Buitenspel op eigen helft? Het kan U 20 ZEELAND De belangrijkste wijziging is volgens de leidsman de triple punishment. Dat is een drievoudige straf bij een overtreding in het strafschopgebied. „In de nieuwe regel kun je nu in bepaalde situaties volstaan met geel." VERANDERINGEN UITLEG SCHEIDSRECHTER Op de site van de KNVB staat een handleiding voor scheidsrechters en spelers Eén keer had ik met de nieuwe regel geel kunnen geven in plaats van rood Het lijkt een contradictio in ter minis: buitenspel op eigen helft. Maar het kan. Niet zozeer buitenspel staan op eigen helft, maar wel wegens buitenspel een vrije trap tegen krijgen op eigen helft. Hoe moet je de bui tenspelregel op eigen helft zien? De Zeeuwse scheidsrechter Stephan Wiegmans legt uit: „Een speler kan natuurlijk niet op eigen helft buitenspel staan. Maar als hij op de helft van de tegenstander buitenspel staat en vervolgens terugloopt en op eigen helft ingrijpt in het spel, dan volgt een vrije trap op ei gen helft." Wiegmans vraagt zich af welke impact dit heeft op de assis tent-scheidsrechters van de clubs. „Want dat is best lastig om in de gaten te houden." De buitenspelregel heeft er nog enkele nuances bij gekregen. Een aanvaller die achter de doel lijn is terechtgekomen en terug in het veld wil komen, wordt op het moment dat de bal wordt gespeeld geacht op de achterlijn te staan. Achter de doellijn kan hij dus strafbaar buitenspel staan. Daarnaast kun je op de midden lijn niet meer buitenspel staan. niet meer vooruit genomen te worden. De uitleg is dat het de snelheid van het spel ten goede komt. Voorheen werd de aftrap in 99 van de too gevallen genomen met een tikje vooruit waarna de bal meteen achteruit ging. Dat kan nu in één keer." Man minder Nog een verandering: als een spe ler na een overtreding verzorgd was, moest hij vervolgens eerst buiten de lijnen stappen en wach ten op een seintje van de scheids rechter om weer in het veld te ko men. Het getroffen team speelde dus even met een man minder. Als de overtreding echter bestraft wordt met een kaart, dan hoeft de verzorgde speler nu niet meer bui ten het veld te stappen. Wiegmans juicht het toe dat de spelregelwijzigingen door de KNVB prominent uitgedragen worden. „Op de website staat bij voorbeeld een handleiding voor scheidsrechters en spelers. Het is goed dat spelers er kennis van ne men, want dat kan tot meer be grip voor beslissingen leiden. Maar ik denk dat op de aftrap en de triple punishment na het wijzi gingen zijn in de zijlijn van de re gels." wel, duwen en vasthouden blijft gewoon rood." Terugkijkend naar afgelopen sei zoen beseft Wiegmans dat hij twee keer met zo'n situatie te ma ken heeft gehad. „Eén keer had ik met de nieuwe regel geel kunnen geven in plaats van rood." Geen dagelijkse kost dus. „Maar ik vind het een goede aanpas sing. Vooral voor de keeper die een straf schop veroor zaakt. Als hij iets te laat bij de bal was, kon hij al rood krijgen." De spelregelcommissie van de wereldvoetbalbond FIFA vaardigt jaarlijks aanpassingen, verscherpingen van de regels uit. Dit jaar is het boek op 94 plaatsen aangepast. Veel aanpassingen zijn vooral tekstueel, zoals de KNVB het noemt. „Dat is gelukt, het 'boek' is bijna de helft minder dik." Maar er is ook een aantal in houdelijke aanpassingen gedaan. De aftrap bijvoorbeeld. Wieg mans: „Op het EK hebben we ge zien dat dat de meest significante verandering is. De aftrap hoeft sei- 1 zoen is de versnelde aftrap. „Op het EK hebben we het al gezien", zegt de Zeeuwse scheidsrechter Stephan Wiegmans. „Maar de be langrijkste wijziging is volgens mij de triple punishment." In goed Nederlands: de drievou dige straf bij een overtreding in het strafschopgebied. Een speler maakt een overtreding in het straf schopgebied en krijgt rood (eerste straf), een strafschop tegen (twee de straf) en zijn ploeg moet de rest van de wedstrijd met een man minder spelen (derde straf). „In sommige gevallen was dat best zwaar", vindt Wiegmans. „In de nieuwe regel kun je in be paalde situaties volstaan met een gele kaart. Als de verdediger bij zijn overtreding in staat was de bal te spelen of dat hij de mogelijk heid had de bal te spelen, volgt een gele kaart. Daar is een grijs ge bied bij, want het blijft ter beoor deling van de scheidsrechter. Let De meeste zichtbare spel regelwijziging in het nieuwe voetbal- zaterdag 23 juli 2016 Welke spelregels zij n veranderd? Rudy Boogert Vlissingen De aftrap nieuwe stijl bij het duel van donderdagavond tussen Goes en Jong Vitesse. Niet meer met twee spelers, maar gewoon in je eentje, foto johan van der heijden —Stephan Wiegmans —Stephan Wiegmans Rudy Boogert Stephan Wiegmans FOTO LEX DE MEESTER Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57