is, wordt moge lijk een tweede calcineeroven opge bouwd. m zaterdag 23 juli 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl —Jaap IJdema, advocaat P5 Sanering Thermphos valt duurder uit Frank Balkenende Nieuwdorp P19 Het maïsdoolhof bij Het Klinket in Schoondijke is met een hectare niet zo groot als vorig jaar maar hij is wel lekker moeilijk, denkt Frank Kege- laer van het argrarisch themapark. „We proberen er ieder jaar echt iets van te maken. We hebben er nu een speurtocht in gemaakt met plaatjes en vragen. Daarmee kunnen kinderen een code kraken waarmee ze iets lekkers uit een koffer kunnen krij gen." Zou het Tijn (foto) lukken? Het doolhof is tot de oogst, eind sep tember toegankelijk van woensdag tot en met zondag tussen 11.00 en 17.00 uur. Prijs 3 euro, kinderen tot en met twee mogen gratis mee. FOTO RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78