Loser 19 lllll Harrie was zuinig op zijn spullen. Hij wist het kleine te waarderen rfttjwa n*Nf3B:* cos* HET LEVEN van een i vort een Niette filmen! Het is niet groter dan een postzegel. Het kleine zilveren hangertje met de heilige Christoffel is voor Hanny Dor- mans-Wagemans (56) van onschatbare waarde. Haar broer Harrie droeg het bij zich in zijn portemonnee. Maar de patroonheili ge van reizigers kon hem niet be schermen tegen de rampspoed op vlucht MH17. „Ik vind het mooi dat hij dit hangertje bij zich droeg, om dat ik er zelf ook altijd eentje in mijn portemonnee heb. Als onze moeder op bedevaart naar Banneux of Keve- laer ging, nam ze dit soort dingen voor ons mee." Niet dat Harrie zo religieus was, zegt zijn zus lachend. Harrie zat niet in de kerk, maar maakte liever kilo meters bij zijn wielerclub EFOZ (Effe Fietsen op Zondag) of wandelclub. „We zijn wel katholiek opgevoed, maar niemand is actief met het ge loof bezig. Harrie zei altijd: het geloof zit in jezelf. Samen zijn is belangrij ker." Harrie nodigde geregeld zijn fami lie uit in Limburg. Omgekeerd kwam hij soms spontaan op bezoek. Kort voor de ramp waren Hanny en haar gezin nog bij hem voor een etentje. „Harrie was een familiemens. Zorg zaam, attent, geïnteresseerd, sociaal en met veel humor. Hij had zelf geen kinderen, maar was altijd betrokken bij zijn neefjes en nichtjes. Hij was peetoom van onze dochter Floor. Die nam hij in 2013 mee naar Peru. Hij nam het peterschap heel serieus." Dat was een jaar nadat bij Harrie lymfeklierkanker werd ontdekt. Hij werd er niet voor behandeld, de toe stand leek redelijk stabiel. Maar het was een klap voor de sportman pur sang. „Harrie bleef er nog goed on der. Hij stak zijn energie liever in din- HANNY DORMANS gen die hij nog wél kon. Hij fietste met zijn collega's Alpe d'HuZes." Natuurlijk nam Harrie zijn trek kingfiets mee naar Indonesië. Die had hij zorgvuldig ingepakt in een doos. „Mijn broer wilde veel zien en sportief bezig zijn. Hij vond het niet erg om alleen op vakantie te gaan, want Harrie legde makkelijk contact." Sinds anderhalfjaar had hij weer een vriendin, Elise. Die had hij zelfs nog niet eens aan zijn familie voorgesteld. Hanny ontmoette haar voor het eerst na de ramp. Harrie was een van de slachtof fers die binnen enkele weken geï dentificeerd werden. Hanny heeft hem niet gezien. „Aan de hand van de beschrijving, wist ik dat hij het was. Ik heb geen spijt dat ik niet heb gekeken, maar wat had ik graag zijn hand even vastgehou den. Toen ik later zijn foto's zag, gaf dat rust. Het is goed zo." De familie kreeg vooral spullen terug die Harrie bij zich droeg. In een plastic zakje zitten - nauwe lijks herkenbaar - geld en stukjes kauwgom. Via de catalogus kregen ze ook een pasfoto en een pen van FC Barcelona, die zijn broer Dré hem ooit cadeau gaf. „Zoiets tast baars heeft grote emotionele waar de." Naast het hangertje van de heili ge Christoffel zat in zijn portemon nee ook een muntje van 1 euro cent, met een beertje erop geplakt. Hij kreeg het tien jaar geleden van het dochtertje van zijn toenmalige vriendin. Ontroerend. „Harrie was heel zuinig op zijn spullen. Hij wist het kleine te waarderen, zoals zo'n knutselwerkje of een teke ning. Dat vertelt alles over hoe hij was." Alleen de trekkingfiets is nooit teruggekomen. „Ik vraag me af wat ermee is gebeurd. Ik zou het mooi vinden als iemand in Oekraïne daarmee rondrijdt en er plezier aan beleeft. Harrie zou niks liever ge wild hebben." (Gedicht van Hanny Dormans) zaterdag 23 juli 2016 DRIE fvOnili, f der I Nóderla. ,<W> Cécile Brouwer kreeg een aantal spul len terug van het gezin van haar zus Thérèse, onder andere een rug zak van Werther (11) en de loombandjes van Carlijn (15). FOTO'S KOEN VERHEIJDEN 'Mooi als een Oekraïner nu op zijn fiets rijdt' Tonny van der Mee Etten-Leur Fietsend, wandelend Met het hoofd in de wind De natuur belevend Altijd onderweg Naar bestemmingen Ver weg of dichtbij Op grote hoogte Door diepe dalen Gentleman, verbindend Gangmaker vol passie Nieuwe kleuren toevoegend Hanny Dormans-Wagemans Zus van Harrie Wagemans (56). Harrie vertrok voor een fietsvakantie naar Bali en Lombok. Teruggekregen: geld, pas jes, pasfoto, pen, knutsel- muntje, hanger Heilige Chris toffel, paspoort, telefoon. Spoorloos: trekkingfiets Humor, stijlvol, zorgzaam Hartverwarmend Voor zijn vrouwen Voor familie, vrienden Verrassend voor iedereen Meegevoerd op prachtige klanken Blijf je altijd in onze gedachten Blijf je altijd in ons hart Hanny Dor mans kreeg een pasfoto en een hangertje met de heilige Chris toffel terug. Ook kreeg de familie van Harrie een pen terug, die Harrie ooit kreeg van zijn broer. Onderste foto: een munt met een beertje erop. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19