De laatste tastbare herinneringen 31H17 i m i 18 NI L Zo'n onbenullige, wazige foto wordt opeens heel belangrijk e moeten ergens zijn, dat weet Cécile Brouwer (45) zeker. Aardbeibeer, Winnie the Pooh met speen tje, 'Marie-Louise', het beertje met het blauwe sjaaltje. Ze heeft ze op foto's zien liggen op de rampplek. Kleurrij ke lichtpuntjes in een dor Oekraïens veld. Een onsterfelijke glimlach op de pluche koppies. Het zijn de knuffels van haar neefje Werther. Als bewijs laat Cécile gezins foto's zien van Thérèse (50), haar man Charles (55), dochter Carlijn (15) en zoon Werther (11). Op één van de fo to's ligt hij slapend tussen de knuf fels. „Die had hij al van kinds af aan." Hun knuffels gingen altijd mee. Naar Amerika, Tanzania, Costa Rica. En ook toen ze op vlucht MH17 stapten. Hoewel ze zichtbaar in het veld la gen, zijn ze spoorloos. Ze kwamen niet voor in de catalogi met gevonden bezittingen. Cécile heeft wanhopig ge zocht. „Ik heb contact gelegd met pers bureau Reuters om te vragen of de fo tograaf de plek van de foto wist. En ik sprak Michiel van Erp die in zijn docu mentaire vertelt dat de Oekraïners een gedenkplek hadden gemaakt met knuffels. Hij verzekerde me dat die niet van slachtoffers waren." Inpaklijstje Op tafel liggen spullen die ze heeft herkend aan de hand van foto's. Luna, Carlijns hartsvriendin, hielp erbij. Ze herkende op foto's van de rampplek ook Carlijn's laptop en roze hoesje. Dat laatste wilde Luna graag bewaren. Van de andere spullen weten ze het niet zeker. Maar op het inpaklijstje van Carlijn op haar bureau stonden ook de loombandjes, Nintendo DS en spelletjes. Thuis lag een leeg doosje van 'Super Mario', het DS-spelletje dat in de catalogus stond. Alleen de rugzak is zeker van Werther. Die staat op een foto die Carlijn vanuit de trein naar haar vriendin appte. In de woonkamer staat de laatste ge zinsfoto die haar zus appte. Een selfie op Schiphol, Thérèse en Charles aan het bier. Carlijn stuurde nog een mis lukt kiekje van haar vader die het toe stel in gaat. „Zo'n onbenullige, wazige foto, wordt opeens heel belangrijk." Zelfheeft Cécile het laatste bericht je van Thérèse bewaard. Op de gevon den iPhone van haar zus vond ze hun gesprekken terug. Maar die berichten zijn verwijderd toen per ongeluk een update werd gestart. Werther zou in Maleisië 12 zijn ge worden. Dat werd nu de dag dat zijn lichaam en dat van Carlijn terugkwa men in Eindhoven. „In plaats van dat CÉCILE BROUWER hij zijn verjaardag vierde, kwam hij terug in een kist. Ik heb later foto's van hun lichamen gezien. Voor mijn beeldvorming wilde ik alles weten. Laat maar zien hoe het was. Anders blijft het knagen." Emotioneel Via internet vond Cécile replica's van Winnie the Pooh en 'Norke', de knuf fel die Carlijn al sinds haar babytijd had. Die zijn in de kisten van Carlijn en Werther gedaan. „De knuffels heb ben grote emotionele waarde. Ik baal dat die kwijt zijn." De laatste tastbare herinneringen aan de reis liggen opgeborgen in een doos in de kast. Vorige zomer was Cé cile met haar gezin in Californië. Charles had nog tips gegeven. „We waren op plekken waar zij ook zijn geweest. In een restaurant hoorden we het liedje dat een vriendin op de uitvaart voor Carlijn en Werther had gezongen: Ifl die young uit Glee." Het leven gaat door, maar MH17 zit dag en nacht in haar hoofd. „Mijn moeder kreeg dit jaar maar één kaart je op Thérèses verjaardag. Sneu. Het valt niet mee om op haar leeftijd met zo'n verlies te moeten omgaan, 's Avonds luister ikvaak naar muziek van de iPod van Carlijn. De kinderen mogen niet vergeten worden. Zij had den er nog moeten zijn." zaterdag 23 juli 2016 lif.mrX-.TjTrt P<MIDBHOUMEH<<TME Ut SE <NAR1E<IL1SABETH<<<<<<< NT9BR7FP24NLD6«0«150M S0226817OUU0<<<<<9B 'Ik baal dat die knuffels kwijt zijn Tonny van der Mee Oostrum —Cécile Brouwer O L Zus van Thérèse Brouwer (50). Samen met echtgenoot Char les Smallenburg (55), dochter Carlijn (15) en zoon Werther (11) zou ze rondreizen in Malei sië. Teruggekregen: boeken, pas jes, portemonnee, DS-spelle- tje, laptophoes, telefoons, rug zak, loombandjes, restanten paspoorten en vaccinatieboek jes. Spoorloos: knuffels van Carlijn en Werther.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18