3 De wereld die we ons vijfjaar geleden niet konden voorstellen... Zo mooi is... Italië 499 569 599 749 Historicus Arend Jan 'doemdenker' Boekestijn f e wereld is gevaarlijker dan ooit, M hij staat in brand." Een histori ci cus zoals Arend Jan Boekestijn - die normaal gesproken overal de humor van inziet - kan de we reld haast niet meer met positieve blik bekijken. Eerst was er terreurorganisatie IS, daarna de Bre- xit, toen volgde de crisis in Turkije. „Daardoor zijn de twee multilaterale instellingen die voor veilig heid kunnen zorgen ontzettend zwak. De EU is verdeeld. De NAVO verkeert in problemen door de coup in Turkije, waarna president Erdogan in een tweede coup nu de absolute macht grijpt." Dat terwijl Europa Turkije keihard nodig heeft. „Vanaf het Turkse vliegveld Incirlik worden door de Amerikanen bombardementen op IS uitge voerd. Turkije is even cruciaal bij het bestrijden van de problemen die we hebben met vluchtelin gen. Als wij dat land de rug toekeren, omdat we geen zaken willen doen met een dictator, komen we in grote problemen. Dan gaan er weer massaal mensen dood, midden op zee." Het raakt Nederland. „De buitenlandse politiek is de nationale politiek binnengedrongen. We zijn kritischer dan ooit over internationale samenwer king, maar moeten ons afVragen of we de crisis kunnen aanpakken zonder andere landen. Het ant woord is nee." Het stelt ons voor een duivels di lemma: „Werken we samen met een dictator zoals Erdogan en voorkomen we dat mensen overlijden op zee? Of kiezen we de moral highground, keren we ons af van Turkije en kijken we toe hoe vluch telingen verdrinken? Ik vind dat we moeten kie zen voor het minste kwaad. Dat is samenwerken met Erdogan." Een deal met de duivel dus, in een tijd die toch al zo onzeker is. „Dat gevoel dat je in de trein kan worden aangevallen, overal op straat. In Duitsland en Frankrijk bleken sommige daders in korte tijd geradicaliseerd. Hun daden inspire ren anderen. Dat is een enorm angstig systeem." Soms denkt Boekestijn aan de toekomst, hoe zwart die eruit zou kunnen zien. Dan komt hij tot één conclusie. „We moeten de kalmte bewaren. Ons realiseren dat niet elke moslim een terrorist is. Aan de andere kant moeten Turkse aanhangers van Erdogan in Nederland zich matigen, daartoe opgeroepen door een partij zoals Denk. We mo gen niet vol haat tegenover elkaar komen te staan. Want het alternatief is burgeroorlog." Filosoof Coen 'eeuwige optimist' Simon De Brexit een tegenslag? Ha! Filosoof Coen Simon ziet het als een zegen. „Het referendum werd door nee-stem mers gebruikt om hun ongenoegen te uiten. Die hebben zich niet gerealiseerd dat het ook daadwerkelijk tot een Brexit zou kunnen ko men." Toen kwam die er toch. Een columnist die steeds weer opriep tegen de EU te stemmen, maak te van schrik zijn excuses. Britse jongeren toon den plots een nieuw politiek engagement, gaven tegengas tegen de voornamelijk oudere generatie die voor de Brexit stemde. In Brussel bekeken poli tici zichzelf eens goed in de spiegel. Plus: „Al die mensen die zeggen dat er 'niet ge luisterd wordt', hebben ongelijk gekregen. Nie mand kan meer roepen dat 'we' niets in de melk te brokkelen hebben. Daardoor gaan we ons niet alleen veel verantwoordelijker voelen voor de EU. De democratisering van Europa maakt deel uit van de groei van de politieke gemeenschap." Nog zo'n verdekte heerlijkheid: een EK voetbal zónder Nederland. „Het spelelement is uit het voetballen verdwenen. Er wordt alleen op winst gespeeld door heel veel geld in dit spel te pompen, de beste spelers te kopen. Daarachter zit de maffia van de UEFA." Deze zomer maakte dat plaats voor andere, sympathieke sporters, die onverwachte successen behaalden. Kiki Bertens sloeg tegenstan der na tegenstander van de tennisbaan, we leven mee tijdens races van Max Verstappen, Dafne Schippers rende zich razendsnel in de kijker. We kunnen er lessen uit trekken, zegt Simon. „Hoe goed je ook bent, je kan altijd een goal tegen krijgen." Dat hoeft niet het einde van de wereld te betekenen. Zo is het ook met terreur, of de ver deeldheid over Zwarte Piet. „We zijn snel geneigd te denken dat het allemaal bergafwaarts gaat. Maar mensen kunnen razendsnel veranderen, net zoals kansen onverwacht kunnen keren." Simon denkt dan graag aan het boek Candide. De denker Voltaire nam in het satirische werk de positief gestemde filosoof Leibniz op de hak, net als zijn motto: 'Dit is de beste van alle mogelijke werelden'. „Voltaire vond dat stom optimisme. Maar als je kijkt naar de mogelijkheden die er zijn, het feit dat we een samenleving hebben met een ver ontwikkelde rechtstaat, waar vuilniszakken worden opgehaald, vrouwen mogen stemmen?" Dan kan de optimist best eens gelijk hebben. De wereld is Kras i ^>iiiSFte 1 :H' Ga naar Kras.nl/italie of bel 0900-96977oc zaterdag 23 juli 2016 half Ie Het glas Carla van der Wal alf vol Zwartepiet discussie Brexit De nieuwe Koude Oorlog V&D is er niet meer SCHlDr Dafne en Max excelleren in sporten waarin we nooit goed waren Zelfrijdende auto Ons hele leven komt uit de 3D-printer Beleef het beste van Italië! Inclusief vlucht, hotels, ontbijt, Nederlandse reisleiding en diverse excursies. Venetië, Florence Cinque Terre Ontdek de klassieke steden en schilder achtige dorpen van Noord-ltalië en Toscane. Verlenging aan het Cardameer mogelijk Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38306 Toscane, Umbrië Rome Beleef de rijke historie het groene hart van Italië. Met o.a. Florence, Assisi en Arezzo. Verblijf aan het Meer van Trasimeno Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/38625 Highlights van Sicilië Eilandverkenning naar de mooiste dorpen, opgravingen en langs de prachtige kust. Verlenging aan de kust mogelijk Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/35610 Zuid-ltalië, Calabrië Apulië Ontdek het authentieke zuiden met o.a. Sorrento, Pompei', Bari en Lecce. Bijzonder: de trullihuisjes in Alberobello Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/38789 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. ANVR Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds W SCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3