'Tour is het enige wat telt voor mensen' ZEELAND 21 WIELRENNEN ZEEUWSE LEEUW Wielrenner uit Langeweegje gaat binnenkort in gesprek met leiding van Team Roompot Oranje Peloton. „Ik heb het naar mijn zin bij de ploeg en wil zeker blijven." OUD-VOSSEMEER Johnny Hoo gerland keek tijdens de tweede rustdag van de Tour de France te rug op de eerste twee weken van de grootste wielerwedstrijd ter wereld. Dat de wedstrijd in de moderne wielerwereld nog al tijd ontzettend belangrijk is, werd door hem bevestigd. „Je bent pas een echte coureur als je de Tour de France gereden hebt." Hoewel Hoogerland met ge mengde gevoelens terugkijkt op zijn drie deelnames aan de Tour de France, had hij die ervaring niet willen missen. „Het heeft me gevormd als renner. De Tour is totaal niet te vergelijken met andere wielerwedstrijden", legt hij uit. „Als mensen mij op straat tegenkomen, vragen ze al tijd meteen of ik ooit de Tour heb gereden. Dat is het enige wat telt voor hen." Toch heeft de renner uit Lange weegje met name een voorliefde voor de Vuelta. „Daar verloopt al les veel rustiger. Bij de Vuelta kun je pas een uur voor de wed strijd bij de startplaats arriveren. Dat is bij de Tour onmogelijk. Bij de Tour moet je sowieso twee uur op voorhand aanwezig zijn. De ritten in de Ronde van Spanje zijn veel minder hec tisch, maar de Tour is en blijft het grootste circus." Hij zag hoe Chris Froome on langs op een motor knalde, die moest uitwijken voor een toe schouwer. „Het is geen goede zaak dat er de laatste tijd zo veel incidenten met motoren gebeu ren", zei Hoogerland. „De toe schouwers stonden echter wel heel dichtbij op de Mont Ven- toux." Dat riep bij Hoogerland herinneringen op. „Toen we Al- pe d'Huez beklommen tijdens de Tour werd ik in de Nederland se bocht van alle kanten geduwd door toeschouwers. Ik hoefde soms niet eens te trappen om bo ven te komen, maar het was ont zettend lastig om recht te blij ven. Dat was angstaanjagend." De naam van Johnny Hoogerland klinkt bij alle wielerfans be kend in de oren. In zijn eerste profjaren werd hij geroemd om zijn aanvals lust. Na zijn valpartij in het prik keldraad tijdens de Tour van 2011 werd hij zelfs ongewild een rage. Hoogerland liet zich echter niet uit het veld slaan en is vijfjaar la ter nog steeds een gevestigde waar de in het profpeloton. Zijn talent werd bij de jeugd als eerste ontdekt door de opleidings- ploeg van Rabobank. Piet Kuys zag potentie in de jonge Zeeuw. De uit Yerseke afkomstige renner belandde in een ploeg met ren ners als Reinier Honig, Martijn Maaskant en Mare de Maar. Het Rabobank Development Team is sindsdien uitgegroeid tot een kweekvijver voor talent. Daar lijkt echter spoedig een einde aan te komen. Rabobank trekt zich immers terug als hoofd sponsor. „Dat is ontzettend jam mer", zegt Hoogerland. „Het was een schitterende ploeg, waar alles perfect geregeld was. We reden op splinternieuwe Colnago-fietsen wedstrijden door heel Europa. Toen wist ik definitief dat ik prof wielrenner wilde worden." Hoogerland debuteerde als prof bij Vacansoleil. Bij de Nederland se wielerformatie behaalde hij zijn grootste successen. Hij pakte een etappe en de eindzege in de Driedaagse van West-Vlaanderen, eindigde als twaalfde in de Ronde van Spanje, finishte als vijfde in de Ronde van Lombardije en werd als kers op de taart in 2013 Nederlands kampioen op de weg. Toen bekend werd dat Vacanso- leil-DCM aan het einde van dat jaar zou stoppen, moest Hooger land op zoek naar een nieuwe ploeg. Al snel toonde de Italiaanse ploegbaas Gianni Savio van Andro- ni Giocattoli interesse voor de 'Zeeuwse leeuw'. Hoogerland had wel oren naar een buitenlands avontuur en tekende een contract. Achteraf heeft hij spijt van die be slissing. „Het is niet het avontuur geworden waarop ik had gehoopt. Al is het achteraf altijd makkelijk praten. In dat jaar stopten veel wie lerploegen en Androni had al snel concrete interesse. De keuze was dan ook snel gemaakt." Na een jaar verruilde hij Andro ni voor de nieuwe Nederlandse ploeg Team Roompot Oranje Pelo ton. Daar voelt hij zich nog steeds op zijn plaats. „Binnenkort ga ik met de ploegleiding praten over volgend jaar. Ik heb het naar mijn zin bij de ploeg en wil zeker blij ven." Vooralsnog loopt zijn wie- Ierseizoen nog niet naar wens. „In het begin van het jaar kon ik in Frankrijk een aantal mooie uit slagen neerzetten, maar daarna werd ik in de Ronde van Catalo- nië helaas ziek. Het is toen een tijd wat minder ge gaan." Tijdens het voorbije NK liet hij zich weer van zijn beste kant zien door in de aanval te gaan. De vluchtpoging was ech ter een kort leven beschoren. Daar na ging Hoogerland hard tegen de vlakte, maar de schade viel geluk kig mee. „Het NK was mijn laatste wedstrijd voor een relatieve rust periode, dus dat was een geluk bij een ongeluk. Nu gaat het echter prima. Dit weekend wordt de Ron de van Wallonië mijn eerstvolgen- lk geniet nog altijd met volle teugen van de wielersport de wedstrijd. Ik hoop dit najaar nog mooie resultaten neer te zet ten." Klaar met fietsen is de 33-jarige Hoogerland allerminst. „Ik ben ze ker nog niet van plan om te stop pen. Ik ben tevreden over de pres taties die ik al in mijn carrière be haald heb en ik geniet nog altijd met vol le teugen van de wie lersport." zaterdag 23 juli 2016 Hoogerland is nog niet klaar Job de Feijter Oud-Vossemeer Johnny Hoogerland tijdens de presentatie van Team Roompot in Rotterdam, foto koen van weel/anp FOTO ANP/REMKO DE WAAL —Johnny Hoogerland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58