Het andere 'geheim' van Verstappen 35 Morgen al naar Rio de Janeiro Handbalcoach Groener maakt wapen van gewijzigde spelregel De Nederlandse handbalploeg is klaar voor Rio. De rol van keepster Tess Wester kan cruciaal worden. et doel van de Neder landse handbalsters was deze week bij het vierlandentoer- nooi in Eindhoven soms helemaal leeg. Met andere woorden: er stond geen keepster in. Dat is bloedlink, maar bonds coach Henk Groener ziet er toch een belangrijk extra wapen in voor Oranje tijdens de Olympi sche Spelen in Rio. „Het rende ment is hoog", was zijn eerste con clusie. Nederland testte naar harten- lust de mogelijkheden van een ver nieuwde spelregel. Tot voor kort mocht in het handbal de keepster vervangen worden door een veld- speelster, maar die moest dan een hesje aan, met een gat aan de ach terkant, zodat het rugnummer zichtbaar bleef. Dat hoeft nu niet meer. Elke speelster mag er, zon der hesje, voor worden gebruikt. Het op deze wijze wisselen is dus veel makkelijker geworden, en sneller uit te voeren. Foefje Groener heeft geconstateerd dat andere landen dit 'foefje' alleen ge bruiken als ze door een tijdstraf een speler minder hebben. Maar de Nederlandse coach wisselt zijn keepster ook geregeld om een overtal aan veldspeelsters, zeven tegen zes, te krijgen. Dat geeft aan vallend meer kansen. Aan de andere kant, het eigen doel is dan wel leeg. Bij balverlies krijgen de speelsters van de tegen stander meteen een enorme kans. Ze hoeven de bal alleen maar van grote afstand in het net te gooien. Dat bleek in Eindhoven echter niet eenvoudig te zijn. De oppo nenten van Oranje kregen vier keer de gelegenheid op het angst vallig lege Nederlandse doel te vu ren, maar daar kwam slechts één treffer uit. „Dat is voor mij het be wijs dat het de moeite waard is om soms dit risico te nemen", zei Groener. Nederland heeft zelf een keep ster, Tess Wester, die uitermate ge schikt is voor het optimaal uitbui ten van deze aangepaste regel. Ze is bij het terugwisselen altijd heel snel terug in het doel. Bovendien gooit ze de ballen makkelijk in de lege doelen van tegenstanders als die even zonder doelvrouw spe len. Wester, die in korte tijd tot een van de beste keepsters van de wereld is uitgegroeid, staat in bijna elke interland bij de doel puntenmakers. Omschakeling De Nederlandse keeperstrainer Debbie Klijn zegt dat er elke dag op wordt geoefend. Dat bleek toen ook tweede doelvrouwe Jasmina Jankovic donderdag tegen Monte negro een keer op deze manier wist te scoren. „Het is voor keep sters best een flinke omschake ling", vertelt Klijn, zelf oud-inter national. „Vroeger had je, als je ei gen ploeg in de aanval was, even de tijd om tot rust te komen. Nu moet je steeds attent zijn en er klaar voor zijn als de coach je wil wisselen voor een veldspelen Soms moet je dan met een hart slag van 190 meteen weer ballen proberen te stoppen." Met name door de klinkende overwinning met tien doelpunten verschil op de nummer twee van de vorige Spelen, Montenegro, toonde de Nederlandse handbal- ploeg klaar te zijn voor Rio. Groe ner zei heel kleine verschillen met andere landen te verwachten. Van daar dat dit extra wapen weieens van cruciaal belang kan zijn. Johan Cruijff noemde de bal ooit een essentieel onderdeel van het voetbalspel. De banden zijn dat in de huidige Formule 1. „Het zijn immers de enige onderdelen van de auto die in contact staan met de grond", verklaart Mario Isola, topman van bandenleverancier Pi relli in Hongarije, zittend achter een toepasselijk als Pirelli-band uitgedost tafeltje. „Als je goed met de banden kan omgaan, levert dat winst op. Er zijn in de Formule r veel belangrijke factoren, zoals de auto en coureur, maar omdat iede re tiende van een seconde telt, gaat het om details." Zo ook binnen de teams. Dat Verstappen in Spanje beter met de banden omging dan Red Bull- teamgenoot Daniel Ricciardo, speelde een belangrijke rol bij het behalen van zijn eerste zege. Ook in Oostenrijk en Engeland had Verstappen minder last van ban denslij tage en was het niet Ricciar do, maar de Nederlander die daar naar het podium mocht. In de kwalificatie is elk setje banden feitelijk na één serieus rondje klaar. „Dan rij je gewoon vol op de aanval", vertelt voorma lig Formule i-coureur Giedo van der Garde, die in 2015 testwerk deed voor Pirelli en nog altijd be trokken is bij het ontwikkelings werk van de Italiaanse firma. „Dat kan iedereen, want dan kun je qua stijl rijden hoe je wil. Maar in In snelle bochten, die vooral killer zijn qua slijtage, is Max heel goed de race, als de banden lang mee moeten, gaat het er in de trage bochten om meer een 'V-achtige' rijstijl te creëren, zodat je er zo recht mogelijk uitkomt." Smooth Gezeten op een stoeltje in de Hon gaarse zon lijkt het soms haast als of Van der Garde meestuurt, ter wijl hij uitleg geeft waarom juist Verstappen zijn auto én banden ook in snelle bochten zo goed on der controle weet te houden. „Max is heel smooth, je ziet hem bijna niet corrigeren. In snelle bochten, die vooral killer zijn qua slijtage, is hij heel goed. Hij heeft daarin juist een manier van rijden die vrij rond is, waardoor hij heel hard dat soort snelle bochten in kan gaan, maar de auto ook snel kan draaien én weer vroeg op het gas kan gaan. Daardoor hebben de banden dus niet zo'n belasting als wanneer je er bijvoorbeeld te hard in gaat. Dan gaat de achterkant van de auto immers glijden en dat is slecht voor de banden, net als wanneer je er te traag in duikt en dan weer te vroeg op het gas gaat." Het gaat dus om je kunnen aan passen, waarbij de Hungaroring vooral trage bochten telt. Toch is het circuit niet makkelijk voor de banden, legt Isola uit: „Er is één recht stuk waarop ze even kunnen afkoelen, maar voor de rest is het bocht na bocht en hard werken." ïl zaterdag 23 juli 2016 EINDHOVEN De handbal- sters zijn samen met de twee hockeyteams de eerste Neder landse sporters die hun intrek in het olympisch dorp zullen ne men. Ze reizen morgen, twaalf dagen voor de opening van de Spelen, al naar Rio. „De Olympi sche Spelen zijn nieuw voor ons", zegt bondscoach Henk Groener. „Nu hebben we de tijd om alles rustig te bekijken." Tussentijds verblijven de hand- balsters vier dagen buiten het dorp, in Cabo Frio, en spelen ze twee oefenwedstrijden te gen thuisland Brazilië. Het verlaten doel van Oranje Hans Klippus Eindhoven Het doel is leeg, als keepster Tess Wester snel naar de kant gaat om Oranje aan een overtal in het veld te helpen, fotoshenkseppen Spectaculaire inhaalacties zijn Max Verstappens handelsmerk. Een minder opvallend, maar mis schien minstens zo belangrijk wapen is hoe goed de coureur met de banden omgaat. Daan de Geus Boedapest —Giedo van der Garde IjSiSiZiSilf/üi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36