Protest bij Goese abortuskliniek Vlakebrug wordt in september opgelapt Voetje voor voetje naar de finish 6 ZEELAND NIJMEEGSE VIERDAAGSE DE LAATSTE DAG Het was gisteren één groot feest op de Via Gladiola, het slotstuk van de Nijmeegse Vierdaagse. Blauw wit gestreepte vlaggen vielen op tussen de menigte. De Zeeuwse deelnemers lieten zien dat ze trots waren op de provincie. En op hun prestatie. Goes Twee actievoerders - voorlichters, zoals ze zelf zeggen - die zelf ooit een (achteraf ongewilde) zwanger schapsafbreking hebben onder gaan, stonden voor de ingang met borden met daarop indringende fo to's. De Goese abortuskliniek, on derdeel van Casa Klinieken en de enige in Zeeland, is deze maand verhuisd van de Beestenmarkt naar De Pijlers. Salome van der Wende van het in Amsterdam gevestigde abortus- informatie.nl vindt dat de ingreep niet in een huisartsencentrum thuishoort. „Het is niet goed om in de wachtkamer te zitten terwijl een deur verderop een baby wordt gedood", zei Van der Wende. Zelf werd zij zwanger na een verkrach ting, maar toen ze in de abortus kliniek twijfels kreeg ('ik was al heel ver') werden die volgens haar weggewuifd. „De verpleegster klopte me op mijn schouder en zei: 'ach, dat hebben jullie alle- Dat laat Rijkswaterstaat weten na een uitgebreide inspectie van de brug. Ook het wegdek van de an dere brug over het Kanaal door Zuid-Beveland, de Postbrug, ver toont slijtage. Daar zijn de gaten echter veel minder groot en hoe ven alleen de slechte plekken te worden hersteld. De Vlakebrug is in 2007 voor het laatst van een nieuwe slijtlaag voorzien. Volgens een woordvoer der van Rijkswaterstaat heeft de maal op het laatste moment, het is goed wat je doet'. Voor ik het wist was ik moeder van een dode baby. Dus ik heb twee trauma's." Bezoekers van de Pijlers reageer den gelaten, sommigen wendden hun hoofd af. De borden met de lugubere, bloederige afbeeldingen werden dichtgeklapt op het mo ment dat kinderen passeerden, maar ook niet altijd. Het is niet goed om in de wachtkamer te zitten terwijl een deur verderop een baby wordt gedood Overigens worden in Goes sinds de verhuizing geen instru mentele abortussen (het laten weghalen van de foetus) meer uit gevoerd. Zeeuwse vrouwen moe ten daarvoor naar Rotterdam. In Goes worden nog wel medicinale behandelingen (de abortuspil) en uitgevoerd en er is een spreekuur. inspectie vorige week uitgewezen dat de brugconstructie goed en sterk is, maar dat bij verkeersbelas ting de Vlakebrug veel meetrilt. „Hierdoor is de slijtlaag bescha digd geraakt en aan het einde van de levensduur." Naar verwachting begint een aannemer 12 september met de herstelwerkzaamheden. Rijkswa terstaat verwacht verkeershinder, omdat de slijtlaag per rijstrook wordt aangebracht en er telkens één rijstrook wordt afgezet. Sinds de slijtage aan de Vlake brug ruim een week geleden werd ontdekt, waarschuwt Rijkswater staat weggebruikers voor hobbels en losse steentjes. Vooral voor mo torrijders is het oppassen, omdat het natte staal glad wordt. Ook is de maximumsnelheid verlaagd van 80 naar 50 kilometer per uur. Op iedere hoek van de straat staat een dweilorkest te spe len, toeschouwers juichen en applau disseren, wandelaars nemen met een grote glimlach de gladiolen aan van mensen langs het par cours. „Het is één groot feest hier op de Via Gladiola", zegt Peter Mullaert (61) uit Biervliet opge wekt. Hij heeft samen met zijn vrouw Cécile dertig kilometer per dag gelopen tijdens de Nij meegse Vierdaagse en is net aan het slotstuk begonnen. „Achteraf valt het allemaal wel mee. Alleen de hitte was vervelend. Daardoor hebben we slecht geslapen", ver telt hij. „Verder hebben we er weinig last van gehad. We had den ons er goed tegen be schermd: een petje op, veel drin ken en zoveel mogelijk in de scha duw lopen. Eigenlijk alles wat werd geadviseerd." De laatste dag begon gisteren met een paar flinke regenbuien. „Onze schoenen waren net zwembadjes", zegt Cécile. „We hebben even gerust en droge sok ken aangedaan. Nu hebben we nergens meer last van." Vierdaagse Lenny Top (21) uit Sint Anna- land heeft er er wel wat extra bla ren aan overgehouden, zegt ze. Ze had zich in haar eentje opgege ven om de veertig kilometer te lo pen. „Dat leek me wel eens leuk. Je leert overal mensen kennen. Donderdag liep ik bijvoorbeeld mee met een groep Groningers. Hartstikke gezellig!" De Zeeuwse vlag, die ze aan haar rugzak heeft bevestigd, wappert fier in de wind, terwijl ze over de finish loopt. „Een geweldig gevoel." Dat ook de 78-jarige Arnoud Schout uit uit Middelburg in zijn eentje over de finish loopt, was niet helemaal de bedoeling. „Ik ben mijn twee maten kwijtge raakt in de drukte", zegt hij. Maar het mag de pret niet druk ken en echt alleen voelt hij zich toch niet. „Alle toeschouwers dra gen me als het ware naar bin nen." Als hij het eindpunt ziet, wordt hij even emotioneel. „Ja, dit is toch wel weer een hele pres tatie, hè?" De familie Aers uit IJzendijke kan niet wachten tot ze hun schoenen uit kunnen doen, als ze ook over de finish zijn. Jacky (54), Elly (47) en hun zoons You- ri (14) en Davey (12) lopen voor het tweede jaar met het hele ge zin de dertig kilometer. „En dat is ver genoeg, hoor", zegt Davey. Youri: „Ik voel het in mijn be nen." „Ik ook. En in mijn voeten en enkels", beaamt zijn broertje. Maar dat hebben ze er allemaal voor over. „Het is heel speciaal om dit met zijn vieren te doen", aldus Elly. De zon gaat gedurende de mid dag steeds feller schijnen en het aantal wandelaars dat aan komt lopen, stijgt samen met het kwik. De sfeer wordt er alleen maar beter op. Wim Wondergem (71) uit Kruiningen geniet er zichtbaar van. „Het is zo leuk on derweg. Overal is het feest", zegt hij. Hij heeft samen met zijn vrouw Helma (70) de dertig kilo meter gelopen. „Ik zeg altijd: 'Zelfs een topsporter die tien gou den medailles wint op de Olym pische Spelen, wordt niet zo en thousiast onthaald als de wande laars van de Nijmeegse Vierdaag se'. Dit is waar we het voor doen." „Het ging goed", zegt Maarten Dijkman (81) uit Burgh-Haam- stede tevreden als hij over de eindstreep is „Ik was blij dat het niet zo heet was. Wandelen met bewolking is veel lekkerder dan in de hitte." Al viel het laat ste stuk, over de Via Gladiola, toch tegen. „Het was daar zo druk. Voetje voor voetje liepen we naar de finish", vertelt hij. „De mensen aan de kant waren wel heel erg enthousiast." Ook zijn maatje Addie Bliek stond aan de zijlijn van het parcours. Ze is woensdag uitgevallen van wege de warmte. „Ze zat op de tribune op me te wachten, met gladiolen. Dat vond ik heel erg leuk." Of hij volgend jaar weer meedoet om zijn gouden medail le te halen, weet Dijkman nog niet. „Ik heb het de ze week echt zwaar ge had door de warmte. Nu eerst lekker uit rusten." zaterdag 23 juli 2016 Sommige bezoekers van De Pijlers wilden de confronterende fo to's van de actievoerders niet zien. foto johan van der heijden Zeeuwse trots bij de finish van de Vierdaagse Bij medisch centrum De Pijlers in Goes was gisterochtend enke le uren een protest van de orga nisatie abortusinformatie.nl. Luc Oggel Het blijft nog een week of zeven hobbelen over de Vlakebrug rich ting Kapelle. Pas medio septem ber wordt de asfaltlaag die op verschillende plaatsen heeft los gelaten, volledig vervangen. Joeri Wisse Vlake —Salome van der Wende, abortusinformatie.nl Elodie Kint Nijmegen De PZC volgt deze week Zeeuwse wandelaars die meedoen aan de Vierdaagse van Nijmegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43