16 ZEELAND LEILA KALLAL 'IK VOEL ME MEDEVERANTWOORDELIJK ALS IK ONRECHT ZIE' De Yersekse Leila Kallal (20) kwam landelijk in het nieuws toen ze geconfronteerd werd met discriminatie. Nu, twee jaar later, sluit ze een carrière in Den Haag niet uit. e is zelfverzekerd, iets gereserveerd en heel veel wijzer dan toen ze twee jaar geleden als 18-jarige de krantenko lommen haalde. Leila Kallal, in Yerseke ge kend van haar baantjes bij de friteszaak en achter de kassa van de supermarkt, werd plotseling landelijk nieuws toen ze haar recht wilde halen. Ze botste op dis criminatie bij het zoeken naar een stage plaats voor haar studie juridische dienst verlening bij het Zoomvliet College in Roosendaal. Het uitzendbureau weiger de haar omdat ze als moslima wel eens een hoofddoek zou kunnen gaan dragen. Ze hadden daar gehoord dat Leila dat wel eens gedaan had. Leila stapte naar de politie. Daar werd haar aangifte ge weigerd door een agente die Islam niet zag zitten. Leila trok aan de bel en die werd gehoord tot in Den Haag. Nu is ze net terug in Yerseke. Na vijf maanden stage bij de PvdA-Tweede Kamerfractie in Den Haag. „Ik werkte net om de hoek bij Diederik (Samsom, fractievoorzitter en politiek leider PvdA, red.)." Excuses Nog niet bekomen van de verontwaardi ging over de behandeling bij het uitzend bureau en het politiebureau in Roosen daal, stapte Leila naar de krant. Het ver haal riep Den Haag wakker. PvdA-parle- mentslid Ahmed Marcouch vergezelde Leila toen ze nogmaals aangifte van dis criminatie ging doen op het politiebu reau in Roosendaal. Ditmaal bood de agente in bijzijn van Marcouch haar ex cuses aan. Later maakte de Politie Zee land-West-Brabant formeel excuses aan Leila. Minister van So ciale Zaken en Werkge legenheid Lodewijk Asscher gaf Leila steun met de bood schap op Twitter dat ze er goed aan deed om aangif te te doen. Maar het Openbaar Ministerie be sloot niets met de aangifte te doen omdat de lezingen van het uit- zendbureau en Leila uiteen liepen. Het College voor Rechten van de Mens gaf Leila wel gelijk: in augustus dat jaar kwam die met het oordeel dat het dra gen van een hoofddoek tijdens het werk alleen in bijzondere gevallen, bijvoor beeld om veiligheidsredenen, verboden kan worden: „Er is vrijheid van gods dienst en er is het recht om niet gediscri mineerd te worden. Dat geldt ook op het werk." Twijfelen Als je voor je rechten op komt en de au toriteiten reageren zo afwijzend, ga je twijfelen aan jezelf, vertelde ze destijds in een interview in deze krant. „Ik heb het achter me gelaten", zegt Leila nu re soluut. Het grote gevoel voor rechtvaar digheid dat haar deed volhouden - en waarom ze ook juridische dienstverle ning ging studeren - is er nog steeds. „Ik voel me mede verantwoordelijk als ik on rechtvaardigheid zie. Ik denk dat gevoel voor rechtvaardigheid van groot belang is als je rechten studeert. Anders blijft het holle kennis. Niemand komt aan mijn rechten. En dan gaat het me niet om die hoofddoek." Landelijke media zochten contact met de Yersekse. Ze werd gevraagd om aan ta fel te komen bij Pauw en Witteman - wat ze toch maar niet deed. „Het was al lemaal best eng. Gelukkig ben ik in die tijd erg gesteund door Marcouch. Hij leg de uit wat ik wel en niet kon zeggen. Hij was best wel bezorgd. Ik ben daar dank baar om. De steun die ik kreeg, was hart verwarmend." Vorig jaar dook Leila weer op in het nieuws: als kandidaat voor de PvdA in Provinciale Staten van Zeeland. Met een negende plaats op de lijst maakte ze wei nig kans om op haar 19de ook echt in de Staten te belanden - de PvdA won zetels - maar daar ging het haar ook niet om. „Het gaat mij om de ervaring van het campagne voeren en verkie zingen meemaken van dichtbij." Dus, met bossen rozen op pad en 'canvas sen', deur aan deur in ge sprek met kiezers. Laat het duidelijk zijn, zegt ze: „Het is niet zo dat ik me heb laten inlijven bij de PvdA. Ik heb eerst goed uitgezocht wat de standpunten zijn en of PROFIEL ik het daar mee eens ben. Dat blijkt zo te zijn. Daarom ben ik lid geworden." Discriminatie op de arbeidsmarkt is voor de Yersekse nog steeds een belang rijk thema. „Ik heb onderzoek gedaan naar discriminatie op de arbeidsmarkt, vanwege leeftijd, zwangerschap, af komst, uiterlijk, ziekte, noem maar op. Met de conclusies heb ik een presentatie gegeven voor de Kamerfractie met een Niemand komt aan mijn rechten. En dan gaat het me niet om die hoofddoek set aanbevelingen." Bedrijven kunnen zich onderscheiden als wervend werkge ver door nadrukkelijk te vragen om di vers personeel, schreef ze. En ze pleitte voor anoniem solliciteren. Pas na de eer ste selectie wordt dan de identiteit van de kandidaat bekend. „Dat helpt echt te gen negatieve beeldvorming, die onder nemers ook onbewust kunnen hebben. Er is een proef mee gedaan in de ge meente Den Haag." Ombudsteam Bij de Tweede Kamerfractie werkte ze als lid van het Landelijk Ombudsteam van de partij. „Je helpt dan burgers die problemen hebben met de overheid. Dat kan van alles zijn. Je geeft mensen infor matie, je verwijst naar organisaties die verder kunnen helpen, je geeft een sig naal aan een Kamerlid of een beleidsme dewerker. Of je helpt mensen een be zwaarschrift schrijven. Kleine dingen of lokale zaken speel je door naar de lokale ombudsteams. Het leukste van het werk was wel het contact met de burger." „Ik deelde een werkkamer met een an dere stagiair. We konden bij iedereen binnenlopen. Het verraste me, zo toegan kelijk als iedereen is. Ministers, staatsse cretarissen, je kan er gewoon mee klet sen. Ook met minister-president Mark Rutte, toen die sprak op het European Youth Congress. Ik was de enige Zeeuw se bij de stagiairs. Albert de Vries (Ka merlid, Middelburg) en Joyce Vermue (Kamerlid, Oostburg) vonden dat wel leuk, een Zeeuws meisje erbij. Ik ben ook mee geweest naar Kamerdebatten en werkbezoeken. Onder meer naar Schiphol, bij een luchtvaartbedrijf. Ik ben mee geweest met een bezoek aan de Sociaal Democratische Partij in Duits land. In mei was ik in Straatsburg voor het European Youth Event van het Euro pees Parlement. Ik heb zoveel gedaan, ik weet niet alles meer..." Met de traditionele barbecue bij aan vang van het zomerreces eindigde ook haar Haagse stage. Op haar diploma prij ken twee negens en een acht. In het sta geoordeel roemt Ahmed Marcouch haar vermogen incidenten te onderscheiden van symptomen van patronen en noemt hij haar een 'real go-getter'. 'Voortreffe lijk', is zijn slotsom. Leila glundert. Na de zomer begint ze aan een hbo-studie rechten in Leiden. Ze houdt haar kamer in Den Haag aan. Daar heeft ze inmiddels een kring van bekenden. „Ik heb een kamer vlakbij het Binnenhof, midden in de stad. Met de andere fractiestagiairs deden we pub quizzen en pakten we terrasjes." Rust Den Haag is heel anders dan Yerseke, constateert ze. Dan lacht ze mee om die 'open deur'. „Natuurlijk is het dat. Maar ik heb er nooit spijt van gehad. Niet van de aangifte en dat ik heb doorgezet. En niet dat ik naar Den Haag ben gegaan. In de weekeinden ben ik bij mijn ouders in Yerseke. Ik ben soms toe aan rust. Die vind ik hier. Ik ga graag op de fiets een eindje rijden, heerlijk de natuur in. Hier heb je de vrijheid." Wat haar ervaring bij de Tweede Ka merfractie heeft opgeleverd? „Het heeft me de motivatie gegeven om verder te studeren. Ik merkte dat ik de behoefte had meer uit mezelf te halen. Ik zou ook best een tijdje in het buitenland willen studeren." Een Engelstalig land, liefst. Leila is best ambitieus. Wil ze terug naar de Tweede Kamer? „Ik sluit niets uit." Maar ze gaat eerst onderzoeken wat ze nog meer kan. „Ik weet nog niet wat ik met rechten ga doen. Bedrijfsjurist lijkt me wat, of bij de overheid. Ik heb brede interesses. Mijn ouders steunen me, waar ik ook heen ga. Als ik maar het beste uit mezelf haal. Ik ben blij met Yer seke als plek om terug te komen." zaterdag 23 juli 2016 Stage om de hoek bij Diederik Samsom Claudia Sondervan ARCHIEFFOTO LEX DE MEESTER Leila Kallal (20 jaar) Geboren in Goes, opgegroeid in haar moe ders geboortedorp Yerseke. Vader komt oorspronkelijk uit Tunesië. Prinses Beatrixschool in Yerseke, Goe- se Lyceum in Goes. Diploma juridische administratieve dienstverlening aan het Zoomvliet College in Roosendaal. Stage van vijf maanden bij Delta NV. Leila heeft een broertje van zes jaar. Geen relatie, nog: „Een combinatie van nog niet de juiste tegengekomen en geen tijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53