34 Bolt zonder hinder van hamstrings naar snelle tijd Ruiter Edward Gal en zijn spon sor, de Oostenrijkse wapenhande laar Gaston Glock, hebben voor de Olympische Spelen van 2012 gepro beerd Totilas terug te kopen. Meer dere malen zelfs, maar het lukte niet. „Ik verkoop Totilas niet, punt uit", zegt Ann-Kathrin Linsen- hoff, een van de eigenaren, in de documentaire The Story of Totilas over de prachtige zwarte hengst, die morgenavond door Ziggo op tv wordt uitgezonden. De film van voormalig Studio Sport-presentatrice Annette van Trigt toont het trieste verhaal van de 15-jarige Totilas. Hij werd een 'wonderpaard' genoemd en stapel de met Gal als ruiter succes op suc ces. Het kon niet anders, zo waren de voorspellingen, of de supercom binatie zou zowel in 2012 in Lon den als in 2016 in Rio olympisch goud in de dressuur winnen. Maar van die mooie plannen kwam niets terecht. Totilas werd vlak na de zeer suc cesvolle WK in Kentucky, in okto ber 2010, verkocht aan de Duit sers. Koper is de schatrijke zaken man en voormalig topruiter Paul Schockenmöhle, die een overeen komst sluit met de genoemde Lin- senhoff. Er wordt beweerd dat zij samen meer dan 10 miljoen euro hebben neergeteld. Matthias Rath, de stiefzoon van Linsenhoff, is de nieuwe berijder. De eerste resulta ten zijn ontluisterend. „Ze kregen een Ferrari onder hun kont", oordeelt Sjef Janssen, voormalig bondscoach van Neder land en de echtgenoot van dres- suurdiva Anky van Grunsven. „Maar ze hebben nooit geleerd hoe ze met zo'n auto moeten om gaan. Dan loop je vast." Bijzonder De eerste berijder van Totilas, Jis- ka van den Akker, zegt dat ze al snel in de gaten had dat het een bijzonder dier betrof. „Mijn man zei altijd: dat paard wordt wereld beroemd." Het echtpaar Van den Akker wil Totilas zelf kopen, maar eigenaar Jan Schuil gaat niet over stag voor 80.000 euro. In 2005 krijgt hij het tienvoudige voor het paard, 800.000 euro. Totilas wordt gekocht door vastgoedmagnaat Kees Visser, een goede bekende van Edward Gal. Het paard staat dan al bij de dressuurruiter op stal in Harskamp. Ze kregen een Ferrari onder hun kont, maar konden er niet mee omgaan Vijf jaar later doet Visser Totilas dus van de hand. Het leidt tot ru moer in de paardenwereld. Net als Gal weigert Visser voor de camera te komen en uit te leggen waarom hij het paard aan de Duitsers heeft verkocht. Hij stuurt Van Trigt na vele verzoeken om een interview een brief, waarin hij zegt 'het hoofdstuk Totilas voorgoed te heb ben afgesloten'. Volgens ingewij den krijgen Visser en zijn vrouw bedreigingen en haatmails na de verkoop. Ze vluchten in die tijd naar Engeland. Vier jaar na de transactie lijkt er eindelijk een einde te zijn geko men aan de malaise van Totilas, die ook veelvuldig als dekhengst, a 8.000 euro per beurt, wordt ge bruikt. De bij de KNHS vertrok ken Sjef Janssen traint hem dan weer. Rath en Totilas winnen het gro te CHIO in Aken en plaatsen zich voor de WK in Normandië van 2014. De blijdschap en opluchting bij de eigenaren zijn zichtbaar groot. Maar twee maanden voor de WK is de euforie volledig weg als Totilas, zoals Janssen het zegt, 'stokkreupel' raakt, doordat hij tij dens de training met een hoef een been aantikt. Het paard mist de WK en wordt door zijn blessurege voeligheid met Arjen Robben ver geleken. Totilas verdwijnt in de anonimi teit. In juni 2015 doet hij plots in het geheim mee aan een wed strijd in het Brabantse Huiten, en wordt, om pottenkijkers weg te houden, onder de naam Samba King ingeschreven. De kür is hoopgevend en Totilas wordt gese lecteerd voor de EK in Aken. Daar gaat het echter wéér mis. Amateurs De jury is zeer verdeeld over de Grand Prix van Totilas, die slechts zesde wordt. Janssen spreekt over een 'stelletje amateurs'. Als hij ech ter de beelden terugkijkt, ziet hij dat Totilas geblesseerd was. Hij had nooit mogen starten. „Dit is zeer frustrerend", is het commen taar van Janssen. De voormalige wonderhengst wordt prompt voor de rest van de EK teruggetrokken. En dat, zo blijkt twee maanden la ter, betekent meteen officieel het einde van zijn carrière als wed- strijdpaard. De prijs voor een 'riet je' sperma van Totilas zakt van 8.000 naar 2.500 euro. De grote vraag bij de Dia mond League in Londen was: grijpt Usain Bolt naar zijn hamstrings of snelt hij overtui gend naar de winst? Het werd een euforische avond, want de Jamaicaanse superster rekende definitief af met de twijfels over zijn vorm én deelname aan de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. Bolt won zijn eerste 200 meter van het sei zoen in 19,89 seconden. Eerder op de avond liep Ken- dra Harrison een nieuw we reldrecord. De Amerikaanse klokte 12,20 seconden op de 100 meter horden. Sifan Has san toonde in Londen aan dat haar vorm groeiende is. De Ne derlandse eindigde als tweede op de 1500 meter in 4.00,87, aanzienlijk sneller dan ze eer der deze maand liep bij de EK in Amsterdam. Hassan moest daar genoegen nemen met zil ver in 4.33,74. Churandy Marti na pakte brons op de 100 me ter. De Europees kampioen snelde over de streep in 10,07 seconden, achter de Franse winnaar Jimmy Vicaut (9,86). Weer oefenduel PSV verboden AZ moet uitwijken Van Luijk mist Rio Wijnaldums deal is rond HALVE FINALE zaterdag 23 juli 2016 Gal wilde Totilas terug voor Londen Totilas was voorbestemd om in Rio olympisch goud te winnen. Het voormalige wonderpaard loopt echter geen wedstrijden meer. Hans Kiippus Rotterdam —Sjef Janssen The Story of Totilas, morgen om 21.00 uur, Ziggo Sport (open kanaal). ATLETIEK VOETBAL De oefenwedstrijd tussen PSV en West Bromwich Albion van vandaag is verboden. Burge meester Herman Kaiser van Arnhem besloot dat, omdat uit informatie van de politie bleek dat aanhangers van PSV naar het centrum van Arnhem willen komen om daar te knokken met fans van Vitesse. Eerder werd al het oefenduel van PSV met Queens Park Rangers in het Gelderse Driel verboden, uit angst voor ongeregeldheden. Nog eens 45 atleten die aan de Olympische Spelen van Peking in 2008 en Londen in 2012 hebben meegedaan, zijn bij het opnieuw testen van hun monsters posi tief bevonden. Robin Haase heeft voor de derde keer in zijn carrière de halve finales van het tennistoernooi in het Zwiterse Gstaad bereikt. De 29-jarige Hagenaar was te sterk voor de zeven jaar jongere Braziliaan Thiago Monteiro: 7-6 (2) 7-5. fotoepa VOETBAL AZ speelt het uit- duel met Giannina in de derde voorronde van de Europa Lea gue op het veld van Panathinaikos. Het stadion van Gianni na voldoet niet aan de veiligheidseisen van de UEFA. De Griekse club, die donderdag met moeite het Noorse Odds BK uitschakel de, wijkt daarom uit naar het stadion in Athene. AZ speelt komende donder dag eerst thuis. ATLETIEK Tweevoudig olym- piaganger Patrick van Luijk (foto) heeft zich gebles seerd afgemeld bij het 4x100 meter es tafetteteam voor de Olympische Spelen in Rio. Als vervanger in de ploeg is Dimitri Juliet opgeroepen. VOETBAL Liverpool heeft gis teravond Georginio Wijnaldum gepre senteerd als nieuw ste aanwinst. De Nederlandse inter national komt voor zo'n 30 miljoen euro over van Newcastle United. Zoals gebrui kelijk meldt Liver pool niet de duur van de verbintenis. Wijnaldum vliegt zo snel mogelijk naar de Verenigde Sta ten, waar zijn nieu we teamgenoten op trainingskamp zijn. Edward Gal en Totilas vormden een droomcombinatie, die dubbel goud won bij de WK dres suur in 2010. Daarna verloor het paard, met Matthias Rath als ruiter, zijn magie. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35