31 Twee valpartijen met grote gevolgen. Bauke Mollema kelderde van de tweede naar de tiende plaats in het algemeen klassement van de Tour de France, terwijl Tom Dumoulin moet 1 vrezen voor deelname aan de Olympische Spelen. Ik wil alleen naar Rio als ik daar ook écht volle bak kan tijdrijden oven zijn hoofd hangt een alarme rend rood bord met 'Accueil Urgences' als Tom Dumoulin om 19.24 uur een Franse schuif deur door komt lopen. Zijn lin kerarm zit in het gips en zijn blik staat bezorgd. Achter deze schuif deur, bij de eerste hulp van het Hopital du Pays Mont Blanc, is zojuist een breuk in het linker spaakbeen vastgesteld. Die heeft hij opgelopen na zijn crash in de negentiende rit van de Tour de France. „Een mooie breuk, maar of ik hier volle bak mee kan fietsen is nog maar de vraag", zegt Dumoulin, die zijn linkerarm ondersteunt met een mitella. „Als dit gips er nog twee weken op moet zitten, kan ik écht niet naar Rio." Rio de Janeiro. De olympische tijdrit van woensdag 10 augustus, waar hij topfavoriet voor was. Ze ker na zijn ritzege in Andorra en winst in de tijdrit in de Ardèche. Dat seizoensdoel schiet meteen door zijn hoofd als hij in de voor laatste Alpenrit na zo'n 80 kilo meter koers in de buik van het pe loton op een knullige manier te gen de grond knalt. „Er was eigenlijk helemaal niet zo veel aan de hand, maar blijk baar ben ik heel ongelukkig op mijn arm gevallen", vertelt Du moulin, met een zacht stemme tje. „Ik voelde mijn arm en wist meteen dat het niet goed was. Toen heb ik wel effe gejankt." Achter hem, in de wachtruimte van het ziekenhuis, zit vriendin Thanee te sippen op een stoel, met naast haar Linda Timmer, de zwangere vrouw van Albert Tim mer. De twee wielervrouwen wa ren eerder op de dag al richting Parijs gereden, om daar na een ge slaagde Ronde van Frankrijk nog een weekendje plezier te hebben. Maar als het onheilsbericht komt, draaien ze bij de eerste de beste afslag om en scheuren ze te rug naar de Alpen. In het kleine ziekenhuis van Sal lanches worden ze bijgepraat door teamarts Stephan Jacolino en persman Bennie Ceulen, die meteen na de etappe al een eer ste scan van Dumoulins arm heb ben laten maken in de medische wagen van de tourorganisatie. Daar is al een kleine fractuur in de linkerradius vastgesteld, maar die breuk lijkt niet door te lopen naar het gewricht. Een meer gedetailleerde scan in Sallanches biedt anderhalf uur later ook geen volledig verhaal. „Flet is duidelijk dat ik zo niet kan fietsen met mijn arm, dus hebben ze er voor de zekerheid gips overheen gedaan. Dat is stan daard, hier. Hup, gips en klaar. Maar ik ben natuurlijk niet stan daard", houdt de 25-jarige Lim burger hoop. Spek en bonen Vandaag vliegt de tweevoudig rit winnaar terug naar Nederland, waar alles in het werk zal wor den gesteld om hem terug op het olympische traject te krijgen. „We moeten nu een goede specia list gaan vinden, die mij nog op kan lappen. Maar ik wil alleen naar Rio als ik daar ook écht volle bak kan tijdrijden. Ik ga niet voor spek en bonen naar de Spelen." Hij wil goud. En niets minder. Daar heeft een heel seizoen alles voor in het teken gestaan. De suc cessen in Tour en Giro? Prachtig. Maar een gouden olympische plak, alleen daar droomde hij als klein ventje al van. En het mag niet zo zijn dat een lullige val op een Franse B-weg die droom nu gaat verknallen. Hij is in topvorm. Klaar voor voor goud. „Ik hoop écht dat we het nog kunnen redden", klinkt het strijdbaar, maar ook vol twij fels. Want stel dat hij Rio nog haalt met bijvoorbeeld een brace, dan nog is die breuk in zijn arm een irritante kronkel op zijn olympische marsroute. Wat zijn gevoel zegt? „Ik weet het niet. Echt niet", zucht Du moulin nog eens diep. „En ik ben ook bang dat we nog te weinig in formatie hebben om er echt iets zinnigs over te zeggen." zaterdag 23 juli 2016 Tourhelden donderen van roze wolk Arjan Schouten Sallanches B —Tom Dumoulin FOTO^ COR VOS, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32