NIEUWS 5 Liana Anderson (39) Robert Swantack (20) Volgens politiewoordvoerders gaat het mogelijk om drie daders met zware wapens. Zij waren gis teravond nog voortvluchtig. Of het om een aanslag uit islamiti sche hoek gaat is onduidelijk. Mo gelijk komt het uit een hele ande re hoek. Een ooggetuige vertelde aan RTL dat een van de daders 'klote buitenlanders' zou hebben ge schreeuwd en vervolgens zou heb ben geschoten. Het is de tweede ernstige aan slag in Duitsland binnen enkele dagen. In Würzburg hakte een jon ge asielzoeker maandag in op pas sagiers van een regionale trein. Daarbij raakten onder anderen en kele leden van een familie uit Hong Kong zwaargewond. De 17-jarige dader claimde een aan hanger te zijn van Islamitische Staat. IS noemde de man een 'IS-soldaat'. De situatie in München bleef gisteravond lang onduidelijk en chaotisch. Behalve in het winkel centrum zou ook in het centrum van de stad zijn geschoten, onder meer op de drukbezochte Marien- platz. Het metroverkeer werd stil gelegd en het hoofdstation werd ontruimd. Drie uur na de gebeurtenissen werd een straat in een Münchener woonwijk afgezet, waar de daders zich mogelijk zouden bevinden. De afgelopen weken circuleren op internet dreigementen van Isla mitische Staat, waarin de Bondsre publiek expliciet wordt genoemd als doel van mogelijke aanslagen. Duitsland nam het afgelopen jaar meer dan een miljoen asiel zoekers op. Volgens de veiligheids diensten bevinden zich in die stroom waarschijnlijk ook IS-strij- ders. De aanvankelijke positieve stemming in de samenleving je gens de asielzoekers sloeg om na de massale aanrandingen in Keu len met oudjaar. Sindsdien heerst bij veel bur gers angst voor eventuele aansla gen. Neonazigroepen keren zich met enige regelmaat tegen asiel zoekerscentra en tegen vluchtelin gen. Deskundigen sluiten niet uit dat extreemrechtse groepen tot massaler geweld zullen overgaan. De slachtoffers hebben het zieken huis aansprakelijk gesteld. Dat be vestigt het UMC naar aanleiding van berichtgeving van tv-program- ma Zembla. Het UMC stelt evenwel dat 'aan sprakelijkheid niet vast is komen te staan' en heeft de vier patiën ten 15.000 euro geboden. „Deze pa tiënten moeten nu leven met dit ingrijpende gevolg van de infec tie", aldus het ziekenhuis. „De fi nanciële tegemoetkoming helpt wellicht om dat leed te verzach ten." Erkenning Jasper Keizer, advocaat van een van de patiënten, vindt dit bedrag veel te laag. „Daarmee kunnen ze dit niet afkopen. Mijn cliënt noemt dit een bos bloemen. We hebben het afgewezen. Wij willen erkenning van aansprakelijkheid van het UMC." De advocaat wil van het zieken huis binnen drie weken een cala miteitenrapport, dat meer duide lijkheid kan geven over wat er is misgegaan. „Weigeren ze die te ge ven, dan stappen we naar de rech ter." Het UMC moest vorig jaar twee operatiekamers sluiten, nadat meerdere patiënten in een korte tijd ernstige ooginfecties hadden opgelopen. Het ziekenhuis heeft onderzoek laten doen naar de uit braak. Hieruit is volgens het UMC 'geen directe oorzaak' voor de in fecties aangetoond. Ook de Inspec- UMC Utrecht biedt 15.000 euro. Mijn cliënt noemt dit een bos bloemen tie voor de Gezondheidszorg (IGZ) laat weten 'geen oorzaak voor het probleem te hebben ge vonden'. Het UMC heeft 'de processen en controles waar mogelijk aange scherpt', maar wil niet zeggen waar het concreet om gaat. „De be smettingen vonden plaats in één specifieke operatiekamer", laat een woordvoerder weten. „Hoe wel alles veilig is bevonden en ge checkt door een deskundige, voe ren we de zeer infectiegevoelige operaties nu in een andere opera tiekamer uit." Verscherpt toezicht Het Utrechtse academische zieken huis werd eerder dit jaar al onder verscherpt toezicht gesteld door de inspectie, nadat het een omstre den chirurg zonder overleg weer aan het werk liet gaan terwijl hij betrokken was bij niet gemelde ca lamiteiten. Daarvoor hield de IGZ het UMC al nauwlettend in de gaten na een aantal ernstige medische missers op de afdelingen keel-, neus- en oorheelkunde (KNO) en hoofd hals chirurgische oncologie. zaterdag 23 juli 2016 T erreur München: meerdere doden In de Beierse hoofdstad Mün chen zijn gisteravond tegen 18.00 uur slachtoffers gevallen bij een schietpartij in een winkel centrum bij het Olympiastadion. Er zouden, volgens de autoritei ten, zeker negen doden zijn ge vallen en meerdere gewonden. Wierd Duk Berlijn/München De politie in München stuurt mensen weg na de schietpartij in een winkelcentrum in de buurt. Gisteravond werd nog gezocht naar drie gewapende verdachten. FOTO ANDREAS GEBERT/AFP Patiënten UMC blind na infectie Vier van de zes patiënten die vo rig jaar een ooginfectie opliepen in UMC Utrecht zijn voor altijd aan één oog blind. Het academi sche ziekenhuis tast in het duis ter over de oorzaak van de infec- tieuitbraak. Diane Hoekstra Utrecht —Jasper Keizer, advocaat k „Ik hoop dat hij ons land veili ger maakt, en het zorgsys teem repareert. Sinds Oba- ma's zorgwet is ingevoerd, betaal ik veel, veel meer voor mijn zorgverzekering. Ik werk hard als barvrouw en eventplanner, kom niet in aanmerking voor de subsi dies van Obamacare. Ik denk dat Trump daar iets aan zal doen. Ik ben een fan sinds hij vorige zomer zijn kandida tuur bekendmaakte. In juli 2015 heb ik al met een groep als Team Trump een week lang een tocht door lowa ge fietst. Om hem daar alvast te promoten - de eerste voor verkiezing was in lowa. Ik wil iemand die nieuw is. Geen po liticus, geen advocaat ofzo. Amerika is een miljardenbe drijf, dus laten we een zaken man proberen." „De muur aan de Mexicaanse grens, uitstekend begin. Hij staat op mijn T-shirt: 'Bouw bedrijf Grensmuur'. En kijk, dit is een selfie met Geert Wilders, net gemaakt. I love Geert. Ik ben blij dat we met Trump weer een sterke man nelijke leider hebben. In de media worden mannen verne derd. In de nieuwe 'Ghostbus- ters'-film, bijvoorbeeld. Alle mannelijke karakters zijn dom of slecht. Mannen ver vrouwelijken - ik denk dat het door hormonen in drink water en voedsel komt. Vrou wen gaan mannelijke man nen buiten de VS zoeken. We krijgen minder kinderen. De blanke bevolking krimpt. Zon der sterke, mannelijke man nen worden onze kinderen zwakker dan de mannen die het land in komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5