'Webwinkelier kan niet zomaar op vakantie gaan' Voor wie zelf wil bepalen hoe hij z'n tegoed gebruikt! 18,- hollands nieuwe. Huawei P9 Lite E 23 Europol rolt bende vervalsers in Litouwen op Afgelopen jaar zijn fors minder valse euro's onderschept. De slimme detectiemethodes en de aanpak van valsmunters lijken succes te boeken. In Nederland zijn de eerste helft van dit jaaar 26.000 verval ste eurobiljetten onderschept. Dat is een daling van 30 pro cent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Wereldwijd wer den 331.000 nepeurobiljetten uit de omloop genomen; een daling van 27 procent. In de meeste gevallen ging het om briefjes van 20 en 50 euro. Verval sers zijn juist tuk op die coupures, omdat die biljetten op veel meer plekken uit de pinautomaten komen en door winkeliers worden geaccep teerd dan de briefjes met hogere waarden (100, 200 en 500 euro). Een duidelijke verklaring voor de daling kan De Nederlandsche Bank (DNB) niet geven. „Het aantal onder schepte valse biljetten hangt samen met het aantal bendes dat wordt op gerold. Dat fluctueert", zegt DNB-woordvoerder Martijn Pols. „Wel dragen oplettende winkeliers en de aandacht van politie en justi tie bij aan de strijd tegen valsemun terij." De centrale bank verzamelt, onder zoekt en archiveert het valse geld dat winkeliers onderscheppen. Die gege vens worden gedeeld met de politie en Europese opsporingsdiensten. Af gelopen jaar wisten die een aantal drukkers en verspreiders van valse eurobiljetten te betrappen, zegt een woordvoerster van Europol. „Dat heeft bijgedragen aan de dalende trend." Gisteren maakte de Europese poli tieorganisatie bekend dat in Litou wen een bende is opgerold die brief jes van 50 euro vervalste. De politie trof valse vijftigjes aan ter 'waarde' van 17.500 euro en gewatermerkt pa pier, uv-inkt en hologramstickers die klaarlagen voor de productie van nog eens 3 miljoen aan nepeuro's. Hoewel de illegale drukkerij volgens Europol 'geen topkwaliteit' leverde, zijn de Litouwse biljetten toch al in vijftien landen aangetroffen. Detailhandel Nederland is blij met het succes van zulke opsporings acties, maar stelt wel dat vals geld nog een hardnekkig probleem is voor winkeliers. Een namaakbiljet in de kassalade krijgt een winkelier namelijk niet vergoed, verklaart Mi chel van Bommel van de brancheor ganisatie. „Een winkelier kan zich hiervoor verzekeren, maar dat bete kent extra kosten. Dus moet een winkelier zelf zorgen voor goed de- tectiemateriaal en altijd goed blijven controleren." In april volgend jaar wordt een nieuw biljet van 50 euro geïntrodu ceerd. Dat heeft meer beveiligings kenmerken en is daardoor een stuk moeilijker te vervalsen. Eerder wer den al biljetten van 5,10 en 20 euro met de laatste beveiligingssnufjes in roulatie gebracht. Van die coupures zijn echter ook nog steeds oude briefjes in omloop. Biljetten worden pas vervangen als ze versleten zijn. Omdat vijfjes in veel eurolanden va ker van hand tot hand gaan dan vijf tigjes, verslijten ze sneller. De ver nieuwde bankbiljetten zijn volgens DNB overigens een stuk slijtvaster. „Schone, verse biljetten zijn makke lijker op echtheid te controleren", verklaart Pols. „Dat is belangrijk voor het vertrouwen in papiergeld." Op dit moment zijn meer dan 18,5 miljard eurobiljetten in omloop. Dat maakt de euro, een stabiele munt eenheid die wereldwijd geaccep teerd wordt, een aantrekkelijk doel wit voor vervalsing. Wie de biljetten van zijn handels partner op Marktplaats niet ver trouwt en geen detectieapparaat heeft, kan overigens terecht bij de app 'Echt of Vals' van De Nederland sche Bank. Dat stelt directeur Wijnand Jon gen van Thuiswinkel.org, de brancheorganisatie van webwin keliers. „Veel kleine webshops zijn niet bereikbaar als de eige naar op vakantie is. Dat kan niet; in deze branche moet je altijd voor klanten klaarstaan. Een on dernemer kan een klant niet drie weken op een terugbetaling laten wachten omdat hij zelf op Ibiza zit. Dat schaadt de reputa tie van onze branche." In Nederland zijn vele tiendui zenden webshops. Hoeveel daar van tijdens vakanties onbereik baar zijn, is niet bekend. Het gaat met name om de 'zolderka merwebshops', van mensen die in hun vrije tijd bijvoorbeeld kin derkleren of kraaltjes verkopen, zegt Jongen. „Ondernemers die voor hun inkomen afhankelijk zijn van hun webshop, zorgen wel voor achtervang. Als je je si te offline haalt, de bestel termijn oprekt naar drie weken en zelf onbereikbaar bent, verlies je klanten." Vakantievierende webwinke liers die desondanks geen bestel lingen en retourneringen verwer ken, moeten dat volgens de Thuiswinkeldirecteur in elk ge val eerlijk vermelden op hun website. Parttime webwinkeliers doen er goed aan tijdens hun va kantie vrienden of familie in te schakelen, zegt Astrid van Kol lenburg van adviesbureau Succes met je Webshop. „Zorg voor ie mand die twee of drie keer per week de bestellingen inpakt en verstuurt." De logistieke afhande ling uitbesteden aan een gespe cialiseerde dienstverlener is vol gens haar alleen voor grotere webshops een optie. „Als je maar vijf pakketjes per week ver stuurt, kost dat te veel geld." Van Kollenburg houdt haar webshop met verzorgingsproducten deze zomer zelf draaiende. Wel ver lengt ze vanaf maandag haar le vertijd van 24 uur naar drie da gen. „Zo kan ik wel dagjes weg." 08:08s" 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! zaterdag 23 juli 2016 Valsemunters verliezen interesse in de euro Annemieke van Dongen Amsterdam In Nederland zijn de eerste helft van dit jaar 26.000 valse eurobiljetten onder schept, 30 procent minder dan vorig jaar. Wereldwijd was de daling 27 procent. 50 eurobiljet onder uv-licht. Webshopeigenaren kunnen hun winkel niet dichtgooien of onbeheerd achterlaten tijdens de vakantie. „De klant mag niet de dupe zijn van een onderne mer die op vakantie gaat." Annemieke van Dongen Ede 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie de volledige vrijheid wil over hoe hij zijn tegoed gebruikt is er hollandsnieuwe. Want bij ons is 1 MB gewoon gelijk aan 1 minuut bellen of 1 sms! Jij bepaalt zelf waar je het voor gebruikt. Kies voor volledige vrijheid met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 18,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 299,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 192,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €18,- waarvan €10,- abonnement en €8,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €192,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 31 juli 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24