Wat is EuroPride? U 6 NI Ondanks de v - aanslag in Orlando en toenemende potenrammerij mag angst niet regeren tijdens EuroPride Amsterdam. Daarom trouwt Gay Pride-directeur Lucien Spee (48) zijn vriend Victor (25) vandaag op het podium'op de Dam. INTERVIEW LUCIEN SPEE Een evenement als EuroPride is bittere noodzaak msterdam kleurt roze en mag zich de komende twee weken homo hoofdstad van Eu ropa noemen. Dat i betekent: debatte ren, feesten en lesbisch wandelen. Maar het betekent ook: 4.000 be veiligers, EHBO'ers en verkeersrege laars op straat en volledig ingerichte noodhospitalen en operatiekamers standby. „De tijd dat we slechts 50 man optrommelden is helaas allang voorbij", aldus Gay Pride-directeur Lucien Spee, die na de aanslagen in Orlando en Nice nauw contact onder houdt met de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en dag in dag uit vergadert over veiligheid. Er is gelukkig ook nog tijd voor tri viale zaken: Spee belt zich suf omdat hij vergat een roze camping voor de dames te boeken. „Elomo's zitten in de vijfsterrenhotels om te feesten, de lesbo's nemen hun eigen broodzakje mee en willen de tent opzetten of voetballen." Daarnaast zoekt hij nog een trouwpak uit voor zijn huwelijk met vriend Victor, vanavond op de Dam. Een publieke ceremonie als re medie tegen angst en tevens de vie ring van het 15-jarige homohuwelijk. „Nee. Het is triest en tragisch, ik schrok enorm. Maar ik wilde meteen verder, niet toegeven aan terrorisme. We zullen met z'n allen alerter en voorzichtiger moeten zijn. Bezoekers kunnen rekenen op extra controles. De organisatie wordt een stuk duur der. Maar de moordpartij in die gay club in Florida bracht aan het licht dat een evenement als EuroPride juist bittere noodzaak is. Want er zijn nog altijd tachtig landen waar homo's niet veilig kunnen leven en verblijven. Daardoor zijn gays van na ture gewend om met geweld om te gaan. Mijn standpunt: niemand jaagt ons terug de kast in, we moeten zichtbaar blijven." „Totaal niet. Door het homohuwelijk zijn we juridisch gelijk aan hetero's, maar acceptatie is iets anders. Je zult maar in de Biblebelt geboren wor den. Dan heb je het niet makkelijk. En kijk naar het aantal zelfmoorden onder homoseksuele jongeren: dat is vijf keer hoger dan onder hetero's. In de Randstad durven homo's in tegen stelling tot vijftien jaar terug niet hand in hand over straat te gaan, laat staan te zoenen. Fysiek geweld neemt toe. Door vluchtelingen heb ben we nu met geïmporteerde homo fobie te maken. We zullen asielzoe kers moeten heropvoeden: geniet mee van onze vrijheid, maar wij gaan ons vanwege jullie niet anders gedragen. Verder is het een enorme doorbraak dat Adidas ons evene ment openlijk sponsort en speciale regenboogschoenen en shirts produ ceert." „Absoluut. Het gaat om geld en ima go. Heineken sponsort ons. Maar nooit met de groene of bruine flesjes of vlaggen met afbeeldingen daar van. Het gebeurt met Jillz, dat wordt toch al beschouwd als homodrankje. Want Heineken wil wat betreft zijn biermerk het Coca-Cola light-effect Het scheelt natuurlijk ook een boel papierwerk als het gaat om erfenis sen of kinderen. Daarnaast vond ik het leuk dat onderzoek uitwees dat lesbo's veel eerder scheiden dan ho mo's. Dat had waarschijnlijk nie mand verwacht. Natuurlijk hebben sommigen er een andere relatie naast, maar dat hebben heteroman nen ook. Er zijn ook stellen die com pleet trouw zijn." „Er varen tijdens de Canal Parade 80 boten mee en slechts één daarvan is een blootboot met leernichten. Op de andere zitten oudere homo's, po- litiedelegaties, militairen in uni form, het bedrijfsleven, geestelijken en vips. Twee jaar terug voer Madon na mee, Maxima was aan boord en ook nu zijn er bekenden, maar van wege de veiligheid doen we daar over geen mededelingen. Daarnaast heeft ook in de homowereld de ver- preutsing toegeslagen en eisen tv- producenten - vanwege de registra tie - enkel functioneel bloot. Dus al leen billen, zeker geen Juli monty en het liefst afgeplakte tepels. Die over dosis bloot zit dus in ons hoofd." koste wat kost voorkomen. Hetero seksuele mannen bestelden dat niet meer toen ze merkten dat veel ho mo's dat dronken. Toen moest Zero in het leven geroepen worden." „Hij trouwt stiekem. En ik vind dat ongelooflijk triest voor Victor. In die zwaar katholieke machocultuur waarin hij opgroeide valt er über haupt niet te praten over een relatie tussen twee mannen. Zijn vader ran selde hem letterlijk met de honden- riem terug de kast in. Heel verdrie tig. Ook dat zijn familie en vrienden niet bij dat voor ons zo belangrijke moment aanwezig zijn. Toch ga ik trots dat podium op: ik wil met on ze trouwerij publiekelijk het homo huwelijk vieren." „Ik was nooit zo van de bruilof ten, dacht: wat een gelul, zo'n bo terbriefje. Maar ik zie nu dat het hebben van de keuze om wel of niet 'ja' te kunnen zeggen vrij heid betekent. En erkenning. zaterdag 23 juli 2016 Niets jaagt ons de kast in Annemart van Rhee Amsterdam Heb je na de aanslagen in Orlando en Nice getwijfeld of EuroPride wel moest doorgaan? Maar in Nederland is de emancipa tie toch bijna voltooid? Hebben bedrijven dan homovrees? OKHUIZFN FOTO MARCO Behalve aan de jaar lijkse Cay Pride biedt Amsterdam de komende twee weken onderdak aan het internatio nale homo-, lesbo- en transgenderevene- ment, EuroPride. De hoofdstad verwacht een miljoen bezoe kers. Vanavond - op Roze Zaterdag - is er een mensenrechtencon- cert op de Dam waar 35.000 mensen op af komen. Verder wor den er tientallen de batten, feesten en acti viteiten georgani seerd. Het evenement sluit af met de boten- parade op 6 augustus. Hoe zit het met het bloot deze edi tie? Houden jullie rekening met de klacht dat het te plat is? Je echtgenoot in spe is in zijn va derland Venezuela niet uit de kast. Wat doet dat met het boegbeeld van de homobeweging? Wat heeft vijftien jaar homohuwe lijk eigenlijk gebracht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6